Polski student-muzyk w Finlandii. "Pół roku pełne wrażeń"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 19:05
W ramach programu Erasmus Plus studiował przez jeden semestr w Oulu w północnej Finlandii. - Wybrałem ten kierunek podróży, bo lubię skandynawską kulturę, a nie lubię tłumów. Liczyłem trochę na łut szczęścia i udało się - tłumaczył Łukasz Wolak w Czwórce.
Audio
  • Studia w Finladii z perspektywy polskiego muzyka - rozmowa z Łukaszem Wolakiem (Dajesz radę/Czwórka)
Justyna Tylczyńska i Łukasz Wolak, który z okazji wizyty w Czwórkowym studiu przywdział tradycyjny studencki fiński strój
Justyna Tylczyńska i Łukasz Wolak, który z okazji wizyty w Czwórkowym studiu przywdział tradycyjny studencki fiński strójFoto: Renata Żuchowska/Czwórka

W czasie studiów odwiedził Norwegię nad Oceanem Arktycznym oraz Petersburg. Miał też okazję skończyć dwa kursy języka fińskiego, chodził na międzynarodowe spotkania tematyczne, należał do stowarzyszenia Fiananssi Ry w Oulu Business School i tam uczył się żyć jak fiński student. A prywatnie? Wolak, który jest muzykiem, uczęszczał na lokalne koncerty, nabył także fińską gitarę. - Mieszkanie bez instrumentu było depresyjne, więc zrobiłem to już po czterech dniach od przyjazdu. Okazało się, że ten egzemplarz - wbrew niskiej cenie - był bardzo dobrej jakości - wspominał w Czwórce. 

Jak wyglądają kwestie administracyjne w Finlandii i jak starać się o możliwość kilkumiesięcznego pobytu na terenie tego kraju? Jak wygląda program nauczania w Finlandii i dlaczego semestry są tam podzielone na jeszcze krótsze "okresy"? Jak przebiegają sesje egzaminacyjne i jak wygląda studenckie życie "po godzinach"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Łukasz Wolak (absolwent Akademii im. Leona Koźmińskiego, a także programu Erasmus Plus)

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/ag

Czytaj także

Studiuj w kraju skrzatów i świętego Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 12:30
- Przez cały semestr słońce wstaje dopiero o 10 rano, a zachodzi już po czterech godzinach. Mimo to za studiami w Finladii naprawdę można się stęsknić - przekonuje Gabriela Golińska - stypendystka Erasmusa w fińskim mieście Vasa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w Szwecji. Studiowanie przez duże "S"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 17:12
- Szwedzi traktują studiowanie bardzo poważnie. Dostają stypendia, więc czują się zobowiązani, by rzeczywiście uczyć się osiem godzin dziennie. Naprawdę siedzą w bibliotekach cały czas, nie tylko w czasie sesji – tłumaczyła Anna Bloch-Kurzyńska, studentka prawa, stypendystka programu Erasmus Plus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w Japonii. Nauka, podróże i... karaoke po północy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 15:43
Studiował  na Nagoya University of Commerce and Business, i pracował jako instruktor narciarstwa w japońskich górach. Michał Szymczyk opowiedział w Czwórce o swoich doświadczeniach podczas japońskiego Erasmusa.
rozwiń zwiń