X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zerwijmy łańcuchy! Kampania, która pomaga zrozumieć ludzi i psy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 09:35
- Pies ma podobne emocje, jak człowiek. Powinniśmy zaspokajać ich podstawowe potrzeby: pełną miskę, miłość, dostateczna ilość "głasków". Ludzie wciąż tego nie rozumieją, dlatego tak ważna jest edukacja - mówi Paulina Król, organizatorka akcji.
Audio
  • O kampanii "Zerwijmy łańcuchy", ale i losie zwierząt więzionych w ten sposób na przydomowych podwórkach - opowiada Paulina Król (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Ragne Kabanova

magdalena buszko 1200.jpg
"Cierpienie i frustracja". Co czują psy na łańcuchach

Kampania "Zerwijmy łańcuchy" to akcja edukacyjna dotycząca okrucieństwa, jakie niesie za sobą przypinanie psów łańcuchami. Jak tłumaczyła ekspertka w Czwórce, zwierzęta odczuwają ból, łańcuchy ograniczają ich swobodne funkcjonowanie. Trzymanie psa w takich warunkach jest niehumanitarne i niebezpieczne dla ludzi, sprawia, że pies będący na uwięzi cierpi, przez to staje się agresywny i stwarza zagrożenie. - Mimo rosnącej świadomości społecznej w tej kwestii, w wielu polskich gospodarstwach nadal można spotkać psy, uwięzione na łańcuchach. Z każdym rokiem jest lepiej i drobne zmiany, przede wszystkim w ustawie o ochronie zwierząt, nastąpiły. Jednak to głównie kwestia świadomości ludzi, nie tylko prawodawstwa. Czy jest ustawa, czy nie - mentalność właścicieli zwierząt jest najtrudniej zmienić - mówi Paulina Król.

ZOBACZ TAKŻE Październik miesiącem dobroci dla zwierząt >>>

Wyobraźmy to sobie - być przywiązanym do budy łańcuchem, nie ważne jakiej długości. Być zmuszonym do chodzenia w jedną albo drugą stronę, albo leżenia. Kacper Kowalczyk

- Wiejskie psy często nie są traktowane podmiotowo, jako przyjaciele i członkowie rodziny, ale przedmiotowo. Szczekają z frustracji, nudy, często z bólu. Na razie w wielu miejscach psy nie mają nawet bud, niczego, co chroniłoby je przed deszczem, zimnem czy słońcem. Nie oczekujmy, że taki pies po spuszczeniu z łańcucha będzie naszym partnerem czy obrońcą - mówiła rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Dlatego "zrywać łańcuchy" także trzeba odpowiedzialnie. To długi proces, ale ważny. 

Co dotychczas zmieniło się w tej sprawie? Dlaczego, zdaniem ekspertki, nie można od razu "wszystkich psów spuścić z łańcuchów"? Co jeszcze powinno się zmienić w prawodawstwie, by zmotywować właścicieli psów do lepszej opieki nad nimi i jakie działania odbywają się w ramach kampanii "Zerwijmy łańcuchy"? Jak każdy z nas może pomóc w mediach społecznościowych? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której w Radiowej Poradni dla Zwierząt m.in. o metabolicznej chorobie kości u gadów. W programie mówiliśmy także o pełnym przygód życiu czeczotki. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Goście: Paulina Król (Psy.pl, pomysłodawczyni kampanii "Zerwijmy łańcuchy")

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 14.18

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pasożyty czworonoga. Na co narażony jest nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:00
Chociaż w kalendarzu zima, to wychodząc na spacer z psem, można się przekonać, że w przyrodzie wiosna. Zwłaszcza wtedy, gdy spuścimy czworonoga ze smyczy, a ten pobiegnie w najbliższe zarośla i w sierści przyniesie kleszcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies rasowy - czyli jaki. Będą nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 18:00
Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie praw zwierząt. Najważniejszym punktem, budzącym kontrowersje, jest nowa definicja określenia "rasowy". 
rozwiń zwiń