Psychologia ubioru. Jesteśmy tym, co nosimy?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 11:00
Wiązanie apaszki na szyi może być przejawem trudności w nawiązywaniu kontaktów, a noszenie dużego zegarka - oznaką konfliktowego charakteru. Czy to, jakie stroje wybieramy jest odzwierciedleniem naszego charakteru? 
Audio
  • Jak cię widzą tak cię piszą? Z kreatorką wizerunku Urszulą Kamińską o tym, jak określa nas strój (Strefa prywatna/Czwórka)
Dziennikarz Czwórki Jakub Jamrozek, Urszula Kamińska (kreatorka wizerunku)
Dziennikarz Czwórki Jakub Jamrozek, Urszula Kamińska (kreatorka wizerunku)Foto: Jakub Jamrozek/Czwórka

para rozmowa randka spotkanie 1200.jpg
Język naszej seksualności. Jak poruszać się w gąszczu kodów i dwuznaczności?

Podobno naszym strojem przekazujemy otoczeniu wiele informacji na swój temat, które – niezależnie od naszej świadomości i wiedzy – wysyłamy czy tego chcemy, czy nie. Ile jest w tym prawdy i czy rzeczywiście nasz strój wpływa na to, w jaki sposób odbiera nas otoczenie? - Tak jak w każdej dziedzinie i w modzie łatwo ulec stereotypom. Tak naprawdę dużo zależy od naszego poczucia estetyki - ostatecznie to my decydujemy, jaki strój i dodatki wybieramy - mówiła Urszula Kamińska, ekspertka od kreowania wizerunku.

To, co mamy w szafie odzwierciedla jacy jesteśmy w środku. Z codziennego stroju można bardzo dużo wyczytać i tak samo dużo ukryć Urszula Kamińska

Nie oznacza to, że nasze wybory, to wyłącznie odpowiedź na obowiązującą modę. Jak przekonywała ekspertka, styl jest odzwierciedleniem naszej osobowości. - Patrzenie do szafy jest jak zaglądanie w głąb siebie. Często kolekcjonujemy ubrania, które wyrażają naszą osobowość, ale ze względu na różne blokady i konwenanse nigdy ich na siebie nie wkładamy. Uważamy, że nie pasują do naszej rzeczywistości. Najczęściej osoby, które są świadome tego, kim są, mają odwagę wyrażać siebie poprzez modę - wyjaśniała. 

Ubiór jest naszą niewerbalną wizytówką. Na jego postawie jesteśmy oceniani, zanim zdążymy cokolwiek powiedzieć Urszula Kamińska

Do czego może nam się przydać umiejętność analizowania wyglądu innych osób? Co mówi o nas nasza szafa? Dlaczego nauczyliśmy się dobierać strój do okazji? Czy kolory odzwierciedlają nasz charakter? I ile bawełny mają w składzie koszule Marka Zuckerberga? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kuba Jamrozek

Gość: Urszula Kamińska - kreatorka wizerunku

Data emisji: 20.06.2018

Godzina emisji: 20.10

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sny - część naszego doświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 10:00
- Są różne teorie na temat funkcji marzeń sennych, ale w wielu z nich powtarza się to, że one odzwierciedlają nasze przeżycia z czuwania - mówi Małgorzata Fornal-Pawłowska, psycholog kliniczny. - W snach dochodzi do próby połączenia tego, czego doświadczamy, w czuwaniu z tym, co już wiemy o sobie, o świecie - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Presja, trauma, konkurencja. Jak sobie z nimi radzić w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 10:00
Lista najbardziej niebezpiecznych zawodów świata jest różna, w zależności od rankingu i kraju, w którym był on robiony. Jeden z nich w pierwszej dziesiątce wymienia: dziennikarza, kucharza, taksówkarza, koordynatora eventów, specjalistę PR, pilota, strażaka czy żołnierza. Czy dołączy do nich "czyściciel internetu"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coaching. "Tworzymy formułę szczęścia klientów"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 18:49
Do niedawna z problemami szło się do na terapię do psychologa albo rozmawiało o swoich problemach z bliskimi. Potem pojawili się coache. - Coaching to metoda wspierania ludzi w definiowaniu celów, znajdowaniu drogi do ich osiągnięcia i ostatecznie w osiąganiu ich - mówił psycholog Jan Jędrzejczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze społeczeństwo od wieków jest obciążone kultem picia alkoholu"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 10:00
- Przy uzależnieniach bardzo często powtarzamy schematy wyniesione z domu - mówi Robert Banasiewicz, pedagog. - To wzorce nas determinują, uzależnieni często powtarzają "nie chcę być jak mój ojciec", ale stajemy się tacy sami albo podobni - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Język naszej seksualności. Jak poruszać się w gąszczu kodów i dwuznaczności?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 12:06
Komunikacja w seksie to kwestia nie tylko wiedzy, ale akceptacji dla seksualności własnej i partnera. Niewiele mówi się o niej w domu i szkole. Często uczymy się jej intuicyjnie, choć stanowi bardzo ważną część naszego dorosłego życia.
rozwiń zwiń