X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gap year. Rok przerwy w życiu czy czysty zysk?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 12:00
Poznać siebie, zobaczyć świat, zakosztować samodzielnego życia, spróbować, jak smakuje dorosłość. Tym kierują się ci, którzy wybierają - zamiast dalszej nauki - realizowanie swoich pasji.
Audio
  • O idei gap year opowiadają studenci, którzy mają rok przerwy za sobą, a także doradca zawodowy (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: StoskSnap/Shutterstock

Freedom 1200.jpg
Czy warto mieć rok luzu po maturze?

Gap year, czyli roczna przerwa w edukacji, jest niemal tradycją na Zachodzie. Polscy uczniowie i studenci dopiero się do niego przekonują. - Nie żałuję tej decyzji, a swój "gap year" przeciągnęłam na dwa lata - wspominała Zuzanna Ledworowska, która ten czas wykorzystała, by w Tajlandii uczyć języka angielskiego. Natomiast jak podkreślał Dominik Bakuła, gap year spędzony w Polsce to wcale nie są "po prostu długie wakacje". - Panuje u nas przekonanie, że ten rok nie może być produktywny, że jest stratą czasu, po której nie dostaniemy się na studia. Udowodniłem, że jest inaczej, a swój gap year wykorzystałem na podróżowanie - mówił gość Piotra Firana. Dlatego, jak podkreślał Artur Kostowski, który na gap year wybrał się już po studiach, nigdy nie jest za późno na realizację marzeń i warto to robić w każdym okresie życia. - Skończyłem dwa kierunki studiów, byłem zajęty karierą, doszedłem do stanowiska prezesa w spółce, pracowałem też za granicą. Nagle uciąłem to życie i zacząłem inne - w zgodzie ze sobą. Wyjechałem w podroż dookoła świata - wspominał Kostowski.

Z rodzicami warto rozmawiać na ten temat szczerze, powiedzieć im, dlaczego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu gap year. Na pewno początkowo będą nam to odradzać, ale w końcu dla nich najważniejsze jest nasze szczęście. Małgorzata Majewska

Zdaniem doradcy zawodowego Małgorzaty Majewskiej, gap year daje możliwość "zresetowania się" i zastanowienia nad tym, co chcemy zrobić z naszym życiem. - Można poznać siebie i zobaczyć, czy rzeczywiście się spełniamy w tym, co dotychczas robiliśmy - tłumaczyła w Czwórce.

A kto nie jest zadowolony z decyzji o gap year i dlaczego? Czego można nauczyć się o samym sobie podczas przerwy w tradycyjnej edukacji? I dlaczego gap year warto zrobić dopiero, gdy skończymy pierwszy kierunek studiów? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Małgorzata Majewska (doradca zawodowy), Zuzanna Ledworowska, Artur Kostowski, Dominik Bakuła (skorzystali z przerwy typu gap year)

Data emisji: 5.06.2018

Godzina emisji: 15.10

kd/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wirtualny świat. Jak bardzo pochłania młodych?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 19:00
Z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej wynika, że duża część nastolatków nie rozstaje się ze smartfonem przez całą dobę - 70 procent śpi z telefonem pod poduszką lub tuż obok niego. W szkole podstawowej smartfony ma ponad 62 procent uczniów, w szkole średniej - już 81 procent. Czy to nieodwracalny trend?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tanie wakacje? "Nie czekaj na ostatnią chwilę"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 16:00
Szybkość, komfort, ale też cena - tym kierujemy się wybierając wakacyjny środek transportu. - Najtańszy bilet kupiłam za 4 grosze i poleciałam do Europy. To był początek taniego latania w Polsce, niestety teraz nie ma już tak atrakcyjnych cen - opowiada podróżniczka Marzena Filipczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotograficzny parkour. O pasji Damiana Stęporowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 17:00
Dachy, mosty, poręcze, wysokie budynki czy góry - to one są motywem przewodnim zdjęć Damiana Stęporowskiego. Zaczynał od parkouru, a następnie połączył ten sport z fotograficzną pasją i w ten sposób dokumentuje swoje działanie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indonezja. "Kraj, w którym mieszkają sami artyści"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 16:50
Indonezja to kraj 17 tysięcy wysp. Każda wyspa to inna kultura, religia i zwyczaje. Łączy je jednak jedno: ciekawość białego człowieka. Przekonała się o tym Jola Lisicka - autorka bloga podróżniczego nalewoodcentrum.pl.
rozwiń zwiń