X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zamurowane domy po powrocie z emigracji. Jak pomóc jerzykom?  

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 17:35
W maju z odległych krańców świata przylatuje na swoje tereny lęgowe większość gatunków ptaków, w tym także jerzyki. Ptaki te zakładają gniazda w budynkach. Niestety każdego roku tuż po przylocie jerzykowe rodziny przeżywają prawdziwe dramaty.
Audio
  • Co zrobić, gdy widzimy remontowany budynek, w którym gnieżdżą się ptaki? Mówi o tym Dorota Zielińska (Dajesz radę/Czwórka)
Miejskie blokowiska to dom, który wybrały sobie m.in. jerzyki
Miejskie blokowiska to dom, który wybrały sobie m.in. jerzykiFoto: Dilomski/Shutterstock.com

Miejsca wcześniej wykorzystywane przez te ptaki zostają zamurowane. Chociaż polskie prawo dokładnie określa, co należy w takiej sytuacji zrobić, to inwestorzy remontujący budynki zapominają o zwierzętach. - Jerzyki są właściwie "uzależnione" od naszych budowli. Naturalnie gnieżdżą się w szczelinach skalnych, więc dla nich zakamarki bloków i kamienic to nic innego, jako odpowiedniki tych szczelin - tłumaczyła Dorota Zielińska ze stołecznego TOP-u. - Wygodnie im jest w "ubytkach" pod parapetami, których nie widać z dołu, czy w pustych przestrzeniach między dachem a stropem, do których prowadzi rząd kanałów wentylacyjnych.

W blokach mieszkają nie tylko jerzyki, ale także m.in. wróble, kawki, pustułki. Ich gniazda znajdują się głównie w budynkach, a nie pomiędzy gałęziami drzew. Dorota Zielińska

Jakie są przepisy, dotyczące zamurowywania domów tych ptaków i co jerzyki mają wspólnego ze św. Jerzym? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji Dajesz radę, 7.05.2018, w której lek. wet. Dawid Jańczak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny mówił o przysmakach popularnych gadów. A w Radiowej Encyklopedii Zwierząt omawialiśmy wychowanie i opiekę nad wyżłami niemieckimi.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Dorota Zielińska (stołeczne Towarzysto Ochrony Ptaków)

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Buldożek francuski, mops - kłopoty z rasami brachycefalicznymi

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 17:40
Krótki pyszczek, wyłupiaste oczy i charakterystyczna sylwetka - to cechy opisujące psy brachycefaliczne. Ten termin oznacza bardzo krótką kufę, która powoduje wiele problemów zdrowotnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasożyty czworonoga. Na co narażony jest nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:00
Chociaż w kalendarzu zima, to wychodząc na spacer z psem, można się przekonać, że w przyrodzie wiosna. Zwłaszcza wtedy, gdy spuścimy czworonoga ze smyczy, a ten pobiegnie w najbliższe zarośla i w sierści przyniesie kleszcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hodowanie psów. O czym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 18:26
- Żeby zostać hodowcą psów, trzeba bardzo je kochać. Nie można powiedzieć "od dziś zakładam hodowlę" i kupić kilka psów, by potem po prostu je rozmnażać - tłumaczą goście Czwórki, lekarze weterynarii Małgorzata Supronowicz, Tomasz Borkowski, eksperci ze Związku Kynologicznego w Polsce.
rozwiń zwiń