Jak gracze gry komputerowej uratowali japońską Cuszimę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 15:12
Gry jednoczą, czego świetnym przykładem jest "Ghost of Tsushima", która zgarnęła wiele świetnych recenzji, zachwyciła fanów, a w obliczu japońskiego nieszczęścia połączyła ich w celu ratowania zabytków. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/FiledIMAGE

shutterstock kazoka makaron udon 1200.jpg
Udon. Prezent z Chin, który stał się przysmakiem w Japonii

Akcja gry toczy się na autentycznej, japońskiej wyspie, znanej w Polsce pod nazwą Cuszima i pokazuje jej historię. We wrześniu 2020 roku wyspa została zniszczona przez tajfun. Przepadła między innymi kapliczka Watatsumi z charakterystyczną bramą. Dzięki grze ludzie z innych krajów mogli poznać wyspę, a kiedy okazało się, że zabytek został zniszczony, postanowili pomóc. Gdy w sieci została ogłoszona zbiórka na ratowanie kapliczki, to właśnie gamerzy ruszyli na pomoc. Dzięki ich datkom udało się zebrać 540 procent celu. 

Posłuchaj
20:33 czwórka dajesz radę 21.01.2021.mp3 O Japonii, turystyce, grach komputerowych i języku (Dajesz radę/Czwórka)

 

"Ghost of Tsushima" jest uznawana za jedną z najładniejszych gier na PS4. - W grze wcielamy się w jednego z samurajów, który ma do odbycia podróż swego życia - mówi Rafał Kurczyński. - Gra cechuje się niespotykaną jak do tej pory otwartością. Klimat Japonii feudalnej bardzo ludzi zjednoczył, przyciągnął do tego tematu, co znalazło odniesienie w rzeczywistości, we wspomnianej zbiórce - dodaje. 

Posłuchaj także:

Kraina gier

- W Japonii powstaje bardzo dużo gier komputerowych - podkreśla Kurczyński. - Władze Japonii zdają sobie sprawę, że gry to tania i dobra promocja kraju, dlatego wspierają ten rynek - dodaje. 

Gry, ale też anime i japońska historia to powody, dla których japonistykę zaczął studiować Emil Truszkowski, dziś autor kanału Aiko i Emil. - Byłem jedną z takich osób, która zaczęła uczyć się japońskiego przez anime - czyli japońskie kreskówki, fascynowała mnie też japońska historia, samurajowie i II wojna światowa oraz japońskie gry komputerowej - wymienia gość "Dajesz radę" i przyznaje, że nie miał jeszcze przyjemności grania w "Ghost of Tsushima". - Cuszima to ciekawa japońska wyspa, turystycznie bardzo popularna wśród Koreańczyków. To nie jest taka skomercjalizowana Japonia - podkreśla. 

Japoński jak polski

Emil, ze swą żoną Aiko mieszkają pod Tokio. Rozmówca Anny Hardej zwraca uwagę, że język japoński pod względem wymowy dla Polaków jest bardzo prosty. - To dlatego, że większość dźwięków ś, ć, dź, ła, znamy z polskiego. Polacy nie muszą kombinować, w odróżnieniu do Amerykanów - podkreśla. - Trudniej jest z pisaniem po japońsku. To nauka na wiele, wiele lat - mówi. - Japończycy przejęli alfabet z Chin, a potem jeszcze wymyślili dwa. Dziś doszedł zapis anglojęzyczny, więc funkcjonują 4 alfabety. 

Szacunek w języku

Alfabety nie są jedyną trudnością w japońskim. Tego można się nauczyć, a są kwestie, które trzeba wyczuć. - Tu ogromne znaczenie ma szacunek w czasie rozmowy, uprzejmość pełni bardzo ważną rolę - mówi Emil Truszkowski. - Mamy tu formy honoryfikatywne, które np. wywyższają naszego rozmówcę. Raczej nie zwracamy się do kogoś na "Ty", często używa się czyjegoś nazwiska z odpowiednią końcówką np. "san", "sana". Tych końcówek jest wiele - dodaje. - Inną ważną kwestią są niedomówienia, to o czym się nie mówi, jak sami to nazywają "czytanie z powietrza". To jest umiejętność bardzo trudna do opanowania. 


Fukuszima - ogromna prefektura

Kraj Kwitnącej Wiśni dla wielu tajemniczy, pociągający ma też swoje mroczne tajemnice. Taką jest np. Fukuszima, cała, ogromna prefektura, dotknięta katastrofą elektrowni atomowej. Emil Truszkowski zaznacza, że to obszar bardzo zróżnicowany, w niektórych jego miejscach wszystko już wróciło do normy, a w innych nigdy nie wróci. 

Fukushima po 8 latach - Drugi Czarnobyl? - True Fukushima #1/
Aiko & Emil


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi:  Anna Hardej

Goście: Rafał Kurczyński (specjalista od świata gier), Emil Truszkowski (autor kanału YouTube Aiko i Emil)

Data emisji: 21.01.2021

Godz. emisji: 14.08

pj/kul

Czytaj także

Nauka języka japońskiego. Anime dla zaawansowanych

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 13:00
- Zanim zaczniemy oglądać anime, żeby nauczyć się japońskiego, sięgnijmy po podcasty dla początkujących - zachęca Barbara Kocot-Ilka z bloga Japonia-info.pl. - Kultowe kreskówki też będą pomocne, ale na późniejszym etapie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cyberpunk 2077". Jak potoczą się losy gry?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 09:00
O problemach "Cyberpunka 2077" informujemy Was na bieżąco od momentu pojawienia się gry na rynku. To, że CD Projekt padło ofiarą własnych ambicji, nie jest już dla nikogo żadnym odkryciem.
rozwiń zwiń