Francuski to język miłości? Nie, to język raperów!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:03
Kiedyś język francuski był jednoznacznie nazywany językiem miłości. Dziś, młodsze pokolenia łączą go z muzyką, szczególnie z rapem. Czy łatwo się nauczyć francuskiego od raperów?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Mapics

ankara 1200 shutt.jpg
Nauka języka tureckiego z serialami

- We francuskim różnica między wymową, a zapisem jest duża. To zderzenie jest dość mocne, oszałamiające - przyznaje Marta Bargiel z bloga "Po francuskiej stronie". - Spółgłoski zmieniają swoje brzmienie w zależności od samogłosek, które przy nich stoją, niektóre pary liter czyta się jak jedną literę, tniemy wiele końcówek przy słowach. Na szczęście wszystko regulują jasne i proste zasady - dodaje.


Posłuchaj
16:18 czwórka dajesz radę 10.09.2020.mp3 O języku francuskim, również tym z francuskiego rapu opowiada Marta Bargiel (Dajesz radę/Czwórka)

 

Sprawdź także:


Raperzy dodatkowo mówią zupełnie inaczej. Często używają slangu, skracają słowa, korzystają z zapożyczeń. Marta Bargiel przekonuje, że i na zrozumienie ich mowy są sposoby. - Francuski rap garściami czerpie z innych języków, kultur. Dużo zapożycza z kultury arabskiej, słowa przenikają się - mówi gość Anny Hardej. - Co więcej, mamy do czynienia fenomenem, który polega na tym, że słowo wypowiada się dany sposób, ale Francuzi tną je i przestawiają sylaby. To charakterystyczne dla slangu. Tych słów rapie jest mnóstwo - dodaje. 

Jednym ze znanych francuskich raperów jest PLK. To raper o polskich korzeniach. Jego ostatnim hitem jest "On sait Jamais". 

PLK TV/PLK - On sait Jamais feat. Niska (clip officiel)

Gość Czwórki poleca korzystać ze słownika slangu, co bardzo ułatwi zrozumienie muzyków. Nie dziwi fakt, że i we francuskim rapie odnajdziemy charakterystyczne słowa dla tej muzyki: policja, pieniądze, ulica, dzielnia, dziewczyny. Mają one wiele synonimów w slangu.  

Marta Bargiel zdradza też, że do francuskiego przyciągnęła ją elegancja tego języka. Mimo że jest z nim zawodowo związana od lat, wciąż, mówiąc po francusku, czuje się jakby wskakiwała w najlepszą suknię i perły. - Ten język jest bardzo miękki, ma dużo samogłosek - mówi. 

W "Dajesz radę" ekspertka zdradza kilka sztuczek do nauki francuskich głosek. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Gość: Marta Bargiel (blog "Po francuskiej stronie")

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 14.09

pj

Czytaj także

La dolce vita. Lekcje włoskiego z TikToka i "Suburrii"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:50
Podobno języka włoskiego najszybciej uczą się ci, którzy interesują się muzyką, filmem albo kuchnią. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przyjaciele" z napisami - ucz się od nich angielskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 19:16
- W szkole uczymy się angielskiego, ale tego brytyjskiego - mówi Klaudia Pietrzak z kanału "Polka w USA". - Osłuchani jednak jesteśmy bardziej z amerykańskim angielskim, bo filmy i seriale przychodzą do nas głównie ze Stanów, jak serial "Przyjaciele", który oglądają kolejne pokolenia - dodaje. 
rozwiń zwiń