Zamurowane domy po powrocie z emigracji. Jak pomóc jerzykom?  

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 17:35
W maju z odległych krańców świata przylatuje na swoje tereny lęgowe większość gatunków ptaków, w tym także jerzyki. Ptaki te zakładają gniazda w budynkach. Niestety każdego roku tuż po przylocie jerzykowe rodziny przeżywają prawdziwe dramaty.
Audio
  • Co zrobić, gdy widzimy remontowany budynek, w którym gnieżdżą się ptaki? Mówi o tym Dorota Zielińska (Dajesz radę/Czwórka)
Miejskie blokowiska to dom, który wybrały sobie m.in. jerzyki
Miejskie blokowiska to dom, który wybrały sobie m.in. jerzykiFoto: Dilomski/Shutterstock.com

Miejsca wcześniej wykorzystywane przez te ptaki zostają zamurowane. Chociaż polskie prawo dokładnie określa, co należy w takiej sytuacji zrobić, to inwestorzy remontujący budynki zapominają o zwierzętach. - Jerzyki są właściwie "uzależnione" od naszych budowli. Naturalnie gnieżdżą się w szczelinach skalnych, więc dla nich zakamarki bloków i kamienic to nic innego, jako odpowiedniki tych szczelin - tłumaczyła Dorota Zielińska ze stołecznego TOP-u. - Wygodnie im jest w "ubytkach" pod parapetami, których nie widać z dołu, czy w pustych przestrzeniach między dachem a stropem, do których prowadzi rząd kanałów wentylacyjnych.

W blokach mieszkają nie tylko jerzyki, ale także m.in. wróble, kawki, pustułki. Ich gniazda znajdują się głównie w budynkach, a nie pomiędzy gałęziami drzew. Dorota Zielińska

Jakie są przepisy, dotyczące zamurowywania domów tych ptaków i co jerzyki mają wspólnego ze św. Jerzym? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji Dajesz radę, 7.05.2018, w której lek. wet. Dawid Jańczak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny mówił o przysmakach popularnych gadów. A w Radiowej Encyklopedii Zwierząt omawialiśmy wychowanie i opiekę nad wyżłami niemieckimi.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Dorota Zielińska (stołeczne Towarzysto Ochrony Ptaków)

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/kk

Czytaj także

Buldożek francuski, mops - kłopoty z rasami brachycefalicznymi

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 17:40
Krótki pyszczek, wyłupiaste oczy i charakterystyczna sylwetka - to cechy opisujące psy brachycefaliczne. Ten termin oznacza bardzo krótką kufę, która powoduje wiele problemów zdrowotnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasożyty czworonoga. Na co narażony jest nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:00
Chociaż w kalendarzu zima, to wychodząc na spacer z psem, można się przekonać, że w przyrodzie wiosna. Zwłaszcza wtedy, gdy spuścimy czworonoga ze smyczy, a ten pobiegnie w najbliższe zarośla i w sierści przyniesie kleszcza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hodowanie psów. O czym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 18:26
- Żeby zostać hodowcą psów, trzeba bardzo je kochać. Nie można powiedzieć "od dziś zakładam hodowlę" i kupić kilka psów, by potem po prostu je rozmnażać - tłumaczą goście Czwórki, lekarze weterynarii Małgorzata Supronowicz, Tomasz Borkowski, eksperci ze Związku Kynologicznego w Polsce.
rozwiń zwiń