Polskie Radio
Section05
Elżbieta Korczyńska

Organizacje pozarządowe dla Ukrainy. "Ważne, żeby robić coś razem"

Jak obecnie wygląda pomoc dla uchodźców z Ukrainy, prowadzona przez organizacje pozarządowe, i zaangażowanie w nią Polaków? O tym w poniedziałkowym "Klubie Trójki" Elżbieta Korczyńska rozmawiała z Katarzyną Mikołajczyk, dyrektor generalną Polskiego Czerwonego Krzyża, oraz Joanną Sadzik, prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna, organizującego Szlachetną Paczkę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka Elżbieta Korczyńska pomoc Szlachetna Paczka wiosna Ukraina uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 Trójka Ukraina

Polscy wolontariusze pomagają w Czarnobylu

Maciej Nastaga z Fundacji "Potrafię Pomóc" oraz Arkadiusz Podniesiński ze Stowarzyszenia Profuturum - fotografik, filmowiec, który od wielu lat dokumentuje skutki katastrofy elektrowni w Czarnobylu - to pierwsi zagraniczni wolontariusze, którym po wycofaniu wojsk rosyjskich udało się dotrzeć z pomocą humanitarną aż do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i do okolicznych wiosek.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska pomoc wojna na Ukrainie Ukraina Trójka Czarnobyl

Uchodźcy z Ukrainy: specjalistyczna pomoc organizacji pozarządowych

Oprócz wszechstronnej pomocy w punktach, do których docierają uchodźcy, organizacje pozarządowe od samego początku podjęły działania pomocowe, związane ze specyfiką swojej pracy, doświadczeniami i możliwościami. I o tej właśnie działalności rozmawiała Elżbieta Korczyńska ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki niepełnosprawność pomoc wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Elżbieta Korczyńska Trójka

Anna Dzieduszycka o "Sukience", swoim życiu i pasjach

Tym razem gościem Elżbiety Korczyńskiej była aktorka Anna Dzieduszycka. To nie ich pierwsze spotkanie. Elżbieta Korczyńska poznała Annę Dzieduszycką wiele lat temu podczas tworzenia audycji o życiu osób niskiego wzrostu. Później spotykała ją przy okazji różnych projektów, w których Anna brała udział. W "Trójce pod Księżycem" rozmawiały nie tylko o filmie "Sukienka", który został nominowany do Oscara i w którym bohaterka audycji gra główną rolę, ale także o problemach, z jakimi spotykają się osoby niskiego wzrostu, o pasjach życiowych i o sposobach na pokonywanie trudności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Elżbieta Korczyńska choroba FILM kino Oscary społeczeństwo Sukienka Tadeusz Łysiak zwierzęta wolontariat

Reumatyzm nie zna wieku

We wtorkowym wydaniu audycji "Trójka pod Księżycem" Elżbieta Korczyńska zaprosiła nas na spotkanie ze Stowarzyszeniem "3majmy się razem". To Ogólnopolskie Stowarzyszeniem Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej. Pod hasłem "reumatyzm" kryje się około 200 chorób, które dotykają ludzi bez względu na wiek. Ocenia się, że cierpi na nie prawie co czwarty Polak i takie osoby spotykamy na co dzień, często nawet o tym nie wiedząc.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska choroba Trójka pomoc społeczeństwo

Rola aktywnego wypoczynku w wychowaniu i rozwoju dzieci i młodzieży

Trwają kolejne ferie w trudnym czasie pandemii. Jakie wyzwania stoją przed rodzicami i organizatorami wypoczynku w obecnej sytuacji? Co zrobić, aby czas ferii był dla młodych ludzi nie tylko czasem relaksu, ale też zdobywania nowych umiejętności, zwłaszcza społecznych doświadczeń, kontaktów i przyjaźni? Co zrobić, by budził ciekawość świata, pasję i chęć do zdobywania wiedzy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ferie zimowe Klub Trójki Elżbieta Korczyńska dzieci wypoczynek opieka nad dzieckiem społeczeństwo

Rola aktywnego wypoczynku w wychowaniu i rozwoju dzieci i młodzieży

Mamy kolejne ferie w trudnym czasie pandemii. Jakie wyzwania stoją przed rodzicami i organizatorami wypoczynku w obecnej sytuacji? Co zrobić, aby czas ferii był dla młodych ludzi nie tylko czasem relaksu, ale też zdobywania nowych umiejętności, zwłaszcza społecznych doświadczeń, kontaktów i przyjaźni? Co zrobić, by budził ciekawość świata, pasję i chęć do zdobywania wiedzy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ferie zimowe Klub Trójki Elżbieta Korczyńska dzieci

Widzialni w sieci. Fundacja "Widzialni" przeciw wykluczeniu cyfrowemu

Fundacja "Widzialni" to wyjątkowa fundacja, która od lat przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu. Jej głównym celem jest umożliwienie wszystkim swobodnego dostępu do zasobów internetowych niezależnie od ich wieku, sprawności, posiadanego sprzętu czy oprogramowania, ale nie tylko. Fundacja przygotowała i przedstawiła właśnie swój ósmy raport dotyczący dostępności i użyteczności stron internetowych oraz dokumentów cyfrowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Elżbieta Korczyńska niepełnosprawni niepełnosprawność wykluczenie cyfrowe internet online raport

Walka z uzależnieniami wśród dzieci i młodzieży

Jak dużym problemem jest obecnie uzależnienie od substancji psychoaktywnych u dzieci i młodzieży? Co powinno wzbudzić niepokój rodziców i opiekunów? W jaki sposób można zapobiegać uzależnieniom najmłodszych? Gdzie szukać pomocy? O tym właśnie Elżbieta Korczyńska rozmawiała w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska społeczeństwo narkotyki uzależnienia dzieci młodzież Klub Trójki Trójka nałóg

Rola i znaczenie organizacji harcerskich i skautowych we współczesnej Polsce

W kraju działa kilkanaście organizacji harcerskich i skautowych, największe z nich to ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego) oraz ZHR (Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej). Pracując z dziećmi i młodzieżą wszystkie odwołują się do tradycji Baden-Powella i Małkowskiego. Ale czy w dzisiejszych czasach to wystarczy? Czy młodzi ludzie są zainteresowani dziejami kraju i polską tradycją? W jaki sposób wychowanie harcerskie kształtuje charaktery i patriotyczne postawy? Jak organizacje te funkcjonują w czasie pandemii?
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska STYL ŻYCIA harcerstwo Związek Harcerstwa Polskiego Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej Andrzej Małkowski Trójka

Walcząc o marzenia. Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej

W Wąsoszach pod Koninem Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka buduje Osadę Janaszkowo, czyli ośrodek wspierający osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny. Inicjatywa jest możliwa dzięki wsparciu wielu instytucji i prywatnych darczyńców. Powstało już centrum rehabilitacji, a teraz tworzą się mieszkania treningowe. Nowe miejsce ma służyć integracji społecznej. W planowanej pracowni ramię w ramię będą pracowały dzieci sprawne i te z niepełnosprawnością. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo niepełnosprawni niepełnosprawność Elżbieta Korczyńska