Zwierzę w cyrku. Jak wygląda takie życie?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 13:32
Na początku hasło "Cyrk bez zwierząt!" było tylko hasłem, ale z czasem zmieniło się w realne działania. Jak wygląda sytuacja zwierząt "pracujących" w cyrkach?
Audio
  • Czy cyrk bez zwierząt jest możliwy w Polsce? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: HelloRF Zcool/Shutterstock.com

Zwierzęta wciąż w przeświadczeniu wielu ludzi funkcjonują w cyrkach. Tymczasem działacze skupieni wokół akcji "Cyrku bez zwierząt!" postanowili zawiązać koalicję i zmienić tę sytuację. - Cyrk może być fantastyczną sztuką tych, którzy sami decydują się na występowanie tam. Zwierzęta nie czują się dobrze w cyrku - mówił Paweł Franczuk przedstawiciel koalicji "Cyrk bez zwierząt!". Jak podkreślał, grono osób, które wciąż chciałyby oglądać zwierzęta na cyrkowych arenach maleje z roku na rok, podobnie, jak liczba "pracujących" tam czworonogów. - Cyrki zmuszone lokalnymi zakazami, choćby w Łodzi, występują bez zwierząt - mówił gość Kacpra Kowalczyka. - W ubiegłym roku w polskich cyrkach zarejestrowanych było ok 300 zwierząt, w tym jest ich już 186. Nie ma na przykład słoni, czy tygrysów. 

Dzięki ich działaniom coraz więcej polskich miast podejmuje odpowiednie decyzje, aby zniechęcić cyrkowców do pokazywania sztuczek z udziałem zwierząt, a także sami cyrkowcy zaczęli podchodzić nieco inaczej do tego, czym ma być cyrk. W jaki sposób dzięki przepisom zmieniać można sytuację czworonogów w polskich cyrkach? I dlaczego warto to robić?

W programie rozmawialiśmy także o życiu intymnym rybitw białowąsych, ptakach nieco podobnych do mew. W Radiowej Poradni Dla Zwierząt poruszaliśmy wraz z dr Jagną Kudłą trudny temat problemów behawioralnych u czworonogów. W cyklu Kacper i jego Zwierzak sprawdzaliśmy, czy głuptaki rzeczywiście nie należą do najmądrzejszych ptaków.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Paweł Franczuk (przedstawiciel koalicji "Cyrk bez zwierząt!")

Data emisji: 22.07.2019

Godzina emisji: 14.08

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w poniedziałek (22.07) od godz. 14.05 zaprasza Kacper Kowalczyk.

kd/ac

Czytaj także

Smutne orki, słonie, szympansy. Jak zwierzęta okazują żałobę?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 16:03
Drapieżniki morskie mogą przeżywać żałobę - wynika z najnowszych obserwacji naukowców, którzy potwierdzili, że m.in. orki cierpią po utracie młodych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psy i koty podczas upałów. Jak ochronić je przed udarem?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:37
Psy nie potrafią się pocić, koty także, dlatego radzą sobie inaczej, m.in. znajdują schronienie w cieniu. - Zwierzaki podczas upałów nie mają lekko. Jeśli dojdzie do przegrzania nastąpić może nawet udar cieplny, to sytuacja bezpośrednio zagrażająca zyciu - mówi lekarz weterynarii dr Sybilla Berwid-Wójtowicz.
rozwiń zwiń