Święto kapitalizmu w Omaha. Jak wygląda walne zgromadzenie Berkshire Hathaway? 

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 20:45
Pierwszy majowy weekend jest dla pasjonatów świata inwestycji i finansów niczym festiwal Woodstock. Oczy całego finansowego świata zwrócone są w stronę Omaha, gdzie co roku odbywa się wydarzenie bez precedensu - walne zgromadzenie Berkshire Hathaway, któremu przewodniczą Warren Buffett i Charlie Munger - guru światowej finansjery.
Warren Buffett - spotkania w Omaha przyciągają tysiące inwestorów z całego świata.
Warren Buffett - spotkania w Omaha przyciągają tysiące inwestorów z całego świata.Foto: PAP/Bao Dandan

Wraz z początkiem maja do Omaha zlatuje się cała śmietanka Wall Street, na czele z zarządzającymi funduszami hedgingowymi i prezesami banków. Wszystko to za sprawą Walnego Zgromadzenia Berkshire Hathaway, holdingu, którym kierują Warren Buffett i Charlie Munger. Mimo zaawansowanego wieku - obaj panowie są po dziewięćdziesiątce - finansiści prowadzą sześciogodzinne spotkanie dla blisko 20 tysięcy osób.

Omaha - centrum świata inwestycji

- To jest fenomen. Raz do roku centrum świata inwestycji jest Omaha w stanie Nebraska. To jest miejsce, gdzie żyje i pracuje Warren Buffett, najwybitniejszy na świecie i najbogatszy inwestor - opowiada Tomasz Jaroszek, bloger finansowy. - Odbywa się tam święto kapitalizmu i inwestorów - to jest walne zgromadzenie jego spółki giełdowej. To spotkanie obecnie urosło do trzydniowego festiwalu.
Obfituje w wiele imprez towarzyszących, a oprócz amerykańskich inwestorów pojawiają się osoby z innych kontynentów. - Jest też trochę turystyki giełdowej, czyli tacy inwestorzy jak ja z Polski - mówi gość audycji. - Przyjeżdżam, żeby zobaczyć ten event, posłuchać, o czym rozmawiają inwestorzy i zobaczyć na żywo to, co inni oglądają dzięki transmisji online.


Wydarzenie dla 20 tysięcy osób

W swojej książce "Śladami Warrena Buffetta" Tomasz Jaroszek opisuje, jak impreza zmieniała się i rozwijała na przestrzeni lat. - Zaczynało się od formalnych spotkań, na których Buffett opowiadał, co się dzieje w spółkach, w które zainwestowali akcjonariusze. Potem doszła sesja pytań i odpowiedzi i tak małymi krokami te spotkania robiły się coraz większe i większe - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Co za tym idzie, zmieniały się także lokalizacje, na bardziej obszerne. Dzisiaj doszliśmy do największego obiektu, jaki istnieje w stanie Nebraska, w którym jest 20 tysięcy siedzących miejsc.


Źr. Youtube/Investor Center/8 Most Important Lessons from the 2022 Berkshire Hathaway Annual Meeting


Dobre rady i dobry biznes

Zainteresowanie jest tak duże, że tysiące ludzi stoi w kolejkach od 6 rano, żeby zająć dobre miejsca. Wydarzenie ewoluowało, rozrosło się i dzisiaj także towarzyszą mu targi spółek z portfolio Berkshire Hathaway, konferencje i rozmowy inwestorów. - To rzeczywiście zaczyna wyglądać jak święto kapitalizmu, bo nie jest to tylko słuchanie dwóch panów, którzy odpowiadają na pytania - zauważa Tomasz Jaroszek. - To też świadczy o jego niebywałym talencie. Nie dość, że Buffett robi spotkanie, to jeszcze jego spółki robią na tym dobry interes. Obecność tam jest jednak bardzo ważna dla uczestników, nie tylko ze względu na przekaz merytoryczny, ale również przez wzgląd na wiek obu panów.

Wydarzenie w Omaha to cenna lekcja dla tych, którzy interesują się rynkami finansowymi. Warren Buffett tegoroczne wystąpienie rozpoczął od historii swojego wyjścia z żoną do kasyna, co było wstępem do opowieści o dzisiejszym rynku inwestycyjnym. - Przez ostatnie dwa lata rynek stał się niesamowicie spekulacyjny, weszło bardzo dużo młodych inwestorów, oczekiwania stały się nieracjonalne - tłumaczy gość audycji. Gdy do tego dołożymy jeszcze świat kryptowalut, świat inwestycji wspomaganych dźwignią finansową, to faktycznie zwroty z inwestycji rzędu kilkudziesięciu procent nie robią wrażenia. Jednak spadki też mogą być bardzo duże. Obecnie jest więc wiele zmiennych.

Posłuchaj
19:17 Czwórka/Dajesz Radę - walne zgromadzenie Berkshire Hataway 12.05.2022.mp3 O walnym zgromadzeniu Berkshire Hathaway opowiada Tomasz Jaroszek, bloger finansowy (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Jak mówi Tomek Jaroszek, panowie z Berkshire Hathaway po latach obserwacji mają dość dużą skalę porównawczą i garść cennych rad dla inwestorów. W wystąpieniu pojawiło się też sporo nawiązań do kapitału wpompowanego w realną gospodarkę i problem związany z inflacją, która zaczyna doskwierać także w Stanach. 


***

Tytuł audycji: Dajesz radę,

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Tomek Jaroszek (bloger finansowy)

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 14.11

aws

Czytaj także

Słowo, od którego ekonomistom jeży się włos na głowie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 21:20
Stagflacja, czyli wysoka inflacja w połączeniu z niskim wzrostem PKB, to słowo, które przeraża ekonomistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaką mam zdolność kredytową? Jak ją podwyższyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 18:46
Analizy firm finansowych pokazują, że zdolność kredytowa Polaków spadła w ostatnim czasie średnio o 20-25 procent. Czy są sposoby, by ją podwyższyć?
rozwiń zwiń