Namaste! - jedziemy do Indii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 16:42
Indie przyciągają każdego roku wielu turystów, a kuchnia indyjska jest w Polsce coraz bardziej popularna - tikka masala, korma, marynata tandori są doskonale znane polskim smakoszom. Rozmawiamy o języku hindi, Indiach i kuchni indyjskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pikoso.kz

Popularność indyjskiej kuchni sprawia, że coraz bardziej interesujemy się Indiami. Są również osoby, które chcą się nauczyć hindi.   

- Alfabet hinduski - dewanagari - wygląda ładnie, jednak dla niektórych jest jak czarna magia. Zwłaszcza na początku może odstraszać - mówi Kasia Dąbrowicz - indolog z Wydziału Orientalistycznego UW. - Jest to język sylabiczny i w zasadzie większość znaków tego pisma jest sylabami. Co pocieszające, jego zapis jest na pewno łatwiejszy niż w innych językach azjatyckich, a po zapoznaniu się z alfabetem można się naprawdę hindi nauczyć - przekonuje.

 

Posłuchaj

10:41 _PR4_AAC hindi_all__2020_09_24.mp3 Rozmawiamy o Indiach, kuchni i indyjskiej i nauce hidni (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Jak mówi gość audycji, hindi jest jednym z dwóch oficjalnych języków w Indiach. Co nie oznacza, że jest językiem uniwersalnym i wszyscy się w tym kraju nim posługują. Wiele regionów ma swoje własne regionalne odmiany hindi, własne języki i posługuje się różnorodnymi dialektami.

książka kucharska 1200.jpg
Największa baza książek kucharskich w sieci. Sprawdź, co jedli Rzymianie

"Namaste" - możemy się tak przywitać w Indiach, ale nie tylko. To pozdrowienie stało się dość popularne w czasie pandemii, bo jest powitaniem bezkontaktowym i towarzyszy mu złożenie rąk - opowiada Kasia Dąbrowicz. - Nie jest jednak jedynym przywitaniem, które można spotkać, znacznie częściej usłyszymy, że ktoś do nas powie "salam alejkum" lub "hello".

 

Posłuchaj także:


Jak tłumaczy gość Czwórki, Indie, obok niezwykłych miejsc i zabytków, to również olbrzymi przemysł filmowy, popularnie nazywany „Bollywood”. Jakiś czas temu indyjskie filmy również cieszyły się dużą popularnością w Polsce. Teraz jest ich nieco mniej, ale w dalszym ciągu można zobaczyć nowości indyjskiej kinematografii w kinach studyjnych.

Będąc w Indiach, koniecznie trzeba spróbować prawdziwej indyjskiej kuchni. Najczęściej znajdziemy ją z dala od turystycznych szlaków. - Najlepiej jeść w restauracjach lokalnych, w których głównymi klientami są Hindusi. Nie są może ładnie urządzone - za to jedzenie jest tam wyśmienite - przekonuje gość audycji.

 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Gość: Kasia Dąbrowicz (indolog, Wydział Orientalistyczny UW)

Data emisji: 24.09.2020

Godz. emisji: 14.18

aw

 

Czytaj także

La dolce vita. Lekcje włoskiego z TikToka i "Suburrii"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:50
Podobno języka włoskiego najszybciej uczą się ci, którzy interesują się muzyką, filmem albo kuchnią. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przyjaciele" z napisami - ucz się od nich angielskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 19:16
- W szkole uczymy się angielskiego, ale tego brytyjskiego - mówi Klaudia Pietrzak z kanału "Polka w USA". - Osłuchani jednak jesteśmy bardziej z amerykańskim angielskim, bo filmy i seriale przychodzą do nas głównie ze Stanów, jak serial "Przyjaciele", który oglądają kolejne pokolenia - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ucząc się rosyjskiego nie wpadaj w pułapki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 16:59
Polski i rosyjski należą do tej samej grupy językowej. Na początku nauki rosyjskiego bardzo nam to pomaga, ale później często wpadamy w interferencje językowe - co to takiego - wyjaśnia lektorka rosyjskiego Natalia Lyzhnikova. 
rozwiń zwiń