Oszczędzanie w nowym roku. Jak planować wydatki długofalowo?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 16:41
W Czwórce szukaliśmy sposobów na to, by skutecznie gromadzić pieniądze i gospodarować budżetem tak, by stworzyć poduszkę finansową i uratować domową ekonomię. 
Audio
  • Skuteczne oszczędzanie? Czy "nieplanowanych wydatków" rzeczywiście nie da się przewidzieć? (Dajesz radę/Czwórka)
Edukację w zakresie gromadzenia środków i racjonalnego gospodarowania budżetem warto zacząć od najmłodszych lat - podkreślała w Czwórce Dominika Nawrocka
Edukację w zakresie gromadzenia środków i racjonalnego gospodarowania budżetem warto zacząć od najmłodszych lat - podkreślała w Czwórce Dominika NawrockaFoto: Shutterstock.com/pikselstock

praca 1200.jpg
Jak zaplanować swój rozwój? "Cel warto mieć na wierzchu"

- Zacznijmy od ocenienia wartości netto naszego majątku. Zastanówmy się, ile będziemy mieć gotówki, jeśli chcielibyśmy spieniężyć wszystko, co posiadamy - mówiła ekspertka. - Od tego odejmujemy wszelkie pożyczki, kredyty. I tak, raz na rok sprawdzamy "stan na dziś", a potem porównujemy, czy nasza sytuacja się poprawia, czy też nie. Im więcej wiedzy na ten temat zdobędziemy, tym lepiej będziemy zarządzać tym majątkiem - tłumaczyła. Jak podkreślała, nasze życie "odbija się" jak w lustrze… w paragonach, dopiero analizując je, orientujemy się, ile i na co tak naprawdę wydajemy. Ekspertka tumaczyła też, na jakie pięć podstawowych części podzielić możemy budżet, którym każdy z nas na co dzień dysponuje, niezależnie od jego wysokości.

Co warto dodać do "wartości netto" naszego majątku i czy lepiej planować finanse w perspektywie kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, np. do emerytury? Jakie są najprostsze, a jednocześnie skuteczne metody gromadzenia pieniędzy? W programie także słuchacze Czworki zdradzali, na jakie cele i w jaki sposób oszczędzają pieniądze, a nasza reporterka Anna Hardej zaproponowała kilka mobilnych aplikacji, które m.in. przypominać nam będą o płaceniu rachunków w terminie czy zaalarmują o zaległych ratach kredytu.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Dominika Nawrocka (autorka bloga "Kobieta i pieniądze")

Data emisji: 2.01.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/mg

Czytaj także

Płacisz kartą? Zachowaj ostrożność i rozsądek

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 17:41
Niezabezpieczone karty noszone w portfelach lub w kieszeniach to jedno z głównych niebezpieczeństw dla naszych pieniędzy. Można z nich zeskanować informacje, które pozwolą innym osobom na dostęp do naszych pieniędzy. Aby bezpiecznie używać kart płatniczych, wystarczy kilka prostych rozwiązań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zostać finansowym ninja we własnym domu?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 17:54
- Zawsze łatwiej jest zarobić pieniądze i nimi zapłacić, bo jest to dla nas mniej kosztowne. Czasami warto zaciągnąć pożyczkę, tylko warto mieć świadomość, że oddamy dużo więcej niż rzeczywiście zapłaciliśmy - mówi ekspert finansowy, Michał Szafrański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczne pożyczki. Na co warto uważać?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 18:24
Jak wynika z badań - w tym roku wydamy na święta o ok. 2 proc. więcej niż w ubiegłym. 10 proc. Polaków deklaruje wzięcie na ten cel kredytu lub pożyczki. - Ludzie nie liczą kosztów, idą tam, gdzie można uzyskać łatwy pieniądz. Bez zastanowienia, ile trzeba będzie oddać - mówił Paweł Jagodziński.
rozwiń zwiń