Token - cyfrowe dzieło sztuki? Co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 22:40
Za nami pierwsza aukcja tokenu NFT w Polsce, jej wynik to 312.700 zł - 62-krotne przebicie ceny wywoławczej. Przedmiotem licytacji był cyfrowy model 3D, wykonany na podstawie rzeźby Tomasza Górnickiego "Fortune". To imponujący rezultat, ale czym tak naprawdę jest token NFT i jak działa?
Token NFT jest jak cyfrowy akt własności
Token NFT jest jak cyfrowy akt własnościFoto: shutterstock/Sashkin

Posłuchaj
17:56 CZWORKA/Dajesz radę - tokeny 2.12.2021.mp3 Token NFT - opowiada Jakub Putyło z Consise Softwear (Dajesz Radę/Czwórka)

 

- Tokeny NFT zyskują na popularności, przebiły się do mainstreamu i coraz więcej osób się nimi interesuje. Token NFT to kod komputerowy, podobnie jak kryptowaluty, kryje się za nimi ta sama technologia, czyli blockchain - mówi Jakub Putyło z Concise Software i ekspert ds. krypto w antyweb.pl. - Jedyna różnica pomiędzy tokenami NFT a kryptowalutami polega na unikalności. Każdy z tokenów jest unikatowy, nie może być skopiowany, sklonowany, wykopany czy wydrukowany. Każdy token ma unikalny, indywidualny numer.

Concise Software

Token NFT jak księga wieczysta

Jak wyjaśnia specjalista, dodatkową cechą tokenów jest ich ograniczona ilość, a to przekłada się na ich wartość, zwłaszcza w momencie wzrostu zainteresowania. - Właściciel tokena NFT jest właścicielem przedmiotu lub dobra cyfrowego, który ten token reprezentuje - tłumaczy gość audycji. - Można go porównać do księgi wieczystej nieruchomości czy dowodu rejestracyjnego samochodu. NFT są unikatowe i są potwierdzeniem własności danego dobra. Można je więc również wykorzystać w inwestowaniu i pomnażaniu oszczędności.

Cyfrowa własność często nie jest respektowana. Przykładem mogą być fotografie w sieci, które są czasami wykorzystywane bez nabycia do nich praw. - Istnieją prawne regulacje, które mówią o tym, że jeżeli ktoś wykorzysta dobro cyfrowe bez posiadania do niego praw, to naraża się na karę - mówi specjalista. - Jednak bardzo ciężko to wyegzekwować. I tutaj pojawiają się tokeny NFT, które ułatwią sprawdzenie, czy osoba posługująca się danym dobrem cyfrowym, czy to zdjęciem, czy innym przedmiotem, ma do niego prawo.

Zobacz także:


Łatwo dostępne tokeny 

Sprawdzić można to będzie dosyć szybko, bo, jak podkreśla gość Czwórki, wszystkie informacje dotyczące tokentów NFT są zapisane w blockchainie, który jest transparentny i każdy ma do niego dostęp. - Można tam przeglądać wszystkie transakcje i uzyskać informacje dotyczące konkretnych tokenów NFT - opowiada Jakub Putyło. - Można sprawdzić, z czym one są powiązane i kto jest ich właścicielem.

- Tokeny NFT są łatwo dostępne. Wystarczy założyć sobie portfel kryptowalutowy, połączyć się z tym portfelem do strony internetowej, do tzw. market place, gdzie tokeny NFT możemy kupić, i możemy sobie zakupić np. dzieło sztuki - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika. - A w zasadzie kupić można wszystko i ogranicza nas tylko wyobraźnia internautów. Niedawno słyszeliśmy o influencerce, która sprzedała w sieci wirtualną miłość za 1 milion zł.


Źr. Youtube/Co to jest token i czym rożni się od kryptowaluty? | #5 Kurs Bitcoina od zera

Tokeny również w realu

Można również kupować znane grafiki, utwory muzyczne, różne przedmioty i akcesoria z gier, gify, tweety itd. Możemy użyć również tokenów do zakupów w świecie realnym, np. w nieruchomościach. - Jest już kilka firm, które się tym zajmują: kupujemy token za jakąś sumę i ten token reprezentuje część nieruchomości - tłumaczy ekspert. - Nieruchomości są najczęściej używane w wynajmie, więc taki token daje prawo do otrzymywania wynagrodzenia z racji tego, że jest się właścicielem budynku czy apartamentu.

Tokeny NFT można również otrzymać za darmo, zdarza się to najczęściej, gdy któraś firma chce zaistnieć i je rozdaje. - Obowiązkiem osoby, która otrzymuje tokeny, jest angażowanie się w różne akcje, np. polajkowanie na FB czy polecenie tweeta - mówi Jakub Putyło. - W ten sposób firmy budują swoją społeczność w świecie wirtualnym. Na samym początku nie są to zawrotne wartości, ale po roku okazuje się, że projekt staje się popularny, ich cena wzrasta i taki token może mieć już określoną wartość.

Jak jednak podkreśla ekspert, przed jakimkolwiek inwestowaniem w tokeny NFT należy zyskać wiedzę na ten temat. - Każdy powinien zrobić samodzielnie rozeznanie, zanim zajmie się tokenami - radzi. - Dobrze jest się przygotować do transakcji i jak najwięcej się o niej dowiedzieć, nim się podejmie ryzyko.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Jakub Putyło (biznes development manager w Concise Software, ekspert ds. krypto w antyweb.pl)

Data emisji: 02.12.2021

Godzina emisji: 14.09

aw/pj

Czytaj także

Miłość jak z obrazka, czyli kochanie na Instagramie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 13:00
Na szczęście zawsze dobrze się patrzy - mawiały nasze babcie i to na długo przed epoką social mediów. Dziś miłość nie tylko świetnie wygląda, ale też dobrze się "klika", co pokazują instagramowe profile światowych gwiazd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja. Czas oswoić cyberbezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 20:03
Informatyka kwantowa, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo to tematy, na które dyskutowali eksperci podczas konferencji Polska w Technosferze Przyszłości z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. 
rozwiń zwiń