X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Trąd XXI wieku". Czy czeka nas epidemia HIV?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 17:36
Każdego roku w Polsce co najmniej tysiąc osób zaraża się wirusem HIV - podaje Stowarzyszenie "Bądź z nami". Liczba zakażeń rośnie, jednak - jak się okazuje - ponad 70 procent Polaków nigdy nie wykonała badania w kierunku wirusa.
Audio
  • Jak wygląda życie z HIV i jak zabezpieczyć się przed wirusem? (Czat Czwórki)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Romaset / Shutterstock.com

Zakażenie HIV jest nadal oznacza stygmatyzację. Osoby żyjące z tym wirusem są dyskryminowane, nie tylko w życiu społecznym, ale także wśród bliskich. Robert Łukasik 

- Odsunęła się ode mnie część rodziny, i do tej pory nie chcą mnie znać, choć upłynęło wiele lat i jestem osobą niezakaźną, przestałam brać narkotyki i ułożyłam sobie życie osobiste, a także zawodowe - mówiła w Czwórce Asia, która żyje z wirusem HIV. Zaś jak przekonywał Robert Łukasik, fakt, że liczba wykrytych zachorowań rośnie to efekt nieświadomości w tym zakresie Polaków. - Trzeba podkreślić, że HIV dotyczy każdego, kto podejmuje ryzykowne zachowania seksualne. Każdego. Niezależnie od wieku - podkreślał ekspert.

Nigdy nie można odstawić leków. Jeśli już zachorujemy, czeka nas taki reżim lekowy do końca życia Asia

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed wirusem HIV? Jak wyglądają spotkania i programy, które pomagają zakażonym i ich bliskim? Czy HIV to "trąd XXI wieku" i czy rzeczywiście niebawem czeka nas epidemia? Jak zareagować, gdy padnie pozytywna diagnoza i jakie skutki uboczne mają leki przeciwko wirusowi? Jak często powinniśmy się badać? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A jaka jest wiedza Polaków na temat HIV - to zaś sprawdzała Weronika Puszkar?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Asia (wolontariuszka Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS "Bądź z nami", zakażona wirusem HIV), Robert Łukasik (zjednoczenie "Pozytywni w tęczy", reprezentujący także program "Czwartki na plus")

Data emisji: 7.02.2019

Godzina emisji: 15.07

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

HIV i AIDS. "Choroba przewlekła, z którą można żyć"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 11:14
HIV i AIDS to dla większości polskiego społeczeństwa wciąż tematy tabu. Zakażonych przybywa, choć na edukację i profikalaktykę na świecie wydaje się coraz więcej pieniędzy. Tymczasem już 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skuteczna walka z HIV. "Nie badamy się, a powinniśmy"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 18:04
- Jeśli ktoś wie, że jest zakażony HIV, może wdrożyć skuteczne leczenie i uchronić przed zakażeniem innych. Niestety, szacuje się, że na terenie UE 14 proc. osób zakażonych HIV w ogóle o tym nie wie, w Polsce ten odsetek to aż 20 proc. - wylicza Michał Pawlęga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poradzić sobie z problemem smogu?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:43
Według danych NIK, przytaczanych przez Piotra Firana, Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Czy można skutecznie walczyć ze smogiem? - Tak - mówią eksperci.
rozwiń zwiń