Drugie życie dla naszych ubrań. Jak przerabiać stare ubrania?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 19:01
Na pewno każdy z nas ma w szafie ubrania, których ze względu na sentyment nie chce wyrzucać, ale plamy, dziury i uszkodzenia sprawiają, że nie wypada nam ich dłużej nosić. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: freephotos/Pixabay

shutterstock_580146556 mapa podroznik podroze wyprawa wycieczka 1200.jpg
Piechotą po Polsce. "Odciąć się od świata możesz tuż za domem"

Farbowanie, wycinanie, skracanie. Od czego zacząć?

Ubrania, które dziś wydają się niemodne, mogą być hitem za kilka sezonów, ale nie musimy czekać tak długo, by zacząć je nosić i wyglądać w nich świetnie. Wystarczy igła, nitka, nożyczki i odrobina kreatywności. O tym jak to zrobić, w rozmowie z Adą Janiszewską opowiadały Dagmara Kardasz i Julia Kreft. - Do farbowania ubrań najlepiej nada się bawełna, najgorszy będzie poliester. Dekoracje można wykonywać z powodzeniem na dżinsie i skórze - mówiła Julia Kreft.  


Posłuchaj
11:28 _PR4_AAC 2020_07_17-14-18-19.mp3 Drugie życie naszych ubrań. Domowe DIY (Dajesz radę/Czwórka)

 

Musi spełniać nasze wymagania estetyczne

Biebrzański Park Narodowy FREE 1200.jpg
Biebrza się odnawia!

Zanim sięgniemy po nożyczki zastanówmy się, w czym czujemy się dobrze i co nam się podoba. Ważne, by efekt końcowy podobał się nam. Ale czy taka metamorfoza nie nadszarpnie domowego budżetu? Nie, jeśli sami wybierzemy półprodukty, z których stworzymy nowy ciuch. - Odwiedzajmy pasmanterię, Znajdziemy tam mnóstwo dodatków za grosze, które całkowicie odmienią naszą garderobę - radziły ekspertki w Czwórce.

Wybierajmy ubrania, które łatwo będzie przerobić

Najlepsze do tego typu metamorfozy będą ubrania typu basic. Gładkie materiały i proste kroje dadzą nam o wiele więcej możliwości. Jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności możemy też spróbować dodać do stroju takie elementy jak ćwieki, frędzle czy ozdobne tasiemki. Watro pracować na tkaninach, które mają podobną fakturę i rozciągliwość. Jeśli nie mamy wprawnej ręki do przeszywania rozporków i korzystania z maszyny do szycia, wtedy poprośmy o pomoc specjalistę. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Ada Janiszewska

Goście: Julia Kreft (lahermana custom), Dagmara Kardasz (konstruktorka ubioru, autorka strony madala.com.pl)

Data emisji: 17.07.2020

Godz. emisji: 14.09

ac

Czytaj także

Dzień bez Śmiecenia. Jak dać drugie życie rzeczom?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 11:21
Statystyczny Europejczyk wyrzuca rocznie średnio 502 kg śmieci. Jest tego tak dużo, że mimo budowania nowoczesnych spalarni, pływające w oceanach odpady wkrótce mogą utworzyć siódmy kontynent. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Torebkowa moda ze śląskich seconhandów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 12:17
- Zajmujemy się modą, chcemy robić modę, ale staramy sie żyć dość świadomie i nasze wybory konsumpcyjne są przemyślane - mówią zgodnie Anna Hora i Kasia Stalicka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń