Jakie znasz stacje radiowe?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 21:30
13 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Radia, z tej okazji zapraszamy w podróż po światowych rozgłośniach. Szczególnie przyglądamy się stacjom z "Czwórką" w tle.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ beccarra

PIC_1-K-1358 polskie radio retro 1200.jpg
Początki polskiej radiofonii. Nadajemy dla Was od 95 lat

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych stacji radiowych w Polsce jest BBC. Jest to stacja, której historia sięga 1921 roku. - BBC kiedyś nadawało również dla Polski i w języku polskim. Teraz swoje audycje kieruje do bardziej potrzebujących miejsc na świecie - mówi Kamil Ługowski, który hobbystycznie zajmuje radiem. - Kojarzymy również tę stację z seriali i z produkcji, które u nas się pojawiają.


Posłuchaj
15:20 Czwórka/ Dajesz Radę - stacje radiowe na świecie 11.02.2021.mp3 W audycji przyglądamy się rozgłośniom radiowym na świecie (Dajesz Radę/Czwórka)

BBC ma wiele stacji i po uruchomieniu radia cyfrowego bardzo się rozwinęło. W internecie możemy posłuchać wielu rozgłośni, które należą do tej stacji. W eterze możemy usłyszeć między innymi BBC Radio 1, BBC Radio 2, BBC Radio 3, BBC Radio 4. Funkcjonują również stacje lokalne dla poszczególnych hrabstw, a dla Szkocji i Walii emitowany jest oddzielny program, nadawany w ich lokalnych językach. BBC stara się dotrzeć do wszystkich swoich słuchaczy zarówno przez profile swoich stacji, jak i różne wersje językowe w Wielkiej Brytanii i poza nią.

W odróżnieniu od profilu naszej stacji, Czwórka w BBC to jest kanał, który jest sztuką radia mówionego. - Znajdziemy tam relacje sportowe, słuchowiska i programy poradnikowe - mówi specjalista. - Można tę rozgłośnię porównać do naszej Jedynki. Natomiast, to BBC Radio 1 bardziej przypomina profilem naszą radiową Czwórkę. Jest to scena dla młodych zespołów i nowych projektów. Rozgłośnia bardzo skupia się na ich promocji, a część z nich pojawiła się później na falach Czwórki.


Dzien Radia_lacznosc 1200x660.jpg
Muzyka, zabawa i ciekawostki naukowe - świętujemy Światowy Dzień Radia

Czytaj także:

Mówiąc o popularnych Czwórkach trudno nie wspomnieć o Szwecji, gdzie, podobnie jak w Danii, Program Czwarty jest najpopularniejszą stacją radiową w tym kraju. - Niezależnie stało się, że mają zbliżony profil, jeżeli chodzi o słuchacza, muzykę i zawartość programową - tłumaczy gość audycji. - A co zbliża je jeszcze bardziej, to fakt, że w paśmie porannym nadają w wariantach regionalnych. Zaś po popołudniu program, często o charakterze sportowym, jest wspólny dla wszystkich rozgłośni. Rozgłośnie należą do publicznego nadawcy, a duńska Czwórka ma 42% udziału w rynku, co nie ma miejsca w żadnym innym kraju.

W radiu szwedzkim w Programie Drugim, oprócz muzyki klasycznej, która jest w profilu tego radia, możemy usłyszeć audycje dla mniejszości narodowych. Na jego falach wybrzmiewa język fiński, arabski, serbsko- chorwacki i wiele innych, które są obecne w społeczeństwie szwedzkim.

radio 1200.jpg
Radio - pasja, miłość, wspomnienia

95 LAT POLSKIEGO RADIA - serwis specjalny >>>

- Wiele krajów europejskich ma swoje Czwórki, nie wszystkie podtrzymują jednak tradycję numerowania programów. W Czwartym Programie radia węgierskiego, w Radio Danko, można usłyszeć muzykę klasyczną, w tradycjach węgierskich - wyjaśnia Kamil Ługowski. - W Czwartym Programie w Estonii i na Łotwie, przez lokalnych nadawców publicznych, nadawane są audycje dla mniejszości rosyjskojęzycznej. To taki program uniwersalny, ale w języku rosyjskim. Rosyjskie stacje radiowe nie mogą nadawać w tym kraju, więc nadawca publiczny do tej ludności dociera za pośrednictwem Programu Czwartego.

Sprawdź także:

Z kolei w Hiszpanii, Czwórka jest nadawana tylko w Katalonii i tylko w języku katalońskim. - Grecja to jeden z moich ulubionych eterów, bardzo zazdroszczę Atenom, że mają aż cztery fajne stacje radiowe - mówi gość audycji. - Grecka Czwórka, nadaje ostatnio audycje o profilu sportowym, za to Enlefko jest stacją, która może zaciekawić fanów muzyki elektronicznej i alternatywnej. W tej stacji bardzo mi się podoba, że oprócz nowej, świeżej muzyki są grane utwory z poprzednich dekad, które warto przypomnieć.

Słuchając rozgłośni z różnych krajów, można nie tylko znaleźć nowe inspiracje muzyczne, ale również posłuchać języka obcego, który chcemy przyswoić.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Kamil Ługowski (fan radia, hobbystycznie zajmuje się radiem)

Data emisji: 11.02.2021

Godz. emisji: 14.07

aw

Czytaj także

Światowy Dzień Radia. Obchodzimy go ósmy raz

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 17:02
Światowy Dzień Radia obchodzimy z inicjatywy Hiszpanii. Z pomysłem wyszła Academia Espanola de la Radio 20 września 2010 roku. Ten dzień upamietnia inaugrurację działalności rozgłośni Organizacji Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Radia. Czy radio dawało sławę?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 16:00
"Halo halo! Tu Polskie Radio Warszawa" - tak brzmiały słowa pierwszego komunikatu, który popłynął w eter w 1925 roku. Wypowiedziała je pierwsza polska spikerka Halina Sztompkówna. Pod wieloma względami pionierskie przedsięwzięcie, jakim było uruchomienie publicznej rozgłośni, stanowiło wyzwanie techniczne, ale było też niezwykle ważne dla życia Polaków. 
rozwiń zwiń