Odpoczynek, który jest sztuką. Jak to robić skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 20:40
Niektórzy wyjeżdżają w góry, inni nad morze, jeszcze inni zostają domach, czytają książki, składają modele samolotów, imprezują ze znajomymi, albo po prostu odsypiają. Po intensywnych tygodniach sesji i całorocznej nauce online przyszedł czas na odpoczynek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ triocean

camper kamper las 1200 free
Kamperem przez świat. "Swoboda i niezależność"

Dla każdego odpoczynek oznacza coś innego. - Składam modele samolotów, to bardzo mnie relaksuje - mówił jeden z słuchaczy Czwórki. - Spędzam czas przy telefonie, albo w internecie - tłumaczył inny w naszej sondzie. - A ja w ogóle nie potrafię odpoczywać, gdy mam to robić, mam wrażenie, że marnuję czas - podkreślała słuchaczka. Jak tłumaczyła gość Czwórki, psycholog Joanna Chmura, odpoczynek jest jednym z podstawowych elementów naszego dobrostanu psychicznego, więc nie należy go pomijać w codzienności. 

Posłuchaj
03:20 _PR4_AAC 2021_07_01-15-07-57.mp3 Jak odpoczywać efektywnie - sposoby słuchaczy Czwórki (Czat Czwórki) 

zapach róża relaks dziewczyna shutter 1200 Just dance.jpg
Aromaterapia - jak odpoczywać w trakcie egzaminów?

- Dopiero zaczynamy się uczyć, że odpoczynek jest ważny. Wciąż wielu z nas żyje w przeświadczeniu, że nasza wartość zależy od tego, jak dużo zrobimy i jak mało śpimy. Odpoczywanie jest "nie dla ludzi sukcesu", wciąż liczy się multitasking - mówiła ekspert. - W mojej pracy słyszę historie ludzi, którzy popołudnie spędzają na kanapie, a gdy słyszą, że kolejny domownik wraca, zrywają się, by się "krzątać", robić cokolwiek. Nie chcą się przyznać, że po prostu odpoczywali - opowiadała gość Czwórki. Jak podkreślała, warto jednak znaleźć swój rytm pracy i swoje metody na relaks, nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. - By to odkryć, można sięgnąć pamięcią do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie, jak i kiedy odpoczywali nasi rodzice i opiekunowie, czy w ogóle potrafili to robić - radziła gość Czwórki. - Dziś być może nie potrafimy wyłamać się ze schematów, które wpojono nam przed laty. Jeśli odpoczywamy, możemy obawiać się, że nie spełnimy czyichś oczekiwań - tłumaczyła. Jak podkreślała, jeśli żyjemy w relacjach bądź w rodzinach warto szanować też sposoby na relaks tej drugiej osoby. 

Sprawdź także:

Zdaniem gościa Czwórki nie da się odpocząć "na zapas". - Nie zmieścimy w ciągu tygodnia odpoczywania na cały rok. Na początku urlopu nasz organizm fizycznie ma ochotę odespać zarwane noce i stres - wylizała. - Wiele osób w pierwszych wolnych dniach po prostu choruje, jakby ich ciała czekały tylko na moment, kiedy "puści adrenalina" i będą mogły sobie na to pozwolić - tłumaczyła.

Posłuchaj
17:22 czwórka czat odpoczynek 2021_07_01-15-07-57.mp3 Czym jest efektywny odpoczynek i jak się go nauczyć? Mówią Joanna Chmura i dr Piotr Stankiewicz (Czat Czwórki) 

Podobnie do kwestii odpoczynku podchodzą filozofowie. - Praca jako projekt życiowy, o którym myślimy w dłuższej perspektywie, musi zawierać okresy odpoczynku - mówił pisarz dr Piotr Stankiewicz. - Trzeba pracować mądrze, ale też umieć się relaksować - podkreślał i tłumaczył, jak ważne jest utrzymanie równowagi, by zapobiegać m.in. wypaleniu zawodowemu. - Dbać o siebie i dawać sobie czas. Jeśli mamy taką możliwość podczas urlopu starajmy się unikać smartfonów i wszelkiej elektroniki - radził. - Jeśli pojedziemy na rajską wyspę, ale cały czas spędzimy online, jest niewielka szansa, że odpoczniemy efektywnie. Współczesny urlop polega głównie na byciu offline i wyrywaniu się z rutyny - mówił.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Gość: Joanna Chmura (psycholog, specjalizująca się w emocjach), dr Piotr Stankiewicz (pisarz, filozof, autor książki "Sztuka życia według stoików")

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 16.09

Czytaj także

Jak efektywnie odpoczywać podczas wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:07
Pracujemy bez wytchnienia, potem wyjeżdżamy na wymarzony urlop i… po powrocie nie czujemy się wypoczęci. Jak to zmienić? - Jeśli wpadniemy w pułapkę założeń, np., że koniecznie musimy odpocząć, na starcie skazujemy się na porażkę - mówiła w Czwórce life choach Iwona Kubiak.
rozwiń zwiń