Seriale do nauki języków obcych. "Dark" jak lekcja niemieckiego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 17:30
"Dark" - jak twierdzą znawcy - to jeden z najlepszych seriali ostatnich lat. To także - zdaniem autorki bloga Niemieckasofa.pl - doskonały materiał do szlifowania języka niemieckiego.
Aktorzy Louis Hofmann i Oliver Masucci na europejskiej premierze serialu Dark - Berlin, 2017 rok
Aktorzy Louis Hofmann i Oliver Masucci na europejskiej premierze serialu „Dark” - Berlin, 2017 rokFoto: PAP/DPA/Maurizio Gambarini

W serialu oglądamy współczesne Niemcy oraz te z lat 80. - Bez względu na to, w której dekadzie rozgrywa się akcja, aktorzy porozumiewają się "wysokim niemieckim", czyli tzw. Hochdeutsch z elementami języka potocznego - opowiada Ola Jakubowska.

Posłuchaj
24:20 [CZWORKA]Dajesz rade 10 lipiec 2020 dark.mp3 Oglądaj "Dark" i ucz się niemieckiego - radzi autorka bloga Niemieckasofa.pl (Dajesz radę/Czwórka)

 

Hochdeutsch to język, którego uczą się w szkołach zarówno Niemcy jak i Polacy. To ta odmiana, która jest ogólnie uznawana za "poprawną" i "pozbawioną naleciałości". - W serialu pojawiają się także zwroty naukowe, które mogą widzom sprawić problemy. Ale są one używane na tyle często i zawsze w kontekście, że można się z nimi osłuchać i samemu zorientować, co znaczą - dodaje rozmówczyni Ani Hardej.

Posłuchaj także:

Język niemiecki w pewnym sensie "przysłużył" się serialowi, bo dzięki niemu "Dark" jest jeszcze bardziej tajemniczy. - Moi uczniowie często tłumaczą się, że niemiecki to dla nich zawodowa konieczność, ale nie przyjemność. Bo ten język jest brzydki i źle brzmi. Ale im lepiej go poznają, tym chętniej go używają. Bo jest coś intrygującego w jego strukturze - przekonuje autorka bloga.

Netflix / "Dark" oficjalny zwiastun 3. sezonu 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Gość: Aleksandra Jakubowska (autorka bloga Niemieckasofa.pl)

Data emisji: 10.07.2020

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Young power! Jak młodzi Polacy zdobywają świat?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 10:00
Dziennikarka Justyna Suchecka spisała 30 opowieści o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych. - To, co łączy te historie, może być trywialne, ale często o tym zapominamy. Że nie warto się poddawać i że konsekwencja zawsze się opłaca - opowiada autorka książki "Young power!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaja Klimek poleca seriale: "Homemade", "Obsesja zbrodni", "30 for 30"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 11:30
Jak wyglądało życie filmowców w locdownie? Na to pytanie próbują odpowiedzieć twórcy antologii filmowej "Homemade". - Jest bardzo prawdopodobne, że to będzie dokument epoki - mówi Kaja Klimek. 
rozwiń zwiń