Biebrza się odnawia!

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 20:09
Jeszcze kilka miesięcy temu, wiosną byliśmy świadkami ogromnych pożarów, które pochłonęły hektary bagien oraz mokradeł największego parku narodowego w Polsce, czyli Biebrzańskiego Parku Narodowego. Towarzyszyła nam wówczas susza, jakiej dotąd jeszcze nigdy nie widzieliśmy, co dodatkowo powodowało, że zagrożenie było jeszcze większe.
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park NarodowyFoto: Richard Semik / shutterstock

shutterstock_niedźwiedź 1200.jpg
Na co chorują niedźwiedzie?

Przyroda zaczyna się odradzać

Pożar udało się opanować i ugasić, ale wielu strat, jakie nastąpiły już niestety nie. Mimo tego wszystkiego Biebrza się odradza, ale czy będą to te same tereny, z jakimi mieliśmy do czynienia przed pożarem? Czy fauna i flora tego rejonu uległa całkowitej przebudowie? A może na naszych oczach powstaje zupełnie nowe, wcześniej nieobecne środowisko, tworzące niszę dla innych, wcześniej nieobecnych na naszych ziemiach gatunków?

Musimy zrobić wszystko, by wzmóc naszą czujność i w pierwszej kolejności zapobiegać suszy Artur Wiatr, Biebrzański Park Narodowy

Posłuchaj
08:29 _PR4_AAC 2020_07_13-14-27-29.mp3 Biebrza się odradza, ale czy czekają nas kolejne pożary? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Obfite deszcze uratowały florę

To był największy pożar w historii Biebrzańskiego Parku Narodowego i trzeci co do wielkości, tak rozległy pożar w Polsce. Dzięki temu, że w czerwiec obfitował w długotrwałe i systematyczne opady deszczu, przyroda biebrzańska zdążyła się zauważalnie zregenerować. - Obszar pożarzyska się zazielenił. Na chwilę obecną wygląda to bardzo obiecująco - opisywał Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego. 


shutterstock_753543658 myszy 1200.jpg
Lab Rescue - ratujmy zwierzęta laboratoryjne

Musimy przywyknąć do zmian klimatu

Dobra wiadomość jest taka, że choć spłonęła 1/10 części Parku, ale dzięki warunkom atmosferycznym niemal nie widać już skutków pożaru, ale diabeł, jak mówił gość Czwórki, jak zwykle tkwi w szczegółach. - Aby o nich rozmawiać, poznać je i zrozumieć wprowadziliśmy długotrwały program monitoringu. Pobierane są próbki, które następnie porównywane z jakością gleby, do której pożar nie dotarł - wyjaśniał. O zjawisku pożarów musimy myśleć w kontekście suszy, która w naszym kraju pojawia się coraz częściej, a sprzyjają jej ekstremalne zjawiska pogodowe.

*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Goście: Artur Wiatr (Biebrzański Park Narodowy)

Data emisji: 13.07.2020

Godz. emisji: 14.09

ac


Czytaj także

Biebrza płonie. Znika unikatowy ekosystem leśnych zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 21:15
Jeszcze niedawno cały świat obserwował z przerażeniem płonącą Australię. Nie minęły trzy miesiące i tym razem susza oraz pożary zagościły w Polsce, w jednym z najcenniejszych przyrodniczo skrawków Europy - Dolinie Biebrzy i Narwi. Sytuacja jest dramatyczna, a władze parku proszą o pomoc. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deszcz, a nawet burze - to nie uratuje nas przed suszą?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 14:04
Mimo opadów, których doświadczaliśmy w okresie wiosenno-letnim, susza wciąż stanowi poważne zagrożenie. I prawdopodobnie nastąpi. - Opady burzowe nie uratują nas przed suszą - odpowiadają naukowcy z IMGW. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na co chorują niedźwiedzie?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 17:50
Niedźwiedzie są jednymi z najbardziej niebezpiecznych zwierząt zamieszkujących nasz kraj. Drapieżniki te potrafią biegać z prędkością 60 km/h, ważą niemal 400 kg i doskonale wspinają się po drzewach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpierw susza, a teraz powódź. Jak w Polsce działa gospodarka wodna?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 22:30
W poniedziałek 29 czerwca nad stolicą przeszły bardzo intensywne opady deszczu. Wiceprezydent miasta poinformowała, że w wyniku ulewy spadło około 42 litrów wody na metr kwadratowy, czyli tyle, ile czasem przez cały miesiąc. 
rozwiń zwiń