"Żadne dziecko nie jest za daleko, żeby mu pomóc"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 17:20
16 czerwca już po raz 30. przypada Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim. W pomoc można się włączyć już teraz, z poziomu własnego fotela. Jak to zrobić, podpowiada dr Monika Kacprzak rzecznik prasowy UNICEF Polska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Valeriya Anufriyeva


Ideą obchodów Międzynarodowego Dnia Pomocy Dzieciom Afrykańskim jest uświadomienie potrzeby niesienia pomocy dla tych młodszych mieszkańców Afryki 

Data tego dnia została uzgodniona wspólnie przez Unię Afrykańską i UNICEF w 1991 roku. Jest nieprzypadkowa i nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 16 czerwca 1976 roku. - W okolicach Johannesburga w RPA odbyła się masakra dzieci, które wyszły, żeby protestować przeciwko niskiej jakości edukacji i braku możliwości nauki w swoim rodzimym języku - wyjaśnia dr Monika Kacprzak. - Tamtejszy reżim otworzył do protestujących dzieci ogień i zginęło wiele z nich. Dlatego ten dzień, mimo że ma smutną genezę, jest przypomnieniem, jak ważna jest edukacja i niesienie pomocy.


Posłuchaj
12:29 Czwórka/Dajesz Radę - pomoc Afryce 16.06.2021.mp3 O pomocy dzieciom w Afryce rozmawiamy z dr Moniką Kacprzak z UNICEF Polska (Dajesz Radę/Czwórka)

 

UNICEF działa na rzecz potrzebujących dzieci od 1946 roku, organizacja jest obecna w ponad 190 krajach świata, w tym we wszystkich 54 krajach afrykańskich. Wspierać ją można w każdym momencie. - Każdy może dołożyć swoją cegiełkę, zachęcam do wejścia na stronę Prezentybezpudla.pl, gdzie można zobaczyć produkty humanitarne, które UNICEF dostarcza dzieciom na całym świecie. Można tam znaleźć różne produkty od tabletek do uzdatniania wody, moskitier, po zabawki, żywność terapeutyczną, która jest stosowana w przypadku niedożywienia. Są w różnych cenach, od kilku po kilkadziesiąt złotych - tłumaczy gość Czwórki. - Zachęcamy, żeby przekazać darowiznę na zakup konkretnego produktu, a my jak najlepsza firma kurierska na świecie dostarczymy go potrzebującym dzieciom. W działania UNICEF można włączać się nie tylko finansowo, można dzielić się informacją o działalności naszej organizacji i udostępniać nasze komunikaty.

Pomoc rzeczowa jest wysyłana z Kopenhagi, gdzie znajduje się największy magazyn pomocy humanitarnej o wielkości trzech boisk piłkarskich. To stamtąd leci pomoc na cały świat.


ratownik medyczny pogotowie shutterstock 1200.jpg
Od telewizyjnego serialu do medycznej pasji

Przeczytaj także:

Każdy z nas może pomóc Afryce niezależnie od miejsca zamieszkania. Jednym z takich sposobów jest również adopcja na odległość prowadzona przez wiele mniejszych organizacji. - Jest to program dla stałych darczyńców, którzy co miesiąc przekazują darowizny danej organizacji na rzecz konkretnego dziecka, które jest opuszczone i nie ma prawnych opiekunów - mówi Monika Kacprzak. - W UNICEF nie realizujemy takiego programu, ponieważ skala naszych działań jest tak ogromna, że nie jesteśmy w stanie śledzić losów konkretnych dzieci przez kolejne miesiące czy lata. Takie programy z reguły oferują niewielkie organizacje, które działają lokalnie.


Źr. Facebook UNICEF Polska

Beztroskie dzieciństwo wciąż nie jest znane wielu najmłodszym mieszkańcom Afryki

Jest jednak program UNICEF 365, nazwany tak, bo pomagać można przez cały rok. W ramach programu można przekazywać darowizny, z których następnie są realizowane projekty długofalowe jak budowa szkół czy szpitali. - Możemy finansować projekty w krajach, o których nie mówią już media, a w których w dalszym ciągu są duże potrzeby - wyjaśnia gość audycji. - Już deklaracja symbolicznych 20 zł miesięcznie może pomóc dzieciom w Afryce, poprzez choćby zapewnienie im ciepłych posiłków. Dzięki tym środkom możemy pomóc dzieciom w takim aspekcie, w jakim one tej pomocy najbardziej potrzebują. Osoby, które biorą udział w programie UNICEF 365, regularnie otrzymują od nas korespondencję z informacją, na jaką pomoc zostały przeznaczone przekazane środki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Gość: dr Monika Kacprzak (rzecznik prasowy UNICEF Polska)

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 14.08

aw

Czytaj także

Działania UNICEF na rzecz dzieci żyjących na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 00:00
W 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Mimo to, liczba krajów uwikłanych w konflikt wewnętrzny lub międzynarodowy jest obecnie najwyższa od trzech dekad.
rozwiń zwiń