Dress code. Jak uchronić się przed modową wpadką?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 17:50
Czasami zbyt długie zastanawianie się nad wyborem odpowiedniego stroju może przynieść zupełnie odwrotny od zamierzonego efekt. Na co dzień możemy szaleć, ale są okoliczności, które wymagają od nas pewnej etykiety. - ​Dress code ma sprawić, żeby inne osoby w naszym otoczeniu czuły się dobrze - mówi Justyna Majewska.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: ImYanis/Shutterstock.com

Skromność to podstawa

- Żeby uniknąć wpadek, warto przeanalizować zasady, które obowiązują w modzie. Najbardziej przejrzysty kodeks dotyczy biurowego dress codu - wyjaśnia Justyna Majewska. - Idąc na rozmowę o pracę, pamiętajmy, by nasz strój wyrażał szacunek. Biała koszula, spódnica do kolan albo spodnie od garnituru to podstawowy i bezpieczny zestaw. 

Posłuchaj
16:29 [CZWORKA] Dajesz rade 14 sierpień 2020 dress code.mp3 Jak się ubierać, żeby dorze wyglądać? (Dajesz radę/Czwórka) 

Strój powinien także wzmacniać nasz wizerunek. - Jeśli aplikujemy na stanowisko, na którym musimy wykazać się kreatywnością, to możemy pozwolić sobie na większą swobodę. Ale odradzam przesadną biżuterię, prześwity czy kojarzące się z bielizną topy. Skromność to podstawa - zaznacza stylistka. 

Biała sukienka na ślub przyjaciółki?

Jedną z uroczystości, która wzbudza najwięcej modowych wątpliwości, są śluby i wesela. Czy tego dnia biel zarezerwowana jest tylko dla panny młodej? - Zdania na ten temat są podzielone, choć zgodnie z zasadami należy unikać czerni i bieli - przyznaje rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Moim zdaniem takie sukienki nie są do końca skreślone, pod warunkiem, że uzgodnimy to wcześniej z panną młodą - dodaje.

STYLING NEUTRALS FOR SPRING/SUMMER 2020 / Lydia Tomlinson

Zwiedzanie świata z szalem w plecaku  

Dress code to zbiór zasad dotyczących sposobu doboru garderoby dostosowanych do danych okoliczności, określonego miejsca i czasu. Ale zasady te zależne są także od regionu świata, państwa, religii czy kultury. - Przed zagranicznym wyjazdem poczytajmy coś o miejscu, do którego się wybieramy i spróbujmy naśladować ubiór tubylców - radzi gość Czwórki. - Jeśli jedziemy do krajów arabskich i nastawiamy się na zwiedzanie, pamiętajmy o zakrywaniu ramion i dekoltu oraz nóg przynajmniej do wysokości kolan. Ja zawsze zabieram ze sobą szal, który w każdym miejscu spełnia swoje zadanie.

Posłuchaj także:

W Wietnamie kobiety kąpią się w ubraniach, więc bikini w miejscu publicznym nie będzie dobrze postrzegane. W Iranie konieczne będą długie spodnie i tunika. Natomiast w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - w miejscach publicznych oraz w domach, do których nas zaproszono - nie można nosić krótkich sukienek.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Ada Janiszewska

Goście: Justyna Majewska (stylistka)

Data emisji: 14.08.2020

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Wykreuj siebie i osiągnij sukces!

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 15:00
Strój, makijaż i fryzura mogą wpłynąć na to, że lepiej poczujemy się we własnej skórze, nabierzemy pewności siebie, a nawet - zdobędziemy lepszą pracę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń