X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Plastik - cichy zabójca naszego świata

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 16:30
- Polacy zużywają średnio 490 torebek foliowych rocznie. Dla porównania Duńczycy tylko 4 - liczy Sebastian Kobus z WWF Polska. - Po bałtyckich sztormach okazało się, że morze wyrzuciło ogromne ilości plastikowych opakowań.
Audio
  • Miliony ton śmieci w morzach i oceanach - jak możemy powstrzymać zagładę - mówi Sebastian Kobus (Dajesz radę/Czwórka)
Butelka trafia do oceanu, tam się rozkłada na mikroplastik, a ten zjadają ryby. Te jedzą ludzie
Butelka trafia do oceanu, tam się rozkłada na mikroplastik, a ten zjadają ryby. Te jedzą ludzieFoto: shutterstock, Rich Carey

Prędzej czy później większość plastiku, który wyrzucamy, wpada do mórz i oceanów. ONZ szacuje, że rocznie, poprzez kontakt z tymi śmieciami ginie ponad 100 tys. ssaków morskich. Sebastian Kobus

Przyczyną problemu, jak przyznaje gość Czwórki, jest nieodpowiedzialne korzystanie z "dóbr cywilizacji", czyli m.in. plastiku. - Ptaki morskie, np. mewy, mylą kolorowe śmieci ze swoim pożywieniem, połykają je i nie przyjmują prawdziwych pokarmów, bo są najedzone. Umierają tak naprawdę z głodu - tłumaczył ekspert. Zabójcze są także m.in. "sieci widmo", czyli te, niesprzątnięte przez rybaków po połowach. - One cały czas łowią, i to nie tylko ryby, ale też ssaki morskie, np. morświny. To pułapki - mówił Sebastian Kobus. - Są także groźne dla ludzi: generują cząstki plastiku, które potem trafiają do przewodu pokarmowego ryb, które my zjadamy - mówił ekspert.

foka 1200 ekologia.jpg
Dlaczego foki w Bałtyku giną?

Jak podkreślał, plastik w morzach i oceanach to palący problem nie tylko w naszym obszarze geograficznym, ale na całym świecie. Aktualnie dryfuje w nich ponad 100 mln ton śmieci. Co każdy z nas może zrobić, by powstrzymać proces zabijania mórz i oceanów i jak ograniczyć wydostawanie się plastiku poza mury naszych domów? Jak ratować polskie wybrzeże Bałtyku? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W programie mówiliśmy także o języku pszczół, które porozumiewają się między sobą m.in. skrzydłami. A w "Radiowej Poradni dla Zwierząt" dr Maciej Grzegory z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odpowiadał na pytania słuchaczy Czwórki. W cyklu "Kacper i jego zwierzaki" Sylwester Lisek z Nadleśnictwa Poddębice radził zaś, jak zachowywać się wobec dzikich zwierząt, które spotkać można w miastach. Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 11.02.2019 >>>

pszczoła pszczoły kwiaty 1200.jpg
Powstała szczepionka dla pszczół. "Badania wciąż trwają"

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Sebastian Kobus (WWF Polska)

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saola wietnamska. Czy uda się uratować te zwierzęta przed zagładą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 15:49
Saola wietnamska to ssak kopytny, który żyje w południowo-wschodniej Azji. Na terenie Wietnamu jednak ten gatunek niemal całkowicie już wyginął. - Ostatnie autentycznie zdjęcie saoli pochodzi z 2015 roku - tłumaczył prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.
rozwiń zwiń