Mecz Polska-Słowacja tuż, tuż. Co powiedzą słowaccy komentatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 12:00
Polacy pierwszy mecz na Euro 2020 zagrają ze Słowakami już w poniedziałek, 14 czerwca. Języki obu narodów należą do rodziny języków słowiańskich, bez problemu powinniśmy móc zrozumieć słowackich kibiców, ale musimy uważać na "fałszywych przyjaciół".  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Posłuchaj
15:04 czwórka dajesz radę 10.06.2021.mp3 Czy Polak zrozumie Słowaka? (Dajesz radę/Czwórka)

Zapraszamy do śledzenia serwisu na stronę: euro2020.polskieradio24.pl

Júliana Veleslava Opuk i Filip Leon Opuk to słowacko-polskie małżeństwo, które na swoim blogu polishslovak.eu i kanale na YouTubie oswajają oba języki. W Czwórce zdradzają, że piłka nożna jest na Słowacji bardzo popularna, ale to hokej jest tam uważany za sport narodowy. 

Posłuchaj także:Spisbergen turyści góry Norwegia 1200.jpg
Kryminały do nauki języka szwedzkiego

Słowacki Lewandowski

Od 2007 roku najlepszym słowackim piłkarzem jest Marek Hamšík. - To rekordzista, osiem razy wygrał w ankiecie na piłkarza roku na Słowacji. Od 2007 roku zawsze jest na podium tego plebiscytu - zdradza Julia. Podczas Euro 2020 też zobaczymy go na boisku. 

Słuchając słowackich komentatorów sportowych, z pewnością usłyszymy następujące słowa: zápas - mecz, hráč - gracz, ihrisko - boisko czy kopački - buty piłkarskie albo korki, ale to słowo ma też inne znaczenie ("dostać kopački" oznacza sytuację porzucenia przez partnera). 

Językowe pułapki

Polski i słowacki to języki słowiańskie co z pewnością pomaga nam i naszym sąsiadom się zrozumieć. Zdarza się jednak, że to samo słowo w obu językach oznacza zupełnie co innego. "Pachnieć" to po słowacku śmierdzieć, a "czerstwy" oznacza świeży. Tych słownikowych "fałszywych przyjaciół" wcale nie jest mało. 

Zobacz także:

shutterstock  Shyntartanya wakacje koronawirus maska 1200.jpg
Podróżowanie w pandemii jest możliwe

Słowacki jest nazywany słowiańskim esperanto, czyli uniwersalnym językiem słowiańskim. Podobno znając słowacki, można dogadać się ze wszystkimi Słowianami. Największą zaś pułapką tego języka jest "h" i "ch" - są odrobinę inaczej wymawiane, a to, z którą głoską mamy do czynienia w danym wyrazie, może przesądzać o jego znaczeniu. 

Jak wymawiać słowackie H i CH | PolishSlovak

Sportowi eksperci nie przewidują, by Polska i Słowacja trafiły do finału Euro 2020, ale na pewno obu zespołom warto kibicować. Wśród faworytów mistrzostw wymieniane są drużyny: Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji (to mistrzowie świata), Portugalii (obrońcy tytułu), ale też Włoch, Niemiec czy Holandii. Robert Grzędowski, sportowy dziennikarz Czwórki, podkreśla, że za biało-czerwonych warto trzymać kciuki.  

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Goście: Júliana Veleslava Opuk i Filip Leon Opuk

Data emisji: 10.06.2021

Godz. emisji: 14.08

pj

Czytaj także

"To mógł namalować tylko wariat" - czy rozwiązano zagadkę obrazu "Krzyk"?!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 19:00
Niedawno odkryto tajemnicę jednego z najbardziej znanych obrazów na świecie, chodzi o "Krzyk" norweskiego malarza Edvarda Muncha. Ostatnio naukowcy dowiedli, że napis znajdujący się na dole obrazu "To mógł namalować tylko wariat" nie został umieszczony przypadkowo. Jaką kryje tajemnicę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak brzmi niderlandzki? Czy to język do śpiewania?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 16:30
18 maja rozpoczęła się Eurowizja! Konkurs w tym roku odbywa się w Rotterdamie. Przenosimy się do Holandii, żeby poznać faworytów i porozmawiać o tym języku.
rozwiń zwiń