Smart casual w męskiej szafie - elegancko, ale z luzem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 16:58
Elegancki i profesjonalny wygląd wcale nie musi oznaczać sztywnej koszuli krawatu czy garnituru. W smart casual można poszaleć. 
UOKiK przypomina, by przed zakupem odzieży zapoznać się z informacjami na etykiecie.
UOKiK przypomina, by przed zakupem odzieży zapoznać się z informacjami na etykiecie.Foto: Pixabay

shutterstock moda modelka wybieg pokaz 1200.jpg
Nie wiesz w co się ubrać - postaw na klasykę

- Definicji stylu smart casual jest kilka - mówi Łukasz Dusza, doradca wizerunkowy. - Wszytko zależy od tego, jaki jest nasz styl bazowy. Dla mnie, gdzie podstawą jest styl elegancji, smart casual to styl codzienny, o niskim poziomie formalności, gdzie możemy pozwolić sobie na zabawę stylem, dodatkami, mamy dużo nonszalancji i włoskiego luzu - dodaje. 


Posłuchaj
12:38 czwórka dajesz radę 28.08.2020 moda.mp3 O smart casual - stylu w modzie męskiej opowiada Łukasz Dusza, doradca wizerunkowy (Dajesz Radę/Czwórka)

- W każdej przestrzeni męskiej elegancji można zaszaleć, ale na innych przestrzeniach - mówi gość Ady Janiszewskiej. - Smart casual pozwala by szaleć na zewnątrz, bardzo pokazowo, może nawet ostentacyjnie. 

Zdaniem doradcy wizerunku takim szaleństwem jest połączenie np. szortów, koszuli i marynarki - to się dość mocno gryzie - ocenia. Kolejnym przykładem może być włożenie marynarki w kolorze neonowym. - Ważne jest że stylizacja wygląda spójnie i nosząca ją osoba czuje się w niej dobrze - mówi ekspert. - Pracując ze swoimi klientami skupiam się na tym, co oni mówią. Jeśli dane połączenie jest "ich" to to się uda - podkreśla. 

W wybranej stylizacji powinniśmy czuć się swobodnie, ubrania nie mogą być ani za ciasne, ani za obszerne. - Kolejna ważna rzecz to jakość rzeczy, które nosimy. Ja staram się sugerować naturalne tkaniny: bawełna, len, wełna, jedwab - wymienia Łukasz Dusza. - Do tego buty ze skóry. Naturalne materiały dają nam więcej komfortu. 

W połączeniach kolorystycznych Czwórkowy ekspert też daje dużo wolności - w stylu smart casual pozwala wybierać i w kolorach bazowych, ale i zaszaleć.

Posłuchaj także:

włosy 1200.jpg
Dysmorfofobia. Dlaczego boimy się brzydoty?

Co warto mieć w szafie?

Łukasz Dusza wymienia: jasne jeansy i kolorowowe chinosy, trzy pary butów: letnie mokasyny, bardziej eleganckie i sneakersy, do tego koszula biała lub w innym ulubionym kolorze, może być nawet w kratkę, marynarka. Ekspert radzi by wprowadzanie stylu zacząć od podstaw, wybierać ciuchy w kolorach bazowych, a potem szaleć z barwami. 

Kupując garderobę warto też pamiętać o dodatkach: pasek, najlepiej w kolorze butów lub nawiązujący do nich, warto też postawić na białą poszetkę, może zainwestować w golf na jesienne wieczory. 

Smart casual na wesele? 

Łukasz Dusza w tej kwestii jest ostrożny. - Ze względu na szacunek dla pary młodej, jeśli nie jest to ślub plenerowy, to wybrałabym coś elegantszego - radzi. ***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Gość: Łukasz Dusza (doradca wizerunkowy)

Data emisji: 28.08.2020

Godz. emisji: 14.18

pj

Czytaj także

Drugie życie dla naszych ubrań. Jak przerabiać stare ubrania?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 19:01
Na pewno każdy z nas ma w szafie ubrania, których ze względu na sentyment nie chce wyrzucać, ale plamy, dziury i uszkodzenia sprawiają, że nie wypada nam ich dłużej nosić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dress code. Jak uchronić się przed modową wpadką?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 17:50
Czasami zbyt długie zastanawianie się nad wyborem odpowiedniego stroju może przynieść zupełnie odwrotny od zamierzonego efekt. Na co dzień możemy szaleć, ale są okoliczności, które wymagają od nas pewnej etykiety. - ​Dress code ma sprawić, żeby inne osoby w naszym otoczeniu czuły się dobrze - mówi Justyna Majewska.
rozwiń zwiń