X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co w życiu zmienia ślub?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 18:00
Jak zmienia się nasza sytuacja prawna po ślubie? Co staje się naszym wspólnym majątkiem, a co nadal jest majątkiem odrębnym? 
Audio
  • Karol Brunejko opowiada o prawach i obowiązkach małżonków (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: andreonegin/Shutterstock.com

Pewne rzeczy po ślubie dzieją się automatycznie, na mocy aktu małżeństwa, o inne jednak musimy zadbać sami. - Z punktu widzenia uczuciowego ślub pewnie niewiele zmienia, ale z prawnego to doniosła zmiana - mówi Karol Brunejko. - Dochodzą nam prawa i obowiązki. Stajemy się podstawową komórką społeczną w sensie formalnym. Polski system prawny lepiej traktuje związek kobiety i mężczyzny jako małżeństwo, niż związki nieformalne - dodaje. 

Wraz z zawarciem małżeństwa dwoje obcych ludzi staje się wobec siebie powinowatymi. To dotyczy także ich rodzin. Ma to wpływ np. na dziedziczenie. Po ślubie mamy też do czynienia z trzema masami majątkowymi: żony, męża i wspólną. Co wchodzi w skład poszczególnych majątków? Kiedy można zawrzeć intercyzę? Do kogo należą "koperty" wręczane przez weselnych gości? A także jakie są cztery naczelne obowiązki małżonków? Na te i wiele innych pytań w nagraniu audycji odpowiada Karol Brunejko, dyrektor Akademickiej Poradni Prawnej UW Karol Brunejko.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Karol Brunejko (dyrektor Akademickiej Poradni Prawnej UW)

Data emisji: 8.01.2019

Godzina emisji: 14.07

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawa studenta. Jak paragraf chroni żaków?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 15:23
Matury już za nami. Właśnie rozpoczął się proces rejestracji na wyższe uczelnie. Za miesiąc kandydaci dowiedzą się czy dostali się na upragniony kierunek. Co zrobić, kiedy nie znajdziemy swojego nazwiska na liście przyjętych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sztuczna inteligencja ma osobowość prawną?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 15:36
Jakiś czas temu świat obiegła informacja, że robot Sophia otrzymał obywatelstwo w Arabii Saudyjskiej. Czy w związku z tym na takich samych zasadach jak człowiek posiada prawa, obowiązki i przywileje?  
rozwiń zwiń