Cyberbezpieczeństwo. Jak znaleźć pracę w tej branży?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 21:11
Specjalista do spraw bezpieczeństwa internetowego to tylko jedna z możliwości pracy w cybersecurity. Zaczyna się jako junior analityk SOC, później można iść w stronę konfiguracji firewalli, systemów typu IDS czy automatyki przy wyłudzeniach w bankach. A może warto po prostu... zostać hakerem?
Co trzeba umieć, by zostać programistą, a co, by być hakerem?
Co trzeba umieć, by zostać programistą, a co, by być hakerem?Foto: Maksim Shmeljov/Shutterstock

Jak tłumaczyła Joanna Wziątek, ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, to bardzo zróżnicowana i szeroka branża. - Podzieliłabym zawody w tej dziedzinie na trzy grupy. Do pierwszej należą osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia i zaczynają pracę, to m.in. analitycy bezpieczeństwa informacji. Potem mamy na przykład architektów systemów, czyli ludzi, którzy potrafią łączyć systemy w spójną całość, dopasować do nich odpowiednie procedury i chronić je przed atakami hakerów - wyliczała gość Czwórki. - Ciekawym stanowiskiem jest też m.in. specjalista do spraw informatyki śledczej. To osoba, której praca polega na odzyskiwaniu utraconych danych z telefonów czy komputerów - wyliczała.

Jak opowiadała, by znaleźć zatrudnienie w świecie programistów, trzeba mieć konkretne umiejętności, choć doświadczenie zdobywać można przez lata. - Kiedyś wystarczyło napisać kod, by dostać pracę, dziś wymagania są znacznie większe, a pracodawcy zwracają uwagę także na to, by kod, stworzony przez dewelopera - czyli osobę, która programuje - był m.in. zabezpieczony przed cyberatakami - mówiła Joanna Wziątek. Na samej "górze" pracują oczywiście szefowie, którzy odpowiedzialni są już m.in. za bezpieczeństwo informacji. - Kierownicy i dyrektorzy odpowiadają także za strategię, politykę bezpieczeństwa firmy na wszystkich polach i szczeblach - mówiła gość Czwórki. 

Posłuchaj
14:34 czwórka cyberbezpieczeństwo 2022_09_14-14-07-55.mp3 Jak znaleźć pracę w branży związanej z cyberbezpieczeństwem? (Dajesz radę/Czwórka)

Zobacz także:

W tej branży pracują także... hakerzy. - To tak zwani "biali hakerzy", którzy włamują się do systemów legalnie po to, by sprawdzić zabezpieczenia danej firmy - wyliczała Joanna Wziątek. - Taka osoba musi mieć ogromne umiejętności i super wiedzę techniczną - podkreślała. Jednak na każdym z tych stanowisk warto wiedzieć, jak działają sieci, firewalle, systemy operacyjne. - Wiele z tych umiejętności zdobyć można w praktyce, podczas pierwszej pracy, ale także kończąc odpowiednie studia. Przede wszystkim jednak zdobywa się je podczas specjalistycznych kursów i konferencji branżowych. Wiele z nich odbywa się online i pokazują one praktyczne aspekty tego zawodu - mówiła Joanna Wziątek. - Warto też mieć oczywiście cechy przywódcze, ale też umieć pracować w zespole, by wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni - podkreślała.

Czytaj także:

- Warto pamiętać, że branża informatyczna bardzo szybko się rozwija, dlatego, jeśli chcemy znaleźć w niej zatrudnienie, musimy wciąż się dokształcać - podkreślała Joanna Wziątek.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek (specjalistka od cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 14.09.2022

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Bezpieczny internet. Czy chronimy swoją prywatność w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 10:03
Połowa Polaków akceptuje w internecie regulaminy, które przeczytało jedynie wybiórczo lub wcale. Mimo to 92 procent ankietowanych w badaniu platformy ClickMeeting twierdzi, że zwraca uwagę na ochronę swojej prywatności w sieci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media społecznościowe - jak zbierają o nas informacje?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 15:50
Media społecznościowe wiedzą o nas więcej, niżbyśmy chcieli ujawnić. Jak ostrzegają eksperci, niektóre aplikacje śledzą i monitorują działania użytkowników w sieci.
rozwiń zwiń