X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

ASF. Dlaczego afrykański pomór świń jest tak niebezpieczny?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 16:45
Mitem jest, że wyłącznie dziki przenoszą chorobę ASF, czyli afrykański pomór świń, zaś faktem, że za przenoszenie tego wirusa odpowiadają także kleszcze, owady a nawet… samochody, którymi wjeżdżamy do lasu. W "Dajesz radę" z lekarzem weterynarii o faktach i mitach dotyczących ASF.
Audio
  • Afrykański pomór świń - na czym polega, czym się objawia i czy rzeczywiście trzeba zabijać całe stada zwierząt, by jej przeciwdziałać? (Dajesz radę/Czwóka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Budimir Jevtic/Shiutterstock.com

To choroba bardzo niebezpieczna, z którą polscy hodowcy przeróżnych gatunków zwierząt wciąż mają problem. M.Bruczyńska

- Pierwszego padłego na ten wirus dzika znaleziono w lutym 2014 roku na pograniczu z Białorusią. Jednak wirus ten trafił do Europy przez Kaukaz już w 2009 roku - opowiadała Małgorzata Bruczyńska. Jak tłumaczyła trudności z rozpoznaniem i diagnozą tej choroby sprawiają, że tym bardziej jest ona niebezpieczna dla całych hodowli zwierząt, m.in. świń. - To wirus bardzo zjadliwy, śmiertelność w przypadku świń czy dzików wynosi właściwie sto procent. Jeśli zakażony osobnik wejdzie do stada, to oznacza dlatego stada koniec - mówiła ekspertka w Czwórce.

ASF, czyli afrykański pomór świń (z ang. african swine fever) charakteryzuje się w początkowych fazach wybroczynami. - Zaczerwienione uszy, podbrzusze, ale i krwawa biegunka. Świnie są osowiałe i padają w ciągu kilku godzin bądź dni od wystąpienia pierwszych objawów - mówiła Małgorzata Bruczyńska.  

O tym, dlaczego tylko świniowate - w tym także domowe świnki wietnamskie - podatne są na tę chorobę, o jej przebiegu i zagrożeniach, jakie wynikają z obecności tego wirusa w Polsce, a także o tym, jak przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ASF i na czym polega "pełna bioasekuracja" - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W programie także: w Radiowej Poradni dla Zwierząt Inez Daszkowska mówiła o zabawach papug, a Sybilla Berwid-Wójtowicz opowiadała o radości, ale także stresie zwierząt. W programie przypominaliśmy także, dlaczego warto pomóc naszym braciom mniejszym i - gdy na dworze upały - wystawić na zewnątrz miseczkę z wodą. Posłuchaj nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 10.06.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Małgorzata Bruczyńska (Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie)

Data emisji: 10.06.2019

Godzina emisji: 14.08

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobra starość przyjaciela. Jak dbać o psy i koty w podeszłym wieku?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 18:00
- U psów, podobnie jak u ludzi pojawiają się siwe włosy. Wyczerpują się ich możliwości regeneracyjne i zaczynamy dostrzegać, że tracą one możliwości kompensacji niektórych chorób - tłumaczy dr Jagna Kudła doktor nauk weterynaryjnych, behawiorystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kleszcze nie śpią w zimie. Jakie nowe choroby grożą twojemu psu i kotu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 19:05
- Kropelki, wylewane na kark i działające przez miesiąc, tabletki, działające przez kwartał, czy obroże działające od miesiąca do ośmiu - w gabinetach weterynaryjnych dostępnych jest mnóstwo preparatów przeciwko kleszczom i pchłom - tłumaczy dr Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń