X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy żubr dalej wymaga ochrony?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 10:18
Populacja żubrów w naszym kraju wciąż się powiększa. W polskich lasach żyje już ponad 1600 osobników. - Naszym zadaniem wciąż jest zwiększanie populacji tych zwierząt, ale także zwiększanie zasięgu ich przebywania i dbanie o to, by były zdrowe - mówiła prof. Wanda Olech-Piasecka ze stołecznej SGGW. 
Audio
  • Populacja żubrów w Polsce i Europie, przyszłość i zagrożenia - rozmowa z prof. Wandą Olech-Piasecką (Dajesz radę/Czwórka)
Żubry w Białowieży
Żubry w BiałowieżyFoto: bchyla/Shutterstock.com

foka 1200 ekologia.jpg
Dlaczego foki w Bałtyku giną?

Naturalną populację żubrów straciliśmy sto lat temu. To wówczas, jak mówiła ekspertka w Czwórce, w Puszczy Białowieskiej znaleziono ostatniego martwego żubra. Kilka lat później w całej Europie żyło tylko ok. 50 przedstawicieli tego gatunku, a dziś na tym terenie jest ich ponad 7 tysięcy. - Żubry są zwierzętami stadnymi. Ich grupy powinny liczyć po od kilkunastu nawet do ponad 20 osobników. Wtedy czują się najlepiej - mówiła prof. Wanda Olech-Piasecka ze stołecznej SGGW. - To także niestety dość wrażliwy gatunek na różnego rodzaju choroby zakaźne, m.in. gruźlicę bydlęcą, pryszczycę, czy chorobę błękitnego języka. 

Dlaczego to właśnie Puszcza Białowieska na terenie Polski stała się europejskim centrum ratowania żubrów? W jaki sposób próbowano je ratować na przestrzeni lat i komu się to udało? Co wciąż jeszcze zagraża żubrom, żyjącym na terenie całej Europy i na jakie choroby podatne są te zwierzęta? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.   

W programie mówiliśmy także o odbieraniu czworonożnych maluchów rodzicom - dlaczego, jeśli zobaczymy młode nie należy zabierać ich do domu? Mówiliśmy też o pewnym grzybie, który atakuje żaby - jakie schorzenia powoduje? W Radiowej Poradni dla Zwierząt zaś rozmawialiśmy m.in. o bocianach - jak je obserwować, by było to bezpieczne zarówno dla nas jak i dla nich? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 24.06.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: prof. Wanda Olech-Piasecka (SGGW, kierownik projektu ochrony żubra w Polsce)

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 14.08

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hałaśliwy styl bycia jeża

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 14:09
- Gdy przychodzi wiosna i cieplejesze dni z hibernacji budzą się jeże - mówi Andżelika Gackowska z Warszawskich Lasów Miejskich. - Potrzebują dużo pokarmu, więc przez całe noce tuptają, nawet po 2 kilometry - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekretne życie dudków. Jak rozpoznać te ptaki?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 14:13
Poznamy go przykuwającym uwagę czubku na głowie. - To ptak, który wygląda egzotycznie. Gdy jest zakłopotany, zaciekawiony, bądź odczuwa inne silne emocje, podnosi "irokeza" - mówił Tomasz Chodkiewicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilk i człowiek. Czy rodzi się konflikt?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 16:51
Populacja tych zwierząt rośnie. To ogromny sukces ekologów, ale interesy ludzi nierzadko wykluczają się z interesami wilków. Kto wygra w tej nierównej walce? 
rozwiń zwiń