Szafa kapsułowa. Postaw na jakość, a nie na ilość

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 16:30
Z nowym rokiem warto uporządkować swoją garderobę. Pozbądźmy się nadmiaru ubrań i spróbujmy stworzyć szafę modowych minimalistek - szafę kapsułową. Sprawdzamy co to oznacza. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / WAYHOME studio

Inga Gedrovicha shutterstock morsowanie 1200.jpg
Morsowanie. Zimna woda zdrowia doda

W latach 70. Susie Faux zauważyła, że kobiety robią zakupy kompulsywnie i z sezonu na sezon gromadzą coraz więcej ubrań. Doszła do wniosku, że tak naprawdę wystarczy nam kilka stałych elementów, uzupełnianych sezonowymi ubraniami i dodatkami, żeby dobrze wyglądać. Postawiła na minimalizm, uniwersalność ubrań oraz ich dobrą jakość. Tak powstała idea szafy kapsułowej. 

Posłuchaj

12:58 Czwórka/ Dajesz Radę - szafa_kapsułowa_15.01.2021.mp3 Stylistka Agnieszka Słowicka podpowiada jak przygotować szafę kapsułową (Dajesz Radę /Czwórka)

Ten termin ewaluował na przestrzeni lat i w 1985 roku pojawiła się pierwsza sprecyzowana kolekcja kapsułowa, którą stworzyła projektantka Donna Karan. - Ona przede wszystkim stworzyła kolekcję opartą o rzeczy, które łatwo ze sobą połączyć, zachowując przy tym bardzo neutralne barwy - mówi stylistka Agnieszka Słowicka. - Kolekcja była urozmaicona dosyć ładną i wyrazistą biżuterią. 

Posłuchaj także:

Tworząc szafę lub garderobę kapsułową musimy przejść przez kilka etapów, a pierwszym z nich jest selekcja ubrań. - Na początku należy wyeliminować rzeczy, które nie pasują do naszej figury, nie pasują kolorystycznie do naszego typu urody i których nie używamy - podpowiada specjalistka. - Następnie sprawdźmy, czy zawartość naszej szafy jest dopasowana do naszej sylwetki i zostawiamy tylko te ubrania w których wyglądamy najkorzystniej.


shutterstock Alena Ozerova biżuteria kobieta 1200.jpg
Biżuteria - dodatek, który robi wrażenie

Najlepiej sprawdzają się kolory neutralne. - Biel, szarość, beże, grant, ale możemy dobrać pewne kolory, które szczególnie lubimy - tłumaczy gość audycji. - Możemy zostawić ubrania, które pasują do nas, są bardziej wyraziste i będą urozmaicały kolorystycznie naszą garderobę

Sprawdź także:

Jak mówi stylistka u podstaw idei szafy kapsułowej kryje się liczba 10. - To liczba, która się pojawia jako pewna podstawa i baza jej tworzenia - wyjaśnia. - Niektórzy w myśl minimalizmu pozostają przy tej koncepcji, jednak dla niektórych może to być zbyt duże ograniczenie. Żeby się nie zniechęcać pozwólmy sobie na pewną elastyczność. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Ada Janiszewska

Goście: Agnieszka Słowicka (stylistka, autorka bloga "Alfabet stylu")

Data emisji: 18.10.2020

Godz. emisji: 14.15

aw/ kul


Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda jest w głowie. Zadbaj o makijaż, strój i emocje

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 11:40
Sylwester to ekscytujący dzień, w którym towarzyszy nam masa emocji. Jak ma się to do mody?
rozwiń zwiń