Radio - pasja, miłość, wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 07:23
Radio to nie tylko spikerzy, prezenterzy, dziennikarze. Radio to nie tylko ludzki głos, to dźwięk, to realizatorzy oraz sprawy techniczne. To też archiwum. 
Audio
  • Podróż do archiwum Polskiego Radia (Pasjonauci/Czwórka)
Polskie Radio - imitatorzy dźwięku podczas realizacji,  1936.
Polskie Radio - imitatorzy dźwięku podczas realizacji, 1936.Foto: Z archiwum NAC

Beata Kwiatkowska w "Pasjonautach" wyruszyła w przeszłość. W ogromną zimę 1925 roku. 1 lutego ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie nadano pierwszy program. Jak podał spiker - długość fali wynosiła wtedy 385 metrów. Pasjonaci nowych technologii kupowali specjalne linki antenowe, wchodzili na drzewa, by zapewnić sobie jak najlepszy odbiór pierwszej audycji. Ich relacje do dziś przechowywane są w Archiwum Polskiego Radia. 

A jest to miejsce pełne tajemnic, skarbów i historii, nie tylko tych wielkich, jak przemówienia Piłsudskiego czy Paderewskiego, ale też mniejszych, jak dowcipy radiowców, zabawne wpadki czy potknięcia. - Archiwum dla wielu oznacza magazyn, a to nie jest tak - mówi Elżbieta Greszta, od 40 lat związana z Archiwum Polskiego Radia. - Nasze archiwum to zbiór działów, od magazynu począwszy, przez realizatorów, po najważniejszą według mnie część archiwum, czyli dział opracowujący audycje. Jest jeszcze dział z aktami, dokumentacją audycji - dodaje. 

Kinga Turkowska zdradziła, że dziś duża część archiwalnych zbiorów mieści się na serwerach. A praca, do której kiedyś niezbędny był magnetofon, długopis i kartki zmieniła się w pracę przy komputerze, a usprawnia ją Multimedialna Radiowa Baza Danych. 

Okazuje się, że a archiwum Polskiego Radia może skorzystać każdy. Często robią to szkoły, muzea, galerie sztuki, instytucje kultury i filmowcy. Dźwięk odnaleziony w naszym archiwum został wykorzystany w serialu "Rojst". 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Teresa Barucka, Kinga Turkowska, Elżbieta Greszta, Grażyna Adamska (archiwistki Archiwum Polskiego Radia)

Data emisji: 1.02.2020

Godzina emisji: 11.10

pj

Czytaj także

Seriale do słuchania - najlepsze soundtracki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:30
Twórcy filmowi coraz większą wagę przywiązują do soundtracków. Nic więc dziwnego, że zdarza się i tak, że czasami bardziej pamiętamy to, jak serial brzmiał niż jak wyglądał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazda na nartach. "Wystarczy tydzień, żeby poczuć frajdę"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 16:50
- W ciągu tygodniowego szkolenia można opanować jazdę na nartach na poziomie takim, żeby czuć się bezpiecznym, nie stanowić zagrożenia dla innych oraz przede wszystkim, żeby mieć z tego frajdę - mówi instruktor Miłosz Nosal.
rozwiń zwiń