ASF. Dlaczego afrykański pomór świń jest tak niebezpieczny?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 16:45
Mitem jest, że wyłącznie dziki przenoszą chorobę ASF, czyli afrykański pomór świń, zaś faktem, że za przenoszenie tego wirusa odpowiadają także kleszcze, owady a nawet… samochody, którymi wjeżdżamy do lasu. W "Dajesz radę" z lekarzem weterynarii o faktach i mitach dotyczących ASF.
Audio
  • Afrykański pomór świń - na czym polega, czym się objawia i czy rzeczywiście trzeba zabijać całe stada zwierząt, by jej przeciwdziałać? (Dajesz radę/Czwóka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Budimir Jevtic/Shiutterstock.com

To choroba bardzo niebezpieczna, z którą polscy hodowcy przeróżnych gatunków zwierząt wciąż mają problem. M.Bruczyńska

- Pierwszego padłego na ten wirus dzika znaleziono w lutym 2014 roku na pograniczu z Białorusią. Jednak wirus ten trafił do Europy przez Kaukaz już w 2009 roku - opowiadała Małgorzata Bruczyńska. Jak tłumaczyła trudności z rozpoznaniem i diagnozą tej choroby sprawiają, że tym bardziej jest ona niebezpieczna dla całych hodowli zwierząt, m.in. świń. - To wirus bardzo zjadliwy, śmiertelność w przypadku świń czy dzików wynosi właściwie sto procent. Jeśli zakażony osobnik wejdzie do stada, to oznacza dlatego stada koniec - mówiła ekspertka w Czwórce.

ASF, czyli afrykański pomór świń (z ang. african swine fever) charakteryzuje się w początkowych fazach wybroczynami. - Zaczerwienione uszy, podbrzusze, ale i krwawa biegunka. Świnie są osowiałe i padają w ciągu kilku godzin bądź dni od wystąpienia pierwszych objawów - mówiła Małgorzata Bruczyńska.  

O tym, dlaczego tylko świniowate - w tym także domowe świnki wietnamskie - podatne są na tę chorobę, o jej przebiegu i zagrożeniach, jakie wynikają z obecności tego wirusa w Polsce, a także o tym, jak przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ASF i na czym polega "pełna bioasekuracja" - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W programie także: w Radiowej Poradni dla Zwierząt Inez Daszkowska mówiła o zabawach papug, a Sybilla Berwid-Wójtowicz opowiadała o radości, ale także stresie zwierząt. W programie przypominaliśmy także, dlaczego warto pomóc naszym braciom mniejszym i - gdy na dworze upały - wystawić na zewnątrz miseczkę z wodą. Posłuchaj nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 10.06.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Małgorzata Bruczyńska (Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie)

Data emisji: 10.06.2019

Godzina emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Dobra starość przyjaciela. Jak dbać o psy i koty w podeszłym wieku?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 18:00
- U psów, podobnie jak u ludzi pojawiają się siwe włosy. Wyczerpują się ich możliwości regeneracyjne i zaczynamy dostrzegać, że tracą one możliwości kompensacji niektórych chorób - tłumaczy dr Jagna Kudła doktor nauk weterynaryjnych, behawiorystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kleszcze nie śpią w zimie. Jakie nowe choroby grożą twojemu psu i kotu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 19:05
- Kropelki, wylewane na kark i działające przez miesiąc, tabletki, działające przez kwartał, czy obroże działające od miesiąca do ośmiu - w gabinetach weterynaryjnych dostępnych jest mnóstwo preparatów przeciwko kleszczom i pchłom - tłumaczy dr Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń