X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zwierzę w cyrku. Jak wygląda takie życie?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 13:32
Na początku hasło "Cyrk bez zwierząt!" było tylko hasłem, ale z czasem zmieniło się w realne działania. Jak wygląda sytuacja zwierząt "pracujących" w cyrkach?
Audio
  • Czy cyrk bez zwierząt jest możliwy w Polsce? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: HelloRF Zcool/Shutterstock.com

Zwierzęta wciąż w przeświadczeniu wielu ludzi funkcjonują w cyrkach. Tymczasem działacze skupieni wokół akcji "Cyrku bez zwierząt!" postanowili zawiązać koalicję i zmienić tę sytuację. - Cyrk może być fantastyczną sztuką tych, którzy sami decydują się na występowanie tam. Zwierzęta nie czują się dobrze w cyrku - mówił Paweł Franczuk przedstawiciel koalicji "Cyrk bez zwierząt!". Jak podkreślał, grono osób, które wciąż chciałyby oglądać zwierzęta na cyrkowych arenach maleje z roku na rok, podobnie, jak liczba "pracujących" tam czworonogów. - Cyrki zmuszone lokalnymi zakazami, choćby w Łodzi, występują bez zwierząt - mówił gość Kacpra Kowalczyka. - W ubiegłym roku w polskich cyrkach zarejestrowanych było ok 300 zwierząt, w tym jest ich już 186. Nie ma na przykład słoni, czy tygrysów. 

Dzięki ich działaniom coraz więcej polskich miast podejmuje odpowiednie decyzje, aby zniechęcić cyrkowców do pokazywania sztuczek z udziałem zwierząt, a także sami cyrkowcy zaczęli podchodzić nieco inaczej do tego, czym ma być cyrk. W jaki sposób dzięki przepisom zmieniać można sytuację czworonogów w polskich cyrkach? I dlaczego warto to robić?

W programie rozmawialiśmy także o życiu intymnym rybitw białowąsych, ptakach nieco podobnych do mew. W Radiowej Poradni Dla Zwierząt poruszaliśmy wraz z dr Jagną Kudłą trudny temat problemów behawioralnych u czworonogów. W cyklu Kacper i jego Zwierzak sprawdzaliśmy, czy głuptaki rzeczywiście nie należą do najmądrzejszych ptaków.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Paweł Franczuk (przedstawiciel koalicji "Cyrk bez zwierząt!")

Data emisji: 22.07.2019

Godzina emisji: 14.08

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w poniedziałek (22.07) od godz. 14.05 zaprasza Kacper Kowalczyk.

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Smutne orki, słonie, szympansy. Jak zwierzęta okazują żałobę?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 16:03
Drapieżniki morskie mogą przeżywać żałobę - wynika z najnowszych obserwacji naukowców, którzy potwierdzili, że m.in. orki cierpią po utracie młodych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psy i koty podczas upałów. Jak ochronić je przed udarem?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:37
Psy nie potrafią się pocić, koty także, dlatego radzą sobie inaczej, m.in. znajdują schronienie w cieniu. - Zwierzaki podczas upałów nie mają lekko. Jeśli dojdzie do przegrzania nastąpić może nawet udar cieplny, to sytuacja bezpośrednio zagrażająca zyciu - mówi lekarz weterynarii dr Sybilla Berwid-Wójtowicz.
rozwiń zwiń