Postanowienia i plany. Jak dotrzymać słowa danego samemu sobie?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 18:30
Przestanę palić, schudnę, zacznę oszczędzać, będę czytać więcej książek - to noworoczne postanowienia, które zaczynamy robić, kiedy tylko minie ból głowy po szaleństwach sylwestrowej nocy. Lista to jedno, konsekwencja w działaniu - to drugie. Najlepiej zmiany wprowadzać małymi krokami. 
Jeśli chcesz zmienić świat, rób to małymi krokami (zdj. ilustracyjne)
Jeśli chcesz zmienić świat, rób to małymi krokami (zdj. ilustracyjne)Foto: Khusen Rustamov/Pixabay

Licz odwzajemnione uśmiechy

W pandemii skupiliśmy się przede wszystkim na zdrowiu, ale też na tym, żeby zrobić coś dla naszej planety. - To, co można zrobić na początku roku, to pomyśleć o tym, co możemy zrobić, żeby żyło nam się lepiej. I to zarówno dla Ziemi, jak i dla drugiego człowieka - mówi wykładowczyni i mentorka Victoria Iwanowska. - Pierwsze ćwiczenie interpersonalne, od którego możemy zacząć, to liczenie odwzajemnionych uśmiechów. Drugim krokiem niech będzie kupno butelki wielokrotnego użytku, w której będziemy nosić wodę.

Mów sobie "sprawdzam"

W przypadku noworocznych postanowień ważne jest, by powiedzieć sobie "sprawdzam". - To, co wpisujemy na listę rzeczy "do zrobienia", często pozostaje bez weryfikacji. Bo o ile etapy realizacji noworocznych planów w firmie sprawdzi szef, o tyle w życiu prywatnym jesteśmy zdani na siebie - wyjaśnia ekspertka. - Musimy postawić się w roli "sprawdzacza" i dotrzymać sobie słowa.

7 kroków do sukcesu

Na takiej liście ważne są także marzenia. - Działam w oparciu o 7-krokowy plan działań, które prowadzą do sukcesu, przy czym krok ostatni jest moim pierwszym. To znaczy, że najpierw wyobrażam sobie, co chcę osiągnąć, a potem zastanawiam się, jaki powinien być krok przed tym. I tak konstruuję mapę działań - opowiada Victoria Iwanowska. - Ważne jest też to, żeby ten plan sobie spisać, na przykład w arkuszu Excel. 

Posłuchaj
15:31 CZWÓRKA Dajesz rade - postanowienia 05.01.2022.mp3 Postanowienia noworoczne - jak je robić, żeby zrobić? (Dajesz radę/Czwórka)

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Victoria Iwanowska (przedsiębiorca, wykładowca, mentor i mówca) 

Data emisji: 05.01.2022

Godzina emisji: 14.10

kul

Czytaj także

Ciało żyje - nie muszę być idealna

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 17:14
W sierpniu wystartowała kampania "Ciało żyje". - Postanowiłyśmy, że stworzymy coś, co powinna wiedzieć każda kobieta. Bez względu na to, jak wyglądasz, powinno zależeć ci, żeby być zdrową, fajną i szczęśliwą babką - mówi w Czwórce Marta Stoberska, która wraz z Natalią Duszą jest inicjatorką akcji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Her Impact. O pozycji kobiet na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 18:50
Her Impact to platforma społecznościowa, która powstała w odpowiedzi na globalny problem społeczny, jakim jest słaba pozycja kobiet na rynku pracy. 
rozwiń zwiń