Życie jak z obrazka. Społecznościówki i samoakceptacja

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 17:00
W czasach narodowej kwarantanny blogerzy, influencerzy mają ręce pełne roboty, a my chętnie konsumujemy ich treści. - To, co oglądamy ma na nas ogromny wpły. Widząc "idealne życia" zaczynamy wierzyć, że one istnieją naprawdę - mówi dietetyk Barbara Dąbrowska.
Audio
  • Media społecznościowe, a życie w realu. Jak być naprawdę, a nie na pokaz? (Dajesz radę/Czwórka)
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com

Na Facebooku mogę dziś spotkać moich rodziców, młodsze pokolenie przestawiło się na Instagrama Barbara Dąbrowska

Instagram - kultura obrazków

Jak przyznaje gość Czwórki, ludzie młodzi chętnie korzystają z Instagrama, bo zamiast "dystrybuowania słów" wolą "dystrybuować obrazki". - Wstawiając swoje zdjęcie musimy liczyć się z tym, że zostanie ono poddane ocenie. Dotyczy to nie tylko wyglądu czy ubrania, ale też urządzenia mieszkania, czy dania, które się przygotowało. To ogromna pułapka tego portalu, bo zaczynamy porównywać się nie tylko do gwiazd, ale także do znajomych i często tracimy dystans - ostrzega.

Automonitoring. Kontrola własnej "jakości" 

Nadmierne korzystanie z treści prezentowanych na portalach społecznościowych może m. in. doprowadzić do autocenzury. - Zaczynamy skupiać myśli na tym, jak się prezentujemy, jak wypadlibyśmy na zdjęciu, a uciekają nam zasoby uczuciowe i intelektualne - wyjaśnia ekspert.

Zobacz także
kobiety fitness 1200.jpg
Pilates. Zrób sobie balet w domu

Fit-trenerki. Dobre wróżki czy czarownice?

Niegasnącą popupalnością w mediach społecznościowych cieszą się profile trenerek i trenerów fitnessu. - W korzystaniu z ich porad nie ma nic złego, ale ja zawsze radzę, żeby oprócz kontentu wideo sprawdzić, kim dana osoba naprawdę jest i jakie jest jej wykształcenie i zawodowe doświadczenie - radzi rozmówczyni Marty Hoppe. - W sieci trener musi wyglądać dobrze, profesjonalnie, bo taka jest jego praca. Ale to nie znaczy, że treningi z nim zagwarantują nam stuprocentową przemianę. Ta zależy od wielu róznych czynników - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Barbara Dąbrowska (dietetyczka)

Data emisji: 25.03.2020

Godzina emisji: 14.07

kul

Czytaj także

Psychologia ubioru. Jesteśmy tym, co nosimy?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 11:00
Wiązanie apaszki na szyi może być przejawem trudności w nawiązywaniu kontaktów, a noszenie dużego zegarka - oznaką konfliktowego charakteru. Czy to, jakie stroje wybieramy jest odzwierciedleniem naszego charakteru? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modo, dokąd zmierzasz? W stronę wolności

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 16:10
- Moda i to, co na siebie zakładamy jest przede wszystkim wyrazem tego, co o sobie myślimy i co chcemy zakomunikować światu - wyjaśnia Ewa Krajewska z Fashion Project. - Zmiany w sposobie ubierania, zacieranie granic miedzy tym, co męskie i kobiece, to dowód zmian, które zachodzą w poczuciu naszej tożsamości.
rozwiń zwiń