Fascynujący świat kotów

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 10:06
Koty są w Polsce popularnymi zwierzętami domowymi. Należy jednak pamiętać o tym, że świat tych zwierząt nie kręci się tylko wokół kota domowego, a tak naprawdę jest bardzo zróżnicowany. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Oprócz wspomnianych kotów domowych, zwanych potocznie dachowcami, mamy całe mnóstwo różnych ras oraz te dzikie, zamieszkujące nasze lasy. Wśród ras kotów odnajdziemy pixie bob, maine coon, koty brytyjskie, sokoke, german rex, bobtail, wirehair, cymric, ocicat, LaPerm, curl, manx, sfinsk, ragdoll i wiele wiele innych. 


Należy pamiętać, że do rodziny kotów należą też tygrysy, lwy, lamparty, rysie czy żbiki. Rodzina kotowatych jest niezwykle różnorodna. Jak łatwo zauważyć to nie tylko kanapowe mruczki, ale i wielkie ryczące drapieżniki. 

W Polsce w naszych domach żyje 6,5 miliona kotów. Te zwierzęta towarzyszą nam już od niemal 10000 lat, a wszystko zaczęło się od kota nubijskiego, natomiast w Europie od jego mieszanki z dzikim żbikiem. Uwielbiali je poeci i pisarze (fanem kotów był choćby Ernest Hemingway), kiedyś czczone dziś są towarzyszami naszego życia. Początkowo koty, podobnie jak inne zwierzęta, zostały udomowione po to, żeby zwalczać dokuczliwe dla ludzi gryzonie. Z czasem ich obecność obok nas poszła w zupełnie innym kierunku. 

Każdy z naszych domowych pupili ma inny charakter, inne upodobania i potrzeby. Według specjalistki koty mogą działać jak barometr i wyczuwać intencje ludzi, są również specyficznymi i tajemniczymi zwierzętami, ponieważ dużo ukrywają. - To są typowe drapieżniki, w związku z czym pokazywanie słabości, w tym bólu także nie jest w ich naturze - podkreślała w "Dajesz radę" dr Sybilla Berwid-Wójtowicz

Jakie są koty i dlaczego tak je polubiliśmy? O tym w najbliższym wydaniu "Dajesz radę - Kacper i jego zwierzaki" 


***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę", w poniedziałek (21.02) o godzinie 14.05 zaprasza Kacper Kowalczyk

pj

Czytaj także

Od drapieżnika do domowego pupila. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:00
Zarówno psy jak i koty wywodzą się od dzikich drapieżników. Dlaczego, po udomowieniu zwierzęta te stały się tak lękliwe i jak temu przeciwdziałać? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naucz kota sztuczek. Działają na niego nagrody

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 11:52
Przyjęło się, że koty to indywidualiści chodzący własnymi drogami i nie jesteśmy w stanie do nich dotrzeć. - To błąd. Kota można nauczyć wielu rzeczy, trzeba tylko wiedzieć jak - mówi Katarzyna Kućko, behawiorystka zwierzęca. 
rozwiń zwiń