"Przyjaciele" z napisami - ucz się od nich angielskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 19:16
- W szkole uczymy się angielskiego, ale tego brytyjskiego - mówi Klaudia Pietrzak z kanału "Polka w USA". - Osłuchani jednak jesteśmy bardziej z amerykańskim angielskim, bo filmy i seriale przychodzą do nas głównie ze Stanów, jak serial "Przyjaciele", który oglądają kolejne pokolenia - dodaje. 
Kadr z serialu Przyjaciele
Kadr z serialu "Przyjaciele"Foto: mat. promocyjne
shutterstock włochy skuter lato FXQuadro 1200.jpg
La dolce vita. Lekcje włoskiego z TikToka i "Suburrii"

W tym roku minęło dokładnie 16 lat od emisji ostatniego odcinka kultowego serialu o grupie przyjaciół, którzy mieszkają w Nowym Jorku. Okazuje się, że podczas epidemii koronawirusa "Friends" są znów najpopularniejszą serią odcinków.


Posłuchaj
21:40 czwórka dajesz radę 20.08.2020.mp3 Jak uczyć się angielskiego z "Przyjaciół" podpowiada Klaudia Pietrzak (Dajesz radę/Czwórka)

 

- Język angielski ze Stanów znamy ze słyszenia, ale w szkołach uczymy się z podręczników, które wpajają nam brytyjski angielski. Oczywiście podstawy są podobne, nawet większość języka. Dogadamy się nim w Australii, Wielkiej Brytanii i w Stanach, choć różnice mogą wywołać chwilową konsternację - wyjaśnia Klaudia Pietrzak. 

Ciekawą propozycją do nauki angielskiego są "Przyjaciele", choć wydaje się, że mówią oni szybko i potocznie. - Najlepiej jest oglądać serial z angielskimi napisami, aktorzy mówią z akcentem i czasami ciężko jest jakieś słowo wyłapać, zwłaszcza jakieś "tutejsze" zwroty - mówi gość Czwórki. - Uczmy się całych zdań, zwrotów. Dzięki napisom wiemy też, jak dane słowo zapisać, dzięki aktorom wiemy jak wymówić. Ja "Friendsów" oglądam na okrągło, to mój ukochany serial, jak skończę ostatni odcinek to wracam do pierwszego - dodaje. 

Klaudia Pietrzak zauważa, że język Przyjaciół jest językiem potocznym, jednak nie tak bardzo jak w innych, nowszych serialach. Dzięki temu możemy go swobodnie używać wyjeżdżając do USA czy Wielkiej Brytanii, a z pewnością zostaniem zrozumiani. - Ten angielski brytyjski i angielski amerykański są bardzo łatwe do rozróżnienia, choćby po akcencie - podkreśla gość Anny Hardej. - W "Przyjaciołach" pojawia się Emily, Brytyjka, która później jest żoną Rossa - sami Przyjaciele zachwycają się jej wymową. Mi jest łatwiej zrozumieć amerykański, ale akcent brytyjski jest przepiękny - dodaje. 

Czytaj także:

dark.jpg
Seriale do nauki języków obcych. "Dark" jak lekcja niemieckiego

Serial "Przyjaciele" opowiada o przeróżnych tematach: związkach, dzieciach, przyjaźni, ale nie brakuje też tu licznych zwrotów i słów z innych dziedzin, jak sprzątanie, medycyna, nazwy mebli. Klaudia Pietrzak mówi, że "Przyjaciele" to fajny i przyjemny sposób na naukę języka. 

Gość Czwórki zawraca uwagę na różne akcenty w samych Stanach Zjednoczonych, np. na "wojnę" między Kalifornijczykami, mówiącymi wolno, a szybkimi, konkretnymi nowojorczykami. - Ile stanów tyle akcentów - podkreśla.

Czwórkowa reporterka Ada Janiszewska przypomina też, że wciąż czekamy na "Friends Reunion", w którym po latach mają spotkać się Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry i David Schwimmer. Prace na planie pokrzyżował jednak wybuch pandemii. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Gość: Klaudia Pietrzak (autorka kanału na YouTube "Polka w USA") 

Data emisji: 20.08.2020

Godz. emisji: 14.09

pj

Czytaj także

Seriale do nauki języków obcych. "Dark" jak lekcja niemieckiego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 17:30
"Dark" - jak twierdzą znawcy - to jeden z najlepszych seriali ostatnich lat. To także - zdaniem autorki bloga Niemieckasofa.pl - doskonały materiał do szlifowania języka niemieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka języka japońskiego. Anime dla zaawansowanych

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 13:00
- Zanim zaczniemy oglądać anime, żeby nauczyć się japońskiego, sięgnijmy po podcasty dla początkujących - zachęca Barbara Kocot-Ilka z bloga Japonia-info.pl. - Kultowe kreskówki też będą pomocne, ale na późniejszym etapie.
rozwiń zwiń