Czy zdjęcia z wakacji mogą "zrujnować" życie?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 10:30
- Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, ile mówi o nas zdjęcie umieszczone w sieci. Na podstawie geolokalizacji i szczegółów z fotografii można ustalić to, gdzie mieszkamy, albo jak daleko od domu przebywamy - wyjaśnia Joanna Wziątek, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Specjaliści od cyberprzestępczości twierdzą, że za 20 lat 70 proc. kradzieży tożsamości będzie mieć związek z tym, że rodzice publikują dziś zdjęcia swoich dzieci Joanna Wziątek

Jak podkreśla gość Czwórki, w internecie nic nie ginie, i jeżeli dziś opublikowaliśmy zdjęcie, które zobaczą nasi znajomi, to za chwilę będzie ono dostępne na całym świecie. - Wystarczy, że ktoś je zalajkuje i tym samym "poda dalej" - tłumaczy. - Jeśli za jakiś czas dojdziemy do wniosku, że chcemy fotografię usunąć, ona zniknie z naszego profilu, ale nie z sieci - dodaje. Także w telefonie nie jest to takie proste. W aparatach produkowanych przez wiodącą markę, żeby pozbyć się fotografii, należy usunąć ją aż w trzech różnych miejscach. Nie tylko z galerii.

Posłuchaj
21:55 [CZWORKA]Dajesz rade 19 sierpień 2020 cyberbezpieczenstwo.mp3 Jak nie zostać ofiarą cyberprzestępstwa? (Dajesz radę/Czwórka)

Zdjęcia z urodzin to najczęściej publikowane treści. My chwalimy się fajną imprezą, cyberprzestępca zyskuje dostęp nie tylko do naszego imienia i nazwiska, ale także daty urodzenia Joanna Wziątek

Nasza działalność w mediach społecznościowych może też być obserwowana przez pracodawcę. I znane są przypadki, kiedy to z Instagrama przełożeni dowiadywali się, że osoba, która teoretycznie przebywa na zwolnieniu lekarskim, w praktyce nurkuje w Egipcie.


Posłuchaj także:

Niebezpieczne są także zdjęcia... naszych dokumentów. - Wiele telefonów ma takie ustawienia, które pozwalają współdzielić treść z innymi aplikacjami. A my nie do końca mamy nad tym kontrolę - zaznacza rozmówczyni Marty Hoppe. - Dlatego, zanim założymy sobie konto w społecznościówkach, warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób treści tam publikowane, są udostępniane - radzi.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Goście: Joanna Wziątek-Ładosz (ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa) 

Data emisji: 20.08.2020

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Jak zaplanować swój rozwój? "Cel warto mieć na wierzchu"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 16:30
- To, co chcemy osiągnąć, warto mieć w zasięgu wzroku. Może to być zdjęcie na biurku, które symbolizuje nasz cel, przypominajka na telefonie albo tapeta na ekranie komputera - radzi coach kariery i trenerka rozwoju osobistego, Joanna Piechocka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postój, zamiast siadać. "Siedzenie to nowe palenie"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:08
- Coraz więcej naukowców bije na alarm byśmy byli świadomi skutków, które siedzenie wywołuje w naszym organizmie - w ciele i nastroju - mówi Justyna Jakubczyk, trenerka kompetencji miękkich. - Ruch to zdrowie, siedzenie zaś to wygoda, która nam to zdrowie niszczy - dodaje. 
rozwiń zwiń