Polskie Radio Dzieciom

Dzieci w wirtualnym świecie. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 14:54
Kiedy dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w wirtualnej przestrzeni? Jak z głową wprowadzić młodego użytkownika do świata cyfrowego? Dlaczego rodzice obawiają się nowych technologii? W cyberświecie często brakuje obecności rodzica przy dziecku i wzajemnej komunikacji, która mogłaby nie tylko ułatwić mu funkcjonowanie w sieci, ale też uchronić pociechę od czyhających w wirtualnej przestrzeni niebezpieczeństw. Jak o to zadbać?
VR dla dzieci. Jak to działa?
VR dla dzieci. Jak to działa?Foto: Pixabay

Często wychodzimy z założenia, że to dzieci są bardziej obeznane w technologii. Pamiętajmy jednak, że nie powinny być one pozostawione w Internecie bez kontroli. Wraz z wiekiem dystans ten będzie się zmniejszał, a dziecko będzie miało swego rodzaju zaplecze pomocne w korzystaniu z Internetu w sposób świadomy. 

Posłuchaj
59:50 2022_02_07 21_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Świat realny i wirtualny świat – który jest bezpieczniejszy? Cz.1

Cyber Akademia to darmowy program, który w ciekawy sposób uczy, jak dbać o bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Cykl składa się z krótkich filmików, quizu i podręcznika dla rodziców i nauczycieli traktującego o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w cyberświecie, a także o tym, jak odpowiadać na pytania dotyczące najważniejszych zagadnień z nim związanych. 

Posłuchaj
49:45 7.02. Cyber.mp3 07.02. Świat realny i wirtualny świat – który jest bezpieczniejszy? Cz.2

Wśród dostępnych już tematów można znaleźć hasła, uwierzytelnianie dwuskładnikowe, ochronę prywatności, bezpieczeństwo czy zdrowe nawyki. W przyszłości pojawią się także treści dotyczące ustawienia zabezpieczeń, bezpieczeństwa kamer, czasu korzystania i troski o siebie, życzliwości w sieci oraz śledzenia swojego śladu cyfrowego.

Więcej na temat Cyber Akademii, a także bezpieczeństwa w sieci opowiedziała Joanna Dąbrowska w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania!

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Joanna Dąbrowska – specjalistka ds. bezpieczeństwa, wolontariuszka w Internet Safety for Kids and Families.
Data emisji: 7.02.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?". Rozmowa z koordynatorką i uczestnikami projektu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 10:00
Młodzi ludzie mają nie tylko swoje potrzeby, ale też liczne pomysły na zmianę niedomagającego otoczenia i konkretne plany, by je realizować. "Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?" to pilotażowy program wsparcia przeprowadzony przez fundację Szkoła z Klasą, którego celem jest wsparcie młodych ludzi w działaniu na rzecz swojej codzienności - zarówno tej przyszłej, jak i obecnej. Gośćmi wieczornej audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom byli uczestnicy projektu oraz jego koordynatorka - Karolina Wysocka. 
rozwiń zwiń