Dzika weterynaria - zwierzęta na naszej drodze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 11:34
Chociaż jesteśmy coraz bardziej wrażliwi, to nie zawsze wiemy jak się zachować w danej sytuacji, gdy napotykamy na swojej drodze rannego ptaka, pozostawionego młodego zająca czy poszkodowaną w wypadku sarnę.
Audio
  • Jak pomagać dzikim zwierzętom? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: STUDIO 11/Shutterstock.com

Dzikie zwierzęta nie reagują tak, jak człowiek

Dzikie zwierzęta ciężko złapać i okiełznać. Są nieprzewidywalne, w kontakcie z człowiekiem bardzo się stresują i mogą zachować się różnie. - Często jadąc na wezwanie nie wiemy dokładnie co zwierzęciu się przytrafiło. Specyficznymi zwierzętami są łosie, które mają słaby wzrok i słuch. Często orientują się w ostatniej chwili, że w ich otoczeniu jest pojazd albo człowiek. Na ten gatunek powinniśmy uważać w szczególności - mówiła dr Lucyna Ilnicka specjalistka zwierząt nieudomowionych.

Nie podejmujmy działań na własną rękę, dzwońmy po specjalistów

Co robić jak znajdziemy ranne, dzikie zwierzę lub jak sami jesteśmy sprawca takiej kolizji? Zwierzęta nie postrzegają świata tak jak człowiek. Mając to na uwadze nigdy nie podejmujmy interwencji na własną rękę. Powinniśmy skontaktować się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt w okolicy lub najbliższego gabinetu weterynaryjnego - instruowała lekarz. 

Co z gatunkami inwazyjnymi?

Kuny, lisy, szopy pracze. Zdarza się, że i te gatunki potrzebują specjalistycznej pomocy. - Lekarze mają obowiązek nieść pomoc. Szukamy ośrodków, które zapewnią tym gatunkom bezpieczne miejsce bytowania. Tymczasowe, lub stałe o ile zwierzę nie będzie nadawało się do przywrócenia naturze. Nie każdy może też prowadzić taki ośrodek. Muszą to być profesjonalne instytucje posiadające zgody na przetrzymywanie i pomoc takim gatunkom - mówiła. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Lucyna Ilnicka (specjalistka zwierząt nieudomowionych)

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Słonie, jaguary, niedźwiedzie. Jak dzikim zwierzętom leczy się zęby?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:06
Dźwig, piła, dłuto - to standardowy zestaw stomatologiczny dla słonia. - Podczas zabiegu słoń leży na boku, potężne respiratory pompują tlen. W operacji bierze udział nawet kilkanaście osób, które monitorują oddech, serce, robią zdjęcia roentgenowskie. To ciężka fizyczna praca – opowiadała Agnieszka Czujkowska z warszawskiego Zoo.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom dla jeży. Jak pomagać tym zwierzętom jesienią i zimą?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 17:10
- Jeśli chcemy zbudować jeżom dom, w którym będą mogły zimować, trzeba odpowiednio go usytuować, tak by nie znalazły ich żadne inne zwierzęta, na przykład psy czy koty - mówił Jerzy Gara, z Azylu dla jeży w Kłodzku. - Jeśli chcemy je dokarmiać - pamiętajmy, że choć czasem jedzą jabłka, preferują mięso. Bazą może być więc karma dla kotów. 
rozwiń zwiń