Wege-dziary. Zielona rewolucja w sztuce tatuażu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 18:40
Tatuatorzy zaniepokojeni ilością jednorazowego plastiku zużywanego w trakcie pracy oraz tuszu pochodzenia zwierzęcego, szukają bardziej ekologicznych rozwiązań. Stąd wzięły się wegańskie tatuaże i ekologiczne salony, których pojawia się coraz więcej - także w Polsce.
Osoby zdeterminowane, które marzą o tatuażu, ale chcą ograniczyć cierpienie zwierząt, mogą liczyć na wyrozumiałość ze strony tatuatorów.
Osoby zdeterminowane, które marzą o tatuażu, ale chcą ograniczyć cierpienie zwierząt, mogą liczyć na wyrozumiałość ze strony tatuatorów.Foto: Shutterstock.com/Rawpixel.com

W ostatnim czasie ten trend zyskuje na popularności, a znaczna część tatuatorów wybiera "zieloną drogę biznesu". - Większość rzeczy, które wykorzystujemy do pracy jest jednorazowa, więc aż serce pękało, kiedy do kosza trafiała kolejna para plastikowych rękawiczek albo golarek - opowiada Agnieszka Nizio, właścicielka salonu tatuażu "Magiczny Grzyb". - Teraz zdecydowana część mojego stanowiska pracy to produkty biodegradowalne, z recyklingu, które są już dużo tańsze o tych, które kilka lat temu pojawiły się jako pierwsze. Innymi ekologicznymi materiałami, których używają tatuatorzy, są też rękawy z klipsem czy torby na maszynki wykonane ze skrobi kukurydzianej, trzciny cukrowej, a nawet z buraków. 

Twórcy tatuaży z dużą uwagą przyglądają się także tuszom, a zwłaszcza ich składom. - Wszystkie tusze mają swoją datę ważności, a te produkowane w Unii Europejskiej, podlegają unijnym regulacjom, które dotyczą barwników w nich zawartych - wyjaśnia rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Tusze niewegańskie zawierają węgiel kostny, szelak i glicerynę. Te składniki mają swoje niezwierzęce substytuty: aby uzyskać pożądany odcień czerni, węgiel kostny zastępuje się drzewnym; odpowiednikiem szelaku są między innymi syntetyczne barwniki azowe, z kolei glicerynę zwierzęcą, będącą nośnikiem koloru i składnikiem odpowiedzialnym za prawidłową konsystencję, zastępuje się tą o roślinnym pochodzeniu.

Posłuchaj
04:30 CZWÓRKA Ratujemy swiat - tatuaz 07.01.2022.mp3 Wegańskie tatuaże - jak się je robi? (Ratujemy świat/Czwórka)

Posłuchaj także:

Według ostatnich badań, w Polsce tatuaże ma już 8 proc. społeczeństwa, z czego największą część stanowią osoby do 35. roku życia. Ważna w zielonej rewolucji jest także postawa klientów. - Te osoby, które odwiedzają mój salon, deklarują, że są w stanie zapłacić więcej, żeby zmarnować mniej - dodaje Agnieszka Nizio. - Coraz więcej klientów też prosi o wzory, które wyrażają ich światopogląd. Tatuowałam wielu aktywistów Greenpeace’u oraz wegetarian, którzy upodobali sobie literę "v"

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska 

Data emisji: 07.01.2022

Godzina emisji: 15.43

kul

Czytaj także

Fashion Revolution Week. Zapytaj, kto robi twoje ubrania

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 18:00
Fashion Revolution Week, który potrwa do 25 kwietnia, to najważniejsze wydarzenie organizowane przez globalny ruchu na rzecz zrównoważonej mody. Tegoroczna poświęcona jest m.in. przyszłości mody cyrkularnej, jako części gospodarki o obiegu zamkniętym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modopolis. Moda etyczna, czyli jaka?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 10:40
- W fast fashion brakuje marek, które łamią konwenanse i pokazują, że etyczny sposób myślenia o modzie jest możliwy - mówi Aleksandra Dudek, producentka konkursu Modopolis. - Tacy projektanci tworzą w duchu upcyklingu i recyklingu, ograniczają nadprodukcję i wspierają firmy, które dbają o swoich pracowników. 
rozwiń zwiń