Kryminały do nauki języka szwedzkiego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 18:50
Dziwne i nietypowe dźwięki sprawiają, że słowa brzmią jak zaklęcia. - Przez tę wymowę szwedzki w Polsce traktowany jest jak język egzotyczny. Są tu krótkie i długie samogłoski, te same słowa, które czyta się inaczej, a to dopiero początek góry lodowej - mówi Aldona Hartwińska. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Edgars Felders/Shutterstock.com

Zobacz także
przyjaciele serial 1200.jpg
"Przyjaciele" z napisami - ucz się od nich angielskiego

Szwedzi mają tę świadomość i chętnie pomagają obcokrajowcom w nauce swojego języka, wydając na przyklad książki w wersji "lättläst", czyli w uproszczonym języku szwedzkim. - W tej formie dostępna jest m.in. saga "Millenium" Larssona. I to naszym zdaniem jest najlepsza opcja dla tych, którzy zaczynają się uczyć tego języka - przekonują Aldona i Adam Hartwińscy, autorzy bloga PoFIKAsz. 

Posłuchaj
21:46 [CZWORKA]Dajesz rade 27 sierpień 2020 szwedzki.mp3 Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka szwedzkiego? (Dajesz radę/Czwórka)

Czytaj także
shutterstock manga anime japonia tokio Sean Pavone 1200.jpg
Nauka języka japońskiego. Anime dla zaawansowanych

Książki sensacyjne to ostatnio najpopularniejszy towar eksportowy Szwecji. Fani kryminałów uwielbiają ten kraj - za Stiega Larssona, Camilę Läckberg, Henninga Mankella czy Johana Theorina. - Skandynawskie kryminały to nie tylko zbrodnia, ale też poszerzona analiza społeczeństwa i mechanizmów, które doprowadzają do tego, że człowiek staje się zły - wyjaśnia tłumaczka literatury skandynawskiej, Agnieszka Stróżek. - Oprócz współczesnych pisarzy polecam też książki, które w latach 60. XXI wieku pisali Maj Sjöwall i Per Wahlöö. 

Sprawdź także:

Cenieni w świecie są także szwedzcy reportażyści, którzy od 10 lat regularnie są nominowani do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2014 roku wyróżnienie to otrzymała Elisabeth Asbrink za książkę "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa", w której opowiada o przyjaźni żydowskiego uchodźcy ze wspierającym faszyzm założycielem Ikei.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Goście: Aldona i Adam Hartwińscy (autorzy bloga i kanału "PoFIKAsz", Szkoła Języków Obcych Dalarna), Agnieszka Stróżek (Agnieszka Stróżek)

Data emisji: 27.08.2020

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Czy szwedzki stół jest szwedzki?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 14:44
Szwedzi, tak jak Polacy biesiadują przy suto zastawionych stołach. A jakie przysmaki królują na ich imprezach czy podawane są w formie "szwedzkiego stołu"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie po szwedzku. "Szanują tradycję, lubią własne towarzystwo"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:53
Szwecja to kraj, którego mieszkańcy od lat znajdują się w czołówce najszczęśliwszych na świecie. Słyszymy, że to naród ludzi spokojnych, ale lubiących własne towarzystwo i dość zamkniętych. Jak zmienia się społeczna mozaika tego kraju?
rozwiń zwiń