Nie taka rajska wyspa. Historie Polaków, którzy nie wrócili do kraju

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 11:20
Zamknięte granice, odwołane loty, gorączkowe poszukiwanie możliwości powrotu do kraju - z perspektywą obowiązkowej kwarantanny. Tak wyglądała ich codzienność na początku marca. Nowe bilety powrotne to często wydatek przekraczający możliwości ich finansowe. W "Czacie Czwórki" rozmawialiśmy z Polakami, którzy nadal pozostają poza granicami naszego kraju.
Audio
  • Przymusowe wakacje. Jak Polacy radzą sobie z izolacją za granicą? (Czat Czwórki)
Tajlandia, zdjęcie ilustracyjne
Tajlandia, zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/CHAINFOTO24

Lockdown na wyspie. Uwięzieni w raju

- W tym momencie staramy się oddzielić od informacji, co sprawia, że jest nam łatwiej zachować dystans do sytuacji panującej na świecie. Widzimy, że powoli odmrażana jest gospodarka, wierzymy, że świat powoli wraca do normalności - mówiła Karolina Kamińska.

Czym różni się izolacja na egzotycznej wyspie? Jak mówi i ona każdego dnia próbuje znaleźć czas na rytuały, które porządkują jej dzień. - Muszę znaleźć czas, by rano napić się kawy, staram się go także wygospodarować na spacer. - Codziennie rozpisuję plan dnia, by podołać sytuacji, która jest niecodzienna. Muszę znajdować siłę nie tylko na organizację pracy, ale i opiekę nad dwójką dzieci. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, postarajmy się znaleźć przestrzeń dla siebie i dystans. 

Afryka w czasie pandemii. "Przyjaciele dają nam wsparcie"

Poza granicami kraju, a dokładniej w Kenii została uwięziona podróżniczka Karolina Kamińska, która przed wybuchem epidemii po raz pierwszy wybrała się do Afryki. Jak opowiadała podobnie jak w Polsce, obowiązkowe jest noszenie maseczek, nie działa komunikacja między miastami, odwołane są loty i swobodne poruszanie się między hrabstwami. Po godzinie 19.00 nie należy opuszczać miejsca zamieszkania. Poza tym, jak mówiła, życie toczy się dawnym rytmem.

- W pokoju hotelowym, który pierwotnie wynajęliśmy na 10 dni, mieszkamy już od miesiąca. Stał się naszym tymczasowym domem, zwłaszcza że poza nami nie ma tu innych turystów - opowiadała. - Mamy ogromne wsparcie w bliskich, którzy opiekują się naszymi zwierzętami, dłużej, niż planowaliśmy, odebrali też nasz samochód z lotniska. To wiele dla nas znaczy.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Kaja Kraska, Karolina Ropelewska-Perek, Karolina Kamińska 

Data emisji: 27.04.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ania Książek o podróżach, które mogą zmienić świat

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 17:50
- Naszą podróż dookoła świata finansuje pewien układ. Oferujemy ludziom nasze umiejętności, takie jak uczenie angielskiego czy pracę na farmie, w zamian za miejsce do spania i jedzenie - opowiada Ania Książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróżowanie - jak nas zmienia?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 08:00
Podróże zmieniają osobowość - mówią niemieccy badacze Julia Zimmermann i Frana Neyer. Jak dowodzą - im częściej doświadczamy nowych sytuacji i kultur tym większa zmiana odbywa się na różnych jej płaszczyznach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daleko od domu w czasie izolacji. Ukrainka w Polsce, Polka w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 11:52
Są daleko od domu, w obcym kraju, bez rodziny i przyjaciół. Izolacja, z którą przyszło nam się zmagać w czasie pandemii jest szczególnie trudna właśnie dla nich. Jak sobie radzą, za czym najbardziej tęsknią? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawius na rynku pracy. Jak się przebranżowić?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 22:39
W Polsce obawy pracowników o własne posady są według badań największe od lat. Wiele osób staje przed perspektywą utraty pracy w związku z pandemią.
rozwiń zwiń