Zawody przyszłości. Co nas czeka na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 17:30
Frontier jobs, last-mile jobs, wealth jobs - to pojęcia, które pojawiają się w prognozach dotyczących przyszłości rynku pracy. - Szacuje się, że dzisiejsi uczniowie podstawówek będą pracować w 65 proc. zawodów, które dziś jeszcze nie istnieją - mówi manager Tomasz Owsianko.
Audio
  • Jakie będą zawody przyszłości? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: nd3000/Shutterstock

Jak uczyć się zawodu, którego jeszcze nie ma?


Czytaj także
shutterstock inżynier fabryka robotnik 1200.jpg
Risk engineer. W Polsce jest stu, może dołączysz?

Gość Czwórki przewiduje, że w przyszłości na pewno bardzo będą liczyć się kompetencje miękkie i to nad nimi właśnie powinno się pracować. - Ogromną rolę w edukacji odgrywa szkolnictwo wyższe, które oprócz kształcenia specjalistycznego powinno stawiać też na rozwój umiejętności społecznych, uniwersalnych i na współprace z innymi - dodaje.

IT - branża dla każdego

Eksperci przewidują, że w związku ze zmianą stylu życia i automatyzacją zapotrzebowanie na różne profesje może pójść w zaskakującym kierunku. - Na pewno warto doszkalać się w branży IT. Nawet samemu - przekonuje gość Czwórki. - Warto też pamiętać, że w tym sektorze jest wiele stanowisk, które nie wymagają specjalnych kompetencji, umiejętności. Wystarczy przejść kilka kursów, żeby je objąć - dodaje.  

Pilnie poszukiwany specjalista od relaksu


Czytaj także
konsjerż 1200.jpg
Konsjerż. Jak zostać prywatnym aniołem stróżem?

Poszukiwani będą nie tylko informatycy, ale też na przykład osoby z branż związanych z relaksem, rekreacją i spędzaniem czasu wolnego. Kto jeszcze może liczyć na zatrudnienie w najbliższych latach? O tym m.in. w nagraniu audycji

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Tomasz Owsianko (manager, Ranstadt)

Data emisji: 13.12.2019

Godzina emisji: 14.18

kul


Czytaj także

Stereotypy w pracy. Jak z nimi wygrać?  

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 12:47
Codziennie podejmujemy szereg decyzji na polu zawodowym: z kim współpracować, a z kim nie, komu warto zaufać, z kim się zaprzyjaźnić w pracy, z kim podpisać kontrakt. Jaki wpływ na nasze decyzje mają stereotypy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strażacy, hydraulicy, nurkowie - praca z wodą na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 09:05
Dla większości z nas lany poniedziałek to dzień przypadający tylko raz w roku. Ale dla strażaków, hydraulików czy nurków praca z wodą to codzienność. Jedni wodą walczą z ogniem, inni walczą z wodą - dbając o to, żeby nie stała się utrapieniem w naszych domach. Jak wygląda praca w tych zawodach?
rozwiń zwiń