Polskie Radio
Section05
Elżbieta Korczyńska

Rolls-Royce dla dwulatka

Podczas kiermaszu charytatywnego na Podlasiu darczyńca, który chce pozostać anonimowy, przekazał na leczenie dwuletniego chłopca zabytkowego Rolls-Royce'a. Darczyńca jest zwykłym człowiekiem, nie celebrytą czy rekinem biznesu. Samochód jest w dobrym stanie. Wymaga jednak pewnych renowacji, więc teraz wolontariusze szukają ludzi, którzy pomogą im ich dokonać, żeby jak najkorzystniej sprzedać auto na charytatywnej aukcji. To budująca historia o ludzkiej bezinteresowności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Elżbieta Korczyńska

Wyjątkowe kolonie dla wyjątkowych odkrywców

Kolonie Małych Odkrywców dla dzieci z niepełnosprawnościami to projekt Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka "Podaj dalej" z Konina. W audycji mówimy o tym wyjątkowym przedsięwzięciu nad jeziorem w Wąsoszach, gdzie powstaje szczególny obiekt. Będą tu m.in. mieszkania treningowe dla osób z całego kraju, które straciły sprawność w wyniku wypadku. Chodzi o pomoc w powrocie do aktywnego życia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Elżbieta Korczyńska

Jak krzewić kulturę od kołyski

Fundacja "Rodzic w mieście" w ramach projektu "Kultura od kołyski" przygotowała raport dotyczący uczestnictwa rodziców z małymi dziećmi w kulturze. Dlaczego, po urodzeniu dziecka, rodzice rzadziej uczestniczą w życiu kulturalnym? Jak się okazuje, główną przyczyną nie jest brak czasu czy odpowiedniej oferty, a raczej niedostosowanie miejsc kultury do potrzeb rodziców z małymi dziećmi. A czasami wystarczy naprawdę niewiele, np. możliwość zakupu na miejscu zdrowej przekąski dla dzieci, a nie wyłącznie słodyczy, czy strefa odpoczynku z paroma fotelami lub ławkami.     
Zobacz więcej na temat:  Trójka Elżbieta Korczyńska

Wielkanocna Zbiórka Żywności

To akcja, którą Federacja Polskich Banków Żywności prowadzi od wielu lat w całej Polsce. Podobnie jak w poprzednich latach, w wybranych sklepach można kupić i przekazać produkty, ale ze względu na pandemię ich liczba jest bardzo ograniczona. Pomóc więc można przede wszystkim online. Podczas zbiórki banki żywności zachęcają do przekazywania głównie artykułów z długą datą ważności oraz takich, które będzie można wykorzystać do świątecznych potraw. To mąka, olej, cukier, ale też słodycze i owoce w puszkach. Zbiórka potrwa do soboty 3 kwietnia. Paczki z artykułami żywnościowymi trafią do osób potrzebujących, w tym starszych i samotnych. Dzięki nim będą mogli poczuć, że nie są sami i miło spędzić święta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Elżbieta Korczyńska

Symfonia Serc dla chorych na SM

Symfonia Serc to wyjątkowa akcja edukacyjna, której celem jest przekazanie wiedzy pozwalającej zrozumieć chorych na stwardnienie rozsiane (SM). SM to choroba, która dotyka najczęściej ludzi młodych, ok. 20 roku życia. Prowadzące Symfonię Serc Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego nie tylko edukuje, ale też pomaga chorym i ich rodzinom, także teraz w czasie pandemii. To między innymi centrum informacyjne i konsultacje specjalistów. Każdy może też doświadczyć tego, co czuje osoba z SM, a czego nie widać – korzystając ze specjalnej, wirtualnej symulacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Elżbieta Korczyńska