Czym są i jak działają fale radiowe?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 13:27
Pierwszej emisji odbioru fal elektromagnetycznych w zakresie fal radiowych dokonał Heinrich Hertz w 1886 roku. Jak dziś działają fale radiowe? To sprawdzaliśmy w przeddzień Światowego Dnia Radia, który już w sobotę 13 lutego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sutipond Somnam

radio odbiornik skala shutter 1200 beccarra.jpg
Światowy Dzień Radia 2021. Jakie znasz stacje radiowe?

Na początku XX wieku prace nad falami radiowymi kontynuowali Tesla i Marconi, który otrzymał Nagrodę Nobla za przesył pierwszego programu radiowego. - Fala elektromagnetyczna to innymi słowy pole elektromagnetyczne, które jest w pewien sposób ustalone - mówił prof. Andrzej Krawczyk, naukowiec z Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu. - Najprościej rzecz ujmując jest zmiennością pola elektrycznego i magnetycznego. To zaburzenie przekazywane jest do odbiorcy - tłumaczy ekspert. - Jednostka zwana Herzem mówi, z jaką częstotliwością pole magnetyczne zmienia się w pole elektryczne. Czyli jak często w ciągu sekundy następuje ta zmiana. 

95 LAT POLSKIEGO RADIA - serwis specjalny >>>

Posłuchaj
04:51 _PR4_AAC 2021_02_12-12-22-37.mp3 Czym są i jak działają fale radiowe? (Stacja Nauka/Czwórka) 

NAC Polskie Radio - imitatorzy dźwięku podczas realizacji,  1936. 1200.jpg
95 lat Polskiego Radia - wspomnienia pełne pasji

Jak tłumaczył w domach stosowane są pola elektroenergetyczne o niewielkiej częstotliwości. - Od świateł, źródeł ciepła, na przykład grzejników elektrycznych. To pole ma częstotliwość 50 Hz. Potem przechodzimy na częstotliwości średnie i najwyższe - to są już gigaherce - które służą do przekazów radiowych i telewizyjnych, a także do telefonii komórkowej - tłumaczył ekspert. Gdy radio nadaje program - jak opowiadał prof. Andrzej Krawczyk - na częstotliwość fali nośnej, określonej przez herce, którą emituje nadajnik nakłada się modulację w postaci głosu.


Radio/fot. Jan Czeladzki Radio vintage/fot. Jan Czeladzki

- Głos można przekazywać tak, że na tę falę nośną, określoną przez Herce nakładamy coś, co zmienia amplitudę, czyli wielkość tej fali - tłumaczył ekspert. Najłatwiej jest produkować fale elektromagnetyczną w takim zakresie, jak się ona kształtuje zarówno w przekazach radiowych jak i telewizyjnych, jak i w telefonii komórkowej. - Liczba częstotliwości jest ograniczona i nie mogą one być blisko siebie. Jeśli jedna rozgłośnia nadaje z częstotliwością 700 MHz, to obok nie może być stacji telewizyjnej, która nadawać będzie z częstotliwością 710 MHz, bo wtedy następowałaby tak zwana interferencja, czyli fale nachodziłyby na siebie - tłumaczył.

Czytaj także:

Fale elektromagnetyczne mogą być szkodliwe jeśli niosą dużą energię, te, które występują na co dzień wokół nas są bezpieczne. Wszystko zależy od dawki. - Są zjawiska, które mogą produkować falę elektromagnetyczną o dużej energii, to na przykład radary - tłumaczył prof. Andrzej Krawczyk. Fale elektromangetyczne mieć wykorzystywane w medycynie, niższe częstotliwości wykorzystuje się w przeróżnych zabiegach, wyższe - w walce z chorobami nowotworowymi. 


Radiotelefon krótkofalarski/fot. Jan Czeladzki Radiotelefon krótkofalarski/fot. Jan Czeladzki

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 12.02.2021

Godzina emisji: 12.45

kd

Czytaj także

Mimesis, czyli protezy bioniczne. Licealiści budują sztuczną rękę

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 08:53
Stołeczni licealiści stworzyli projekt Mimesis. Stosując najnowszą technologię, chcą zbudować protezę bioniczną dłoni i przedramienia. - Lubimy wyzwania - mówili w Czwórce Kinga Leśniewska, Jan Wojciechowski, Antoni Popecki, Jakub Szczepaniak.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentne ule w USA. Pomysł przyjmie się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 14:05
W Ameryce powstał start-up, który pozwoli monitorować kondycję tamtejszych pszczelich rodzin. W naszym kraju także tworzą się inicjatywy, które mają na celu pomoc tym owadom. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W wirtualnym świecie wyleczysz prawdziwą arachnofobię?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 21:35
Żeby przestać się bać pająków, wystarczy spotkać się z nimi i wirtualnie je... pogłaskać. Jak to możliwe?
rozwiń zwiń