Gap year. Rok przerwy w życiu czy czysty zysk?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 12:00
Poznać siebie, zobaczyć świat, zakosztować samodzielnego życia, spróbować, jak smakuje dorosłość. Tym kierują się ci, którzy wybierają - zamiast dalszej nauki - realizowanie swoich pasji.
Audio
  • O idei gap year opowiadają studenci, którzy mają rok przerwy za sobą, a także doradca zawodowy (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: StoskSnap/Shutterstock

Freedom 1200.jpg
Czy warto mieć rok luzu po maturze?

Gap year, czyli roczna przerwa w edukacji, jest niemal tradycją na Zachodzie. Polscy uczniowie i studenci dopiero się do niego przekonują. - Nie żałuję tej decyzji, a swój "gap year" przeciągnęłam na dwa lata - wspominała Zuzanna Ledworowska, która ten czas wykorzystała, by w Tajlandii uczyć języka angielskiego. Natomiast jak podkreślał Dominik Bakuła, gap year spędzony w Polsce to wcale nie są "po prostu długie wakacje". - Panuje u nas przekonanie, że ten rok nie może być produktywny, że jest stratą czasu, po której nie dostaniemy się na studia. Udowodniłem, że jest inaczej, a swój gap year wykorzystałem na podróżowanie - mówił gość Piotra Firana. Dlatego, jak podkreślał Artur Kostowski, który na gap year wybrał się już po studiach, nigdy nie jest za późno na realizację marzeń i warto to robić w każdym okresie życia. - Skończyłem dwa kierunki studiów, byłem zajęty karierą, doszedłem do stanowiska prezesa w spółce, pracowałem też za granicą. Nagle uciąłem to życie i zacząłem inne - w zgodzie ze sobą. Wyjechałem w podroż dookoła świata - wspominał Kostowski.

Z rodzicami warto rozmawiać na ten temat szczerze, powiedzieć im, dlaczego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu gap year. Na pewno początkowo będą nam to odradzać, ale w końcu dla nich najważniejsze jest nasze szczęście. Małgorzata Majewska

Zdaniem doradcy zawodowego Małgorzaty Majewskiej, gap year daje możliwość "zresetowania się" i zastanowienia nad tym, co chcemy zrobić z naszym życiem. - Można poznać siebie i zobaczyć, czy rzeczywiście się spełniamy w tym, co dotychczas robiliśmy - tłumaczyła w Czwórce.

A kto nie jest zadowolony z decyzji o gap year i dlaczego? Czego można nauczyć się o samym sobie podczas przerwy w tradycyjnej edukacji? I dlaczego gap year warto zrobić dopiero, gdy skończymy pierwszy kierunek studiów? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Małgorzata Majewska (doradca zawodowy), Zuzanna Ledworowska, Artur Kostowski, Dominik Bakuła (skorzystali z przerwy typu gap year)

Data emisji: 5.06.2018

Godzina emisji: 15.10

kd/jp

Czytaj także

Wirtualny świat. Jak bardzo pochłania młodych?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 19:00
Z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej wynika, że duża część nastolatków nie rozstaje się ze smartfonem przez całą dobę - 70 procent śpi z telefonem pod poduszką lub tuż obok niego. W szkole podstawowej smartfony ma ponad 62 procent uczniów, w szkole średniej - już 81 procent. Czy to nieodwracalny trend?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tanie wakacje? "Nie czekaj na ostatnią chwilę"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 16:00
Szybkość, komfort, ale też cena - tym kierujemy się wybierając wakacyjny środek transportu. - Najtańszy bilet kupiłam za 4 grosze i poleciałam do Europy. To był początek taniego latania w Polsce, niestety teraz nie ma już tak atrakcyjnych cen - opowiada podróżniczka Marzena Filipczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotograficzny parkour. O pasji Damiana Stęporowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 17:00
Dachy, mosty, poręcze, wysokie budynki czy góry - to one są motywem przewodnim zdjęć Damiana Stęporowskiego. Zaczynał od parkouru, a następnie połączył ten sport z fotograficzną pasją i w ten sposób dokumentuje swoje działanie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indonezja. "Kraj, w którym mieszkają sami artyści"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 16:50
Indonezja to kraj 17 tysięcy wysp. Każda wyspa to inna kultura, religia i zwyczaje. Łączy je jednak jedno: ciekawość białego człowieka. Przekonała się o tym Jola Lisicka - autorka bloga podróżniczego nalewoodcentrum.pl.
rozwiń zwiń