Sycylia. Praktyki studenckie i włoska wizja prawa

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 14:44
Włochy większości z nas kojarzą się ze słońcem, pysznym jedzeniem, sztuką, ale też i wszechobecnym chaosem i biurokracją. Czy są zatem dobrym miejscem dla studentów prawa, którzy chcieliby tam odbyć staż?
Audio
  • Praktyki studenckie i życie na Sycylii (Dajesz radę/Czwórka)
Palermo, Sycylia
Palermo, SycyliaFoto: Leonid Sorokin/Shutterstock.com

Czytaj także
młodzież 1200.jpg
Erasmus w Słowenii. Jak się tam studiuje?

Aleksandra Śliwoska, doktorantka prawa UKSW, spędziła cztery zimowe miesiące na Sycylii - na praktykach w ramach Programu Erasmus+. - Pracowałam w małej kancelarii w Katanii, która specjalizuje się w prawie karnym i prawach emigrantów. To temat bardzo aktualny jeśli chodzi o południe Włoch - wyjaśnia. - Staż był bezpłatny, ale otrzymywałam "erasmusowe" stypendium w wysokości 600 euro.

Gość Czwórki przyznaje jednak, że o staż musiała zadbać sama. Wyszukała kancelarię, złożyła aplikację, odbyła rozmowę kwalifikacyjną i miała dużo szczęścia. - Włosi są niechętni, bądź też nieufni takim praktykom. Nie chcą zatrudniać zagranicznych studentów, być może ze względu na biurokrację, przy przyjmowaniu stażystów - opowiada.


Czytaj także
shutterstock pociąg 1200.jpg
Świadome podróżowanie. O podróżniczych zasadach i... wpadkach

W kancelarii Aleksandra Śliwoska pracowała na pół etatu, a do jej obowiązków należało m.in. uczestniczenie w rozprawach, w których brał udział jej przełożony mecenas. - Praca sycylijskiego sądu znacząco różni się od polskiego. Rozprawy są mniej formalne, nie ma godzinowego rozkładu dnia, wszyscy, którzy danego dnia mają rozprawę, przychodzą o godzinie 9.00. - wspomina. - Jeśli chodzi o naukę prawa, jest wiele materiału do przyswojenia. W praktyce jednak Włosi nie teoretyzują. Pisma sądowe są krótkie, zwięzłe i na temat. A to, co spodobało mi się najbardziej to właściwa hierarchia. Czy to był partner czy praktykantka, wszyscy byliśmy na równym poziomie - podsumowuje.***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Aleksandra Śliwoska (doktorantka prawa, UKSW)

Data emisji: 7.02.2020

Godzina emisji: 14.10

kul

Czytaj także

Międzynarodowa matura i studia w Singapurze - jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 15:04
O swoich doświadczeniach i życiu w Kalifornii i Singapurze, oraz liceum w Bostonie opowiadała nam Karolina Demiańczuk, absolwentka warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja. Najlepiej zwiedzać ją na własną rękę

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 17:20
To jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów basenu Morza Śródziemnego. Największą popularnoscią cieszą się wyjazdy all inclusiv na Riwierę Turecką, ale ten kraj warto jest zwiedzać na własną rękę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat zagraniczny. Jak sobie tam poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 17:53
Wolontariat zagraniczny, studia, praktyki, program Work & Travel - możliwości wyjazdu za granicę, połączonego z ciekawą formą poznania świata, nie brakuje. Jak dobrze wybrać wyjazd, jak odnaleźć się w morzu różnych ofert, projektów, ogłoszeń i jak nie dać się oszukać?
rozwiń zwiń