Najczęstsze oszustwa w sieci. Na co powinniśmy uważać?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 16:01
9 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Niestety internet bezpieczny nie jest. Szczególnie teraz, gdy tak dużo czasu spędzamy w sieci, jesteśmy narażeni na wiele rodzajów oszustw. Sprawdzamy, jak się przed nimi chronić.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/Song_about_summer

oszczędzanie kalkulator pieniądze 1200.jpg
Jak oszczędzają młodzi ludzie?

Oszuści najczęściej proszą nas o przesłanie przekazu pieniężnego dla ofiar jakiejś katastrofy lub wypadku, proszą o zapłacenie z góry za usługi finansowe, które nigdy nie będą świadczone albo aby pomóc przyjacielowi lub bliskiemu w nagłej potrzebie. Wyłudzają nasze hasła do kont bankowych. Do kontaktu z ofiarami używają telefonu, internetu, poczty tradycyjnej i elektronicznej. Zdobywają nasze zaufanie, proszą o pieniądze, zabierają je i uciekają. Scenariusze, które wykorzystywane są do zwabienia ofiar, stale się zmieniają. 


Posłuchaj
16:32 Czwórka/Dajesz Radę - cyberbezpieczeństwo 10.01. 2021.mp3 Jak chronić się przed oszustwami w sieci ? (Dajesz Radę/Czwórka)

 

- Dobrze zwracać uwagę na to, jakie aplikacje instalujemy w swoim telefonie. Część z nich jest bezpieczna, ale są i takie, które tylko udają, że pochodzą ze znanego i zaufanego źródła - mówi Joanna Wziątek-Ładosz, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. - Przy wyborze aplikacji powinniśmy więc sprawdzać, jakich uprawnień ta aplikacja chce od naszego telefonu i czy np. "najpopularniejsza latarka" nie żąda dostępu do naszej książki telefonicznej, albo czy nie chce mieć możliwości wysyłania SMS-ów. Przed instalacją dobrze jest sprawdzić liczbę pobrań aplikacji i przeczytać o niej opinie.

W momencie, gdy mamy wątpliwości co do autentyczności apki, możemy również skontaktować się z jej autorem i dowiedzieć, jakie powinny być typowe dla niej elementy i składniki. Inną formą oszustw są oszustwa SMS-owe lub "komunikatorowe", gdzie dostajemy różnego rodzaju wiadomości z prośbą o kliknięcie w podany link. Tu już powinna nam się zaświecić czerwona lampka. Nie powinniśmy wchodzić na żadne linki przesyłane z nieznanych źródeł, zwłaszcza gdy są przekierowaniami do "naszego" banku.

fake news internet sieć shutter 1200 Song_about_summer.jpg
9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdź, na co uważać w sieci

Sprawdź także:

- Jeżeli już musimy w coś kliknąć i nie możemy się powstrzymać, to zróbmy to na telefonie. Telefon jest nowszy technologicznie niż komputery, a przez to trudniejszy dla przestępcy do przechwycenia lub zmodyfikowania - radzi ekspert. - Jest to urządzenie teoretycznie bezpieczniejsze. Po wejściu na stronę sprawdźmy, czy w jej adresie jest zielona kłódeczka. Jeżeli jest, to oznacza, że komunikacja pomiędzy moim komputerem a komputerem strony, do której się łączę, jest szyfrowana. 

Coraz częstszym problemem jest też przejęcie konta na Instagramie. Przejmowane są konta, które mają po kilka tysięcy obserwatorów, ale również te, które fanów mają bardzo niewielu. - Wszystkie nasze konta społecznościowe mają dostęp do danych o naszej tożsamości, są tam nasze dane osobowe, uzupełniamy je, to wszystko może prowadzić nawet do kradzieży tożsamości - wyjaśnia Joanna Wziątek-Ładosz. 

RODO 2 ochrona danych osobowych shutter 1200 Jirsak.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

Sprawdź także:

Złodziejom z kolei ta tożsamość, np. numer PESEL czy informacja o koncie bankowym, potrzebna jest do tego, żeby móc się podać za inną osobę, a to z kolei może im pozwolić na otworzenie rachunku bankowego lub "wyczyszczenie" istniejącego, złożenie wniosku o zwrot podatku, wzięcie kredytu itp.

Do stworzenia naszego profilu cyberprzestępcy wykorzystują oprogramowanie, które łączy fakty o nas, które opublikowaliśmy w sieci, publikując np. zdjęcia z kolejnych urodzin czy spod budynku firmy, w której pracujemy. - W ten sposób powstaje piękne CV takiej osoby, które możemy puścić już w świat i wykorzystywać - mówi specjalistka. - Korzystając również z publikowanych zdjęć, przestępcy mogą założyć nam fałszywy profil i próbować wyłudzić różnego rodzaju rzeczy, zwłaszcza gdy jest się osobą publiczną i ma się zaufanie innych.

Jeżeli zorientujemy się, że są próby oszustwa, powinniśmy zmienić wszystkie hasła, powiadomić właściciela serwisu, oni też mają swoje "organy ścigania". Następnie dobrze złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policji i w prokuraturze. Musimy się śpieszyć, bo czas działa na naszą niekorzyść. Takie fałszywe strony i konta mogą być usunięte za dzień czy dwa, a tym samym dla policji te dowody znikną, więc zróbmy zrzut ekranu lub wydrukujmy ich elementy.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Joanna Wziątek-Ładosz (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 10.02.2021

Godz. emisji: 14.14

aw/pj

Czytaj także

Dezinformacja w sieci - Twitter rusza do walki

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 09:39
Serwis społecznościowy poinformował, że uruchomił nową funkcję o nazwie Birdwatch. Jest to forum do walki z dezinformacją, za pomocą którego oznaczymy fałszywe tweety. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

NNW i inne polisy. Kiedy warto się ubezpieczyć?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 15:55
Dodatkowe wydatki związane z nieprzewidzianymi wypadkami losowymi to sytuacje trudne i nieprzyjemne. Gdy zima daje się we znaki, a chodniki i ulice są śliskie i oblodzone - warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem. Tylko które wybrać?
rozwiń zwiń