Jak podróżować samolotami i zachować spokój?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 08:27
- Wsiadając do samolotu, musimy być przygotowani na wszystko. Z powodu pandemii wiele linii zawiesiło m.in. serwowanie posiłków, najczęściej nie są także dostępne ciepłe koce - tłumaczyła Teresa Grzywocz, stewardesa, autorka książki "Lotniskowy zawrót głowy".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Maridav/shutterstock.com
Burben Shutterstock szwajcaria spacer 1200.jpg
Szwajcaria - ser i zegarki, ale też rivella i granica z ziemniaka

Zanim rozpoczniemy naszą podróż samolotem, zadbajmy o to, aby kupić bilet jak najtaniej. - Proponuję robić to przez internet, bo najprawdopodobniej będzie to najtańsza opcja. Warto sprawdzić ceny w różnych wyszukiwarkach - by wyświetliły nam się oferty kilku przewoźników jednocześnie - a dodatkowo możemy zrobić to na różnych komputerach. Wyszukiwarka zapamiętuje to, czego szukamy, i po czasie będzie nam podsyłać droższe oferty - podkreślała Teresa Grzywocz. Jak tłumaczyła, jeśli oferta wydaje nam się bardzo atrakcyjna, szukajmy pułapek. - Może się okazać, że lotnisko, na którym wylądujemy, będzie dość daleko od naszego miejsca docelowego i podróż do hotelu i tak będzie bardzo droga - tłumaczyła. 

Posłuchaj
17:19 czwórka latanie dajesz radę 2021_09_22-14-08-02.mp3 O czym warto pamiętać, aby nasza podróż samolotem przebiegła sprawnie i bezpiecznie? (Dajesz radę/Czwórka) 

Wsiadając do samolotu, nie przepychajmy się. Bagaż układamy na półce nad fotelami, robimy to sprawnie. Witamy się z sąsiadami i możemy zaczynać podróż Teresa Grzywocz

Warto też poznać podstawowe pojęcia, które mamy zawarte w umowie. Jednym z nich jest "przesiadka na ryzyko pasażera". - Jeśli lecimy dwoma samolotami różnych przewoźników, którzy nie mają ze sobą umów o przerzucie bagażu i pasażerów, a dodatkowo przesiadka jest krótka, linie lotnicze nie gwarantują nam, że zdążymy na kolejny lot - tłumaczyła gość Czwórki. - Może się też okazać, że start mamy z innego lotniska, na które będziemy musieli dojechać taksówką, co też zajmuje czas. 

Sprawdź także:

Jeśli samolot jest duży, możemy zapytać o możliwość przesiadki na inny fotel. W niewielkich samolotach chodzi o to, by ciężar pasażerów rozłożony był równomiernie, więc będzie to raczej niemożliwe, to kwestia bezpieczeństwa Teresa Grzywocz

Jest też pojęcie "biletu na standby". - Nie mamy wtedy zarezerwowanego miejsca. Linie lotnicze zabezpieczają się przed stratami i robią overbooking, czyli sprzedają więcej biletów, niż mają miejsc w samolocie. Jeśli nie mamy miejsca, może okazać się, że nie polecimy, ale wówczas linie z reguły oferują miejsca w innym samolocie, o innej godzinie albo następnego dnia. Zdarzyło się też, że linie oferowały podróż innym środkiem transportu, np. pociągiem, i dodatkowo rekompensatę w formie gotówki - wyliczała Teresa Grzywocz. Jeśli nam się nie spieszy, możemy z tego skorzystać i pozwiedzać. 

Zobacz także:

Pakując się, także powinniśmy przestrzegać samolotowych zasad. - W bagażu podręcznym nie powinno być niebezpiecznych narzędzi, a płyny - w objętości do 100 ml - powinny być zamknięte w woreczku strunowym. Maksymalnie płynu może być litr - mówiła Teresa Grzywocz. - Jeśli ktoś przyjmuje leki, warto wziąć je ze sobą. Pamiętajmy, że bagaż rejestrowany może zostać zagubiony i należy być na to przygotowanym. W takiej sytuacji udajemy się do biura obsługi firmy, która zajmuje się bagażem, by poinformować o sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Ważne jest to, byśmy mieli przy sobie numer bagażu, to ułatwi odnalezienie naszej walizki - tłumaczyła. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Gość: Teresa Grzywocz (stewardesa, autorka książki "Lotniskowy zawrót głowy")

Data emisji: 22.09.2021

Godz. emisji: 14.09

kd

Czytaj także

"Loty donikąd" - odpowiedź na głód latania

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 10:12
Pandemia koronawirusa nadszarpnęła finanse branży lotniczej. Niektóre linie się nie poddają i oferuj swoim klientom zupełnie nowy rodzaj podróżowania. "Loty donikąd" to wielogodzinne widokowe wyprawy podczas, których możemy z góry obserwować piękne krajobrazy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bornholm - słońce, szum fal. "Enklawa dla miłośników świętego spokoju"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 12:00
Bornholm to unikalna duńska wyspa nazywana przez wielu perłą Bałtyku. Sami Duńczycy mają do niej... dalej niż Polacy. - To przepiękne miejsce, do którego warto wybrać się na weekend, albo choćby na jednodniową wycieczkę - przekonywała prowadząca audycję Martyna Matwiejuk.
rozwiń zwiń