Drony pomogą w walce z koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 21:13
Drony mają pomóc walce z COVID-19 zarówno służbie zdrowia, jak i policji. Będą m.in. przewozić próbki i krew do badań między dwoma warszawskimi szpitalami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/MiniStocker

samochody elektryczne ekologia 1200.jpg
Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Dronowy system transportowy (DTS) będzie działać w stolicy na zasadzie medycznego mostu powietrznego. Na wyznaczonej wcześniej podniebnej trasie między szpitalem na Stadionie Narodowym a Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA, drony mają przewozić swoistą "dronową autostradą" m.in. próbki wymazowe, szczepionki, krew do badań, a nawet organy do przeszczepu. 

Posłuchaj
08:46 2020_11_16-17-16-14_PR4_TOP.mp3 Drony w służbie zdrowia. Jak to będzie działać? (TOP/Czwórka) 

ekologia smog1200.jpg
Tym oddycha miasto. Dlaczego kliny napowietrzające są ważne?

- To tzw. dronostrada, bo urządzenia będą latać bez możliwości zboczenia z drogi - mówił Sławomir Huczała ze Spartaqs, operatora systemu. - Komora umieszczona w dronie jest klimatyzowana, by utrzymywać stałą temperaturę. Jest także zamykana specjalnym zamkiem magnetycznym, by w przypadku awaryjnego lądowania uniemożliwić osobom postronnym dostęp do przewożonych rzeczy - mówił ekspert. 

Czytaj także:

Trasę drony mają pokonywać w osiem minut, trzymając się określonej wysokości, by wszystko było bezpieczne. - Są więc aktywne platformy do startów i lądowania, które emitują sygnały, i na nie drony mogą się naprowadzać - mówił Sławomir Huczała. Urządzenia nie będą pilotowane bezpośrednio przez ludzi, ale nad całym systemem komputerowym będą jednak czuwać operatorzy. 

Czytaj także:

Drony mogą pomagać nie tylko służbie zdrowia. - Istnieją m.in. drony antyseptyczne, służące do odkażania dużych powierzchni, na przykład trybun stadionowych. To jeden ze sposobów na poprawienie bezpieczeństwa - tłumaczył gość Czwórki. 

ZOBACZ TAKŻE Zagrożenie koronawirusem - co trzeba wiedzieć? Informacje, statystyki, porady >>>

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 16.11.2020

Godzina emisji: 18.16

kd

 

Czytaj także

Pulsoksymetr mierzy saturację. Czy w czasie pandemii jest niezbędny?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 09:51
Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o nowej liczbie zakażonych koronawirusem. A my, dbając o swoje zdrowie, coraz częściej interesujemy się takimi sprzętami jak pulsoksymetry czy koncentratory tlenu. Czy w czasie epidemii warto je mieć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lamperia, mat, mural. Malujemy mieszkanie na nowo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:20
- Powoli przestajemy się kierować krótkotrwałymi trendami, nie odwzorowujemy mieszkań z katalogów wnętrzarskich, tylko sięgamy po fachową literaturę i urządzamy je sobie sami - przekonuje Sylwia Czubkowska z Majsterki.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opony całoroczne - warto zakładać je zamiast zimowych?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 13:36
Listopad to miesiąc, w którym zmieniamy opony letnie na zimowe. Alternatywą są opony całoroczne, dzięki którym, jak mogłoby się wydawać, oszczędzamy czas i pieniądze. - To nie jest rozwiązanie uniwersalne, bo te opony mają specyficzne właściwości - przestrzega ekspert Mateusz Lubczański. 
rozwiń zwiń