Okulary przeciwsłoneczne - nie kupuj ich na straganie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 20:00
Najwierniejszym towarzyszem wakacji są okulary przeciwsłoneczne. Odpowiednio dobrane dodają nam szyku, ale przede wszystkim chronią oczy. - Przydadzą nam się także w pochmurne dni, bo wtedy też jesteśmy narażeni na promieniowanie UV - mówi optometrystka Julia Kijewska.  
Kupując okulary bez odpowiedniego filtra nie pomożemy sobie, a wręcz zaszkodzimy.
Kupując okulary bez odpowiedniego filtra nie pomożemy sobie, a wręcz zaszkodzimy. Foto: Joshua Resnick/Shutterstock.com

Chroń oczy przez cały rok

Gdy nosimy okulary przeciwsłoneczne bez odpowiednich filtrów a tylko z przyciemnionymi soczewkami, do naszych oczu dociera mniej światła. W naszym oku rozszerza się źrenica i dostaje się do niego jeszcze więcej szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Skutki światła ultrafioletowego, przed którym powinny nas chronić okulary, zazwyczaj nie są natychmiastowe i zazwyczaj kumulują się z wiekiem. - Oczy to jeden z najdelikatniejszych narządów człowieka. Powinniśmy je chronić przez cały rok i to odpowiednimi szkłami. Jakość filtrowania powinna być na jak najwyższym poziomie - podkreśla gość Czwórki. - Natomiast to, co może się zmieniać, to zabarwienie soczewek. Mamy cztery kategorie - w tej pierwszej są jasne szkła, które możemy stosować, kiedy nie ma słońca, w wakacje sprawdzą się te z kategorii trzeciej. Kategoria czwarta polecana jest na wysokogórskie wycieczki albo zimą na lodowiec.  

Skonsultuj się ze specjalistą

Absolutnym minimum jest filtr UV 400 i znak certyfikatu CE na zauszniku. Bez tego okulary mogą wyrządzić krzywdę, dlatego kupowanie okularów na straganie nie jest dobrym pomysłem. Warto wybrać się do optyka i poprosić o pomoc. - Jeśli ktoś nosi okulary korekcyjne dobrym rozwiązaniem są szkła fotochromowe, które zaciemniają się w zależności od natężenia światła - podpowiada optometrystka. - W sytuacji, w której mamy okulary, w których dobrze wyglądamy, ale nie jesteśmy pewni ich jakości, możemy to sprawdzić w salonie optycznym.

Posłuchaj
14:20 CZWÓRKA Dajesz rade - okulary 06.04.2022.mp3 O tym jak dobrać odpowiednie szkła i jak dbać o oczy rozmawiamy z optometrystką Sylwią Kijewską (Dajesz radę/Czwórka)

Polaryzacyjne i fotochromowe - dla kogo te filtry?

Oprócz podstawowych oznaczeń mamy też rozróżnienie na filtry polaryzacyjne i fotochromowe. - Filtr polaryzacyjny redukuje odbicia od różnych powierzchni - na przykład od wody, śniegu i od śliskiej jezdni. Na pewno przyda się kierowcom i osobom, które uprawiają sporty - mówi Sylwia Kijewska. - Okulary fotochromowe zaciemniają się, kiedy zmienia się oświetlenie. Są polecane każdemu, a zwłaszcza tym, którzy są bardziej wrażliwi na słońce.  

Sprawdź także:

Oko też można poparzyć

A dlaczego powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne? - Jeżeli soczewka naszego oka cały czas jest narażona na silne promieniowanie UV, to może okazać się, że szybciej spotka nas nieprzyjemne schorzenie, takie jak zaćma albo nowotwory gałki ocznej - wyjaśnia rozmówczyni Marty Hoppe. - Zdarzają się też przypadki, gdzie nagła ekspozycja na silne słońce powoduje natychmiastowe poparzenie gałki oka.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Sylwia Kijewska (optometrystka)

Data emisji: 06.04.2022

Godzina emisji: 14.10

Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatuaże - czym kierować się przy wyborze wzoru?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 12:15
Trendy mają do siebie, że są zmienne, a ludzie po latach żałują modnego niegdyś tatuażu, który zrobili sobie pod wpływem chwili. Jak nie wpaść w tę pułapkę?
rozwiń zwiń