Canisterapia, kynoterapia - bo psy to świetni terapeuci!

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 14:13
Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Kocha bezwarunkowo, nie dostrzega naszych wad. Okazuje się, ze może nas także… wyleczyć.
Audio
  • W jaki sposób nam pomagają i jak wyglądają zajęcia z terapii ze zwierzętami? (Dajesz radę/Czwórka)
Psy mają na nas zbawienny wpływ. Pomagają m.in. w aktywizacji seniorów
Psy mają na nas zbawienny wpływ. Pomagają m.in. w aktywizacji seniorówFoto: Glow Images/East News

Posłuchaj także
pies samochód wakacje podroż 1200.jpg
Podróże - tylko z psem! Jak się przygotować?

Kontakt z psem daje nam poczucie miłości i akceptacji. Jak przyznała Agata Bagdach, psy wspierają i stymulują nasz rozwój. - Istotą pracy z psem są zajęcia w teamie: człowiek-zwierzę. Człowiek musi znać cele i nadzorować terapię, a w tym pojęciu mieści się jednak także edukacja, wsparcie, wzajemne oddziaływanie - mówiła ekspertka. Tłumaczyła także, na czym dokładnie polega leczenie dzięki czworonogom i czy każde zwierzę może brać w nim udział. - To muszą być psy ze specjalnymi zdolnościami: przede wszystkim zrównoważone psychicznie, odporne na stres i cierpliwe, bo to przecież dla nich ciężka praca. Psy wykonują swoje zadania 3-4 godziny w tygodniu, i to tylko te po egzaminach, w odpowiednim wieku i stanie zdrowia. W każdej z form aktywności jest oczywiście zabawa, luz - mówiła Bogdach. - Psy pracują z seniorami, by ich aktywizować, z dziećmi - zarówno zdrowymi, jak i tymi ze specjalnymi potrzebami.

Ekspertka tłumaczyła, jak sprawdzić, czy nasz pupil nadawałby się, by być terapeutą, jak wygląda przygotowanie czworonoga do tej roli i dlaczego - zanim specjaliści zaczną uczyć psa - muszą zacząć uczyć jego właściciela.

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Agata Bogdach (Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom)

Data emisji: 2.08.2016

Godzina emisji: 14.10

kd/mg


Czytaj także

Wolontariat w schronisku - do serca przytul psa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 14:25
Nie trzeba od razu adoptować psa ze schroniska, jeśli nie ma się na to warunków. Zwierzętom można pomagać na wiele różnych sposobów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psi flyball. Bo latające psy to szczęśliwe psy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 13:50
- Na "latanie" można namówić właściwie każdego psa. Mój potrafił skoczyć nawet na wysokość niemal 2 metrów! - mówiła Anna Radomska, trenerka flyballu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawa zwierząt. Czy na pewno ich przestrzegasz?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 14:10
- Zwierzęta, tak jak ludzie, czują ból, cierpienie, czy radość. Są na to dowody naukowe, badania, które to potwierdzają - mówiła Anna Zielińska Wiceprezes Fundacji Viva
rozwiń zwiń
Czytaj także

Behawiorystka: psy i koty to nasze "lustrzane odbicia"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 15:38
- To nasze "lustra". Jeśli mają problemy w zachowaniu to najczęściej w tych problemach odbijają się konflikty, jakie na co dzień panują w domach ich właścicieli - tłumaczyła Aneta Awtoniuk, psi psycholog.
rozwiń zwiń