"Trąd XXI wieku". Czy czeka nas epidemia HIV?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 17:36
Każdego roku w Polsce co najmniej tysiąc osób zaraża się wirusem HIV - podaje Stowarzyszenie "Bądź z nami". Liczba zakażeń rośnie, jednak - jak się okazuje - ponad 70 procent Polaków nigdy nie wykonała badania w kierunku wirusa.
Audio
  • Jak wygląda życie z HIV i jak zabezpieczyć się przed wirusem? (Czat Czwórki)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Romaset / Shutterstock.com

Zakażenie HIV jest nadal oznacza stygmatyzację. Osoby żyjące z tym wirusem są dyskryminowane, nie tylko w życiu społecznym, ale także wśród bliskich. Robert Łukasik 

- Odsunęła się ode mnie część rodziny, i do tej pory nie chcą mnie znać, choć upłynęło wiele lat i jestem osobą niezakaźną, przestałam brać narkotyki i ułożyłam sobie życie osobiste, a także zawodowe - mówiła w Czwórce Asia, która żyje z wirusem HIV. Zaś jak przekonywał Robert Łukasik, fakt, że liczba wykrytych zachorowań rośnie to efekt nieświadomości w tym zakresie Polaków. - Trzeba podkreślić, że HIV dotyczy każdego, kto podejmuje ryzykowne zachowania seksualne. Każdego. Niezależnie od wieku - podkreślał ekspert.

Nigdy nie można odstawić leków. Jeśli już zachorujemy, czeka nas taki reżim lekowy do końca życia Asia

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed wirusem HIV? Jak wyglądają spotkania i programy, które pomagają zakażonym i ich bliskim? Czy HIV to "trąd XXI wieku" i czy rzeczywiście niebawem czeka nas epidemia? Jak zareagować, gdy padnie pozytywna diagnoza i jakie skutki uboczne mają leki przeciwko wirusowi? Jak często powinniśmy się badać? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A jaka jest wiedza Polaków na temat HIV - to zaś sprawdzała Weronika Puszkar?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Asia (wolontariuszka Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS "Bądź z nami", zakażona wirusem HIV), Robert Łukasik (zjednoczenie "Pozytywni w tęczy", reprezentujący także program "Czwartki na plus")

Data emisji: 7.02.2019

Godzina emisji: 15.07

kd

Czytaj także

HIV i AIDS. "Choroba przewlekła, z którą można żyć"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 11:14
HIV i AIDS to dla większości polskiego społeczeństwa wciąż tematy tabu. Zakażonych przybywa, choć na edukację i profikalaktykę na świecie wydaje się coraz więcej pieniędzy. Tymczasem już 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skuteczna walka z HIV. "Nie badamy się, a powinniśmy"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 18:04
- Jeśli ktoś wie, że jest zakażony HIV, może wdrożyć skuteczne leczenie i uchronić przed zakażeniem innych. Niestety, szacuje się, że na terenie UE 14 proc. osób zakażonych HIV w ogóle o tym nie wie, w Polsce ten odsetek to aż 20 proc. - wylicza Michał Pawlęga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak poradzić sobie z problemem smogu?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:43
Według danych NIK, przytaczanych przez Piotra Firana, Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Czy można skutecznie walczyć ze smogiem? - Tak - mówią eksperci.
rozwiń zwiń