Wyłudzenia w sieci. Na co zwracać uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 10:30
- Cyberprzestępcy podszywają się pod różnego rodzaju instytucje. Przysyłają linki, w których jest wskazanie o podanie danych lub dokonanie niewielkich wpłat - mówi Bartłomiej Drozd, specjalista z zakresu cyberbezpieczeństwa. - Gdy otrzymamy taką wiadomość, warto się zastanowić, zanim klikniemy. 
Ochrona danych osobowych w sieci jest bardzo ważna
Ochrona danych osobowych w sieci jest bardzo ważnaFoto: Shutterstock / TierneyMJ

Pomysłowość oszustów wyłudzających dane osobowe nie zna granic. Podszywają się pod instytucje państwowe, banki, firmy medyczne i kurierskie. Pomimo że słyszymy historie ludzi, którzy padli ofiarą takich kradzieży, to nasza świadomość na temat wykradania danych jest niewielka.

Młodzi częściej podają dane

Najlepiej przygotowani do starcia z cyberprzestępcami wydają się ludzie młodzi. Ponad 47 proc. z nich twierdzi, że potrafiłaby zareagować, gdyby ktoś próbował włamać się do ich komputera czy telefonu. Jednocześnie to ta grupa wiekowa najczęściej przyznaje się do ryzykownych zachowań w sieci. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę zajmującą się bezpieczeństwem w sieci, co piąty użytkownik internetu między 18. a 24. życia rokiem przyznaje, że upublicznił zdjęcia swoich dokumentów, a 28 proc. Polaków z tej grupy wiekowej udostępniło osobom trzecim swoje hasła do logowania w internecie.

Przewrotne jest to, że ta najmłodsza grupa popełnia błędy w internecie, udostępniając w sieci swoje dane osobowe - zauważa Bartłomiej Drozd. - Czasem na portale społecznościowe wrzucają prawo jazdy, mandaty drogowe, którymi chcą się pochwalić. Tam są przecież podane nasze dane osobowe. Tym samym młodzi pokazują brak wiedzy na temat tego, z jakimi konsekwencjami może się to wiązać.

Jak mówi specjalista, tak nierozważne działanie może wynikać z faktu, że ta grupa wiekowa nie ma za sobą większych doświadczeń z finansami. Nie brali kredytu hipotecznego, nie wiedzą, jakie są konsekwencje udostępniania takich danych i jakie mogą być skutki uboczne. Te mogą być dość przykre. Oszuści bowiem mogą wykorzystać zdobyte o nas informacje, aby wziąć pożyczkę lub leasing, które potem trzeba będzie spłacić.

Zobacz także:

Uwaga na phishing

Cyberprzestępcy, zwłaszcza w okresie letnim, wykorzystują wzmożony ruch na portalach podróżniczych. Wykorzystują również to, że często turyści podczas wakacji szukają publicznych sieci wi-fi. Z badań wynika, że w dalszym ciągu najpopularniejszą metodą wyłudzania danych jest phishing. - Cyberprzestępcy podszywają się pod różnego rodzaj instytucje, podają linki, w których jest prośba o wskazanie swoich danych lub o dokonanie niewielkich wpłat - tłumaczy rozmówca Martyny Ogonek. - Gdy otrzymamy taką wiadomość, warto się zastanowić, zanim klikniemy. Nie postępujmy pochopnie.

Skala kradzieży przy użyciu wyłudzonych danych jest olbrzymia. Według eksperta tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku udaremniono około 2 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę blisko 52 mln zł. - To obrazuje, że w tym zakresie nie ma żartów. Gdy ktoś przechwyci nasze dane i wejdzie w posiadanie zdjęcia naszego dowodu osobistego czy prawa jazdy, to może wszystko - tłumaczy Bartłomiej Drozd. - Dlatego należy weryfikować otrzymane wiadomości oraz to, co udostępniamy w sieci.


Posłuchaj
04:34 Czwórka/Pierwsze Słyszę - dane w sieci 09.08.2022.mp3 W audycji mówimy o ochronie danych w sieci (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 9.08.2022

Godzina emisji: 07.25

aw

Czytaj także

Podpis elektroniczny - czy jest bezpieczny i do czego służy?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 11:11
Podpis elektroniczny w czasie pandemii wydaje się doskonałym sposobem, by załatwić wszelkie sprawy urzędowe. Jak się okazuje są dwa rodzaje e-podpisów, co się za nimi kryje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można zniknąć z sieci i jak się do tego zabrać?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 18:50
To, że wielkie koncerny technologiczne i giganci społecznościowi zbierają na nasz temat mnóstwo informacji - wiadomo nie od dziś. Ale ciągle nie wiadomo, jak skutecznie i na stałe "wylogować się" z internetu.
rozwiń zwiń